Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 23 lipca 2018 r., imieniny obchodzą: Sława, Sławosz
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Kościół na Świętym Krzyżu ogłoszony ...

Kościół na Świętym Krzyżu ogłoszony Bazyliką.

wielkość tekstu:A | A | A

W niedzielę 16 czerwca kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Uroczystościom przewodniczył metropolita krakowski, ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.
We mszy licznie udział wzięli mieszkańcy gminy Nowa Słupia, sołtysi, radni na czele z wójtem Wiesławem Gałką.  Przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych różnych szczebli, przedstawiciele świata akademickiego, służb mundurowych, kapłani diecezjalni, kapłani zakonni, duszpasterze wraz z wiernymi okolicznych parafii, zwłaszcza z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej, siostry zakonne, przyjaciele sanktuarium świętokrzyskiego, liczni pielgrzymi. Dopisała pogoda. Uroczystości uświetnił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego oraz Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawskiego.  
 
            Na liście najbardziej czcigodnych świątyń
Kardynał Stanisław Dziwisz wraz z biskupem sandomierskim Krzysztofem Nitkiewiczem i biskupem seniorem Edwardem Frankowskim z kościoła pod ołtarz polowy na błoniach przyjechali papamobile, samochodem Jana Pawła II zrekonstruowanym przez kielczanina Marka Adamczaka.
- Opactwo świętokrzyskie przez całe wieki było świadkiem radosnych i bolesnych chwil naszego narodu, jego zwycięstw i klęsk, jego wiary i nadziei – powiedział podczas uroczystości kardynał Stanisław Dziwisz. - O głębi odczuwania sanktuarium świętokrzyskiego świadczy wymownie fakt, że od jego imienia wzięły nazwę i góry, i cały region. Możemy powiedzieć, że krzyż wpisał się głęboko w wiarę i kulturę tutejszego ludu. Dzisiaj jesteśmy świadkami kolejnej nobilitacji świętokrzyskiego sanktuarium. Z upoważnienia Stolicy Apostolskiej, z łaski Ojca Świętego przysługiwać mu będzie tytuł i godność bazyliki mniejszej.
W ten sposób Bazylika Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu wpisuje się na listę najbardziej czcigodnych świątyń na polskiej ziemi.
 
Dary od gminy Nowa Słupia
            Podczas uroczystości wójt Nowej Słupi Wiesław Gałka został zaproszony do ołtarza.
- Witam obecnego wśród nas kardynała Stanisława, wszystkich biskupów, aby w mocy Ducha Świętego pokazywali światu drogę Bożej prawdy i miłości - powiedział.
Na ręce kardynała Stanisława Dziwisza dary złożyli przedstawicele samorządów, instytucji. Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas ofiarował dar serca wspólnoty Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, wójt gminy Nowa Słupia Wiesław Gałka - obraz przedstawiający Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz - szatę liturgiczną, dyrektor Gimnazjum imienia Błogosławionego Jana Pawła II z Daleszyc Jan Cedro  - ampułki, tacki, bieliznę kielichową. Przedstawiciele gminy Nowa Słupia - chleb, owoc Bożego błogosławieństwa i pracy człowieka.     
           
            Z godłem Watykanu
W imieniu wiernych diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz wyraził zadowolenie, że kościół na Świętym Krzyżu został podniesiony do rangi Bazyliki Mniejszej. Ojciec superior   Ojciec superior klasztoru ojciec Zygfryd Wiecha powiedział, że decyzja Watykanu o tytule bazyliki mniejszej dla kościoła na Świętym Krzyżu to wielka radość kościoła powszechnego i polskiego.
Szczególnie wzruszającym momentem było poświęcenie po mszy napisu Basilica Minor z godłem Watykanu. Poświęcono też tablice informujące o nadaniu tytułu kościołowi oraz kamienie, które posłużą do odbudowania wieży na Świętym Krzyżu.

czytano: 5179 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 16 czerwca 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł
Ogłoszenie Bazyliki Mniejszej na Świętym Krzyżu - 16 czerwca 2013
zdjęć w galerii: 66
przejdź do galerii

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 12
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Stara Słupia Kielce Baszowice Turystyka Dymarki Rudki Nowa Słupia Emeryk Św. Krzyż Jeleniów Milanowska Wólka Góry Świętokrzyskie Dębniak Rekreacja Łysa Góra
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej