Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 24 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Danuta, Jan
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Grupa międzyparlamentarna z pielgrzymami na ...

Grupa międzyparlamentarna z pielgrzymami na Świętym Krzyżu.

wielkość tekstu:A | A | A

 W ramach międzynarodowej współpracy polsko-węgierskiej odwiedziła gminę Nowa Słupia - Święty Krzyż Polsko-Węgierska Grupa Parlamentarna z jej przewodniczącym Piotrem Naimskim oraz radcą ds. kultury Ambasady Węgier w Polsce Imre Monarem, który w 2002 roku zapoczątkował  ożywione kontakty między naszymi bratnimi narodami.

W ramach popularyzacji miejsc związanych z dziedzictwem historycznym narodu węgierskiego coraz częściej odwiedzają gminę Nowa Słupia pielgrzymki węgierskie. Grupie międzyparlamentarnej towarzyszyła  również 30-osobowa pielgrzymka z Budapesztu.  

Gości powitał Superior Klasztoru na Świętem Krzyżu ojciec Zygfryd Wiecha oraz gospodarz gminy wójt Wiesław Gałka, którzy zapoznali przyjezdnych z historią klasztoru, oraz przybliżyli kontakty polsko-węgierskie w gminie Nowa Słupia. Każdy z uczestników mógł pokłonić się i ucałować Relikwie Drzewa Krzyża Świętego.  Pielgrzymi z Węgier nie kryli wzruszenia, byli pod dużym wrażeniem Świętego Krzyża i jego osobliwości związanych z tożsamością węgierską (ołtarz węgierski, popiersie Św. Emeryka, tablice pamiątkowe w jeżyku węgierskim). Na koniec goście wpisali się do kroniki pamiątkowej kontaktów polsko-węgierskich prowadzonej przez regionalistę Henryka Trepkę, który jest wielkim orędownikiem zacieśniania przyjaźni międzynarodowej z Węgrami.

 

czytano: 3282 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 25 czerwca 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Stara Słupia Rudki Kielce Dębniak Jeleniów Dymarki Baszowice Emeryk Milanowska Wólka Św. Krzyż Góry Świętokrzyskie Turystyka Łysa Góra Rekreacja Nowa Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej