Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 23 lipca 2018 r., imieniny obchodzą: Sława, Sławosz
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Bułgaria i Wielka Brytania - Comenius w SP w ...

Bułgaria i Wielka Brytania - Comenius w SP w Starej Słupi

wielkość tekstu:A | A | A

 Bułgaria i Wielka Brytania  kolejnymi przystankami  programu „Comenius”dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Słupi.

W miejscowości Burgas w Bułgarii odbyło się spotkanie wszystkich partnerów projektu Comenius ,,Let’s Meet Where Our Coltures Meet’’.

            Uczestniczyły w nim dwie uczennice PSP w Starej Słupi - Natalia Majcher i Paulina Sala. Opiekunami byli: Anna Sepioło i Jolanta Gibała.  Cel wyjazdu to zaprezentowanie regionalnych potraw. Pokazy kulinarne odbyły się w restauracji „Mladost”.

Zakwaterowani byliśmy w hotelu „Bułgaria”. Zachwycał widok z okien – morski pejzaż. Rankiem budził nas krzyk mew, a wieczorem podziwiać mogliśmy niesamowity wygląd głównej ulicy miasta, bajecznie rozświetlonej niezliczoną ilością lamp i latarni, po której do późnych godzin nocnych spacerowali mieszkańcy i turyści.

Przebywaliśmy również w szkole „S-t Klient Ohridski”. Powitanie zrobiło na nas ogromne wrażenie. Razem z innymi partnerami uczestniczyliśmy w warsztatach kulturowych „Let´s make familiar” – „Poznajmy się”. Panowała przyjazna, wesoła atmosfera. Następnie zwiedziliśmy szkołę i poszczególne klasy. Uczniowie witali nas piosenką i wręczali wykonane przez siebie drobne upominki (np. kolorową muszelkę, papierowy kwiatek).

Wieczorem w restauracji „Mladost” odbyła się prezentacja i degustacja potraw z poszczególnych krajów. Wszystkie specjały regionalnych kuchni bardzo nam smakowały. 

Następne dni upłynęły na poznawaniu zabytków architektury Burgas i pobliskich miasteczek. Zwiedziliśmy miejscowość Nessebar, która wpisana jest do Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz miejscowości Pomorie i Sozopol. Poznawaliśmy dziedzictwo kulturowe regionu. Wieczorem zaś obejrzeliśmy zaprezentowane przez partnerów z Bułgarii stroje ludowe i instrumenty muzyczne. Następną niespodzianką było zwiedzanie Burgas oraz wizyta u burmistrza miasta. Popołudniem opiekunowie poszczególnych grup zebrali się w centrum kulturowym „Sea Casini”, aby podsumować bieżącą wizytę programu i wypracować zadania do realizacji podczas pobytu w Anglii. Czas szybko minął. Nadszedł dzień powrotu do kraju.Pełni niezapomnianych wrażeń, zdobytych doświadczeń, nowych umiejętności językowych, zawartych znajomości i przyjaźni powróciliśmy do Starej Słupi.

 Comenius w Wielkiej Brytanii

 W czerwcu dwie uczennice naszej szkoły rozpoczęły podróż swego życia w ramach Programu Comenius. Wraz z opiekunami, Anną Sepioło i Małgorzatą Czekaj, dziewczynki: Aleksandra Główczyńska i Wiktoria Złomek, poleciały do Wielkiej Brytanii do miasta Birmingham, z przesiadką w Amsterdamie. Przeżyły to bardzo, gdyż pierwszy raz leciały samolotem. Z góry podziwiały piękne widoki. Woda w Kanale La Manche zdawała się być błyszczącą, grubą wstążką....

Dwie uczennice naszej szkoły rozpoczęły podróż swego życia w ramach Programu Comenius. Wraz z opiekunami, Anną Sepioło i Małgorzatą Czekaj , dziewczynki:

Aleksandra Główczyńska i Wiktoria Złomek, poleciały do Wielkiej Brytanii do miasta Birmingham, z przesiadką w Amsterdamie. Przeżyły to bardzo, gdyż pierwszy raz leciały samolotem. Z góry podziwiały piękne widoki. Woda w Kanale La Manche zdawała się być błyszczącą, grubą wstążką.

Od wtorku rozpoczął się pracowity tydzień. Odwiedziłyśmy szkołę, gdzie bardzo serdecznie nas przywitano. Byłyśmy zaskoczone tym, iż uczniowie tutejszej szkoły mieli jednakowe stroje. Miałyśmy okazję być na kilku lekcjach, m.in. lekcji rytmiki i tańca, lekcji logicznego myślenia, zajęciach z pieczenia ciastek, lekcji techniki – składanie ramek do obrazka, lekcji w-f. Plac zabaw jest super wyposażony – linowa wspinaczka, boisko do tenisa ziemnego, urządzenie do ćwiczeń siły i ogólnej sprawności fizycznej, plac do gry w klasy. Oprócz tego dzieci opiekują się 3 kurami, świnkami morskimi i króliczkami.

Miałyśmy okazję odwiedzić miasteczko wiktoriańskie sprzed 150 lat. Miło było zobaczyć domy, sklepy, aptekę, dom lekarza, wytop żelaza, jak i również wesołe miasteczko. Oglądałyśmy szkołę, w której uczyły się dzieci. Co prawda była to tylko inscenizacja, ale wywarła na nas bardzo duże wrażenie.

Czwartek upłynął nam na zwiedzaniu miasta Birmingham. Podziwiałyśmy olbrzymią katedrę protestancką, muzeum sztuki, jaki i również miałyśmy okazję pływać statkiem po kanałach miasta. Wieczorem odbyła się uroczysta, pożegnalna kolacja. Bardzo smakowały nam angielskie desery. Następny dzień pani Ania Sepioło przeznaczyła na zwiedzanie Londynu. I tu spotkała nas wielka niespodzianka, a mianowicie przed Pałacem Backingam przez kilka sekund widziałyśmy Królową Elżbietę III. Zobaczyłyśmy zmianę warty przed Pałacem. Pojechałyśmy potem metrem i oglądałyśmy słynny zegar Big-Ben, angielski parlament, Tamizę oraz Tower Bridge. Czas szybko minął, niestety trzeba było wrócić do domu. Wyjazd ten na długo zapadnie w naszej pamięci.

 

czytano: 2065 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 28 czerwca 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 14
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Emeryk Kielce Milanowska Wólka Dębniak Dymarki Nowa Słupia Rekreacja Jeleniów Św. Krzyż Łysa Góra Góry Świętokrzyskie Turystyka Stara Słupia Baszowice Rudki
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej