Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 25 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Łucja, Witold
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Figura Świętego przybyła do Nowej Słupi

Figura Świętego przybyła do Nowej Słupi

wielkość tekstu:A | A | A

 W sobotę 13 lipca do parafii w Nowej Słupi przybyła figura świętego Michała Archanioła z Gargano we Włoszech. Procesja odbyła się od Domu Strażackiego przy ulicy Kieleckiej do miejscowego kościoła..

- Z prawdziwym wzruszeniem, w imieniu wiernych parafii Nowa Słupia serdecznie witamy najwyższego gościa świętego Michała Archanioła w naszym kościele. – powiedziała w imieniu mieszkańców Teodora Klefas. - W tym oto znaku pięknej figury i z groty objawień na górze Gargano we Włoszech. Ta figura to widzialny znak niewidzialnej i potężnej obecności księcia niebieskiego.

Teodora Klefas podkreśliła, że wizyta świętego Michała Archanioła to dobry moment na zatrzymanie się w pogoni codziennego życia i zastanowienie się nad tym, co dla nas jest istotne. Dzisiaj, gdy tak trudno jest znaleźć autentyczne świadectwo chrześcijaństwa, spotkanie z najwierniejszym stróżem kościoła stanie się dla wszystkich szkołą przetrwania, ukochania Boga.

Teodora Klefas nawiązała do Roku Wiary, w którym powinniśmy odnowić nasze relacje z Bogiem. - Wsparcie Michała Achanioła, prawdziwego obrońcy Boga jest nam dzisiaj bardzo potrzebne – powiedziała. - Wraz z nim pragniemy wypraszać miłosierdzie Boże dla naszej ojczyzny, dla naszych rodzin, naszych dzieci i nas samych. Prosimy święty Michale Archaniele zapal w nas iskrę wiary, pochyl się nad naszymi problemami, wspomagaj nas w najtrudniejszych sprawach, osłaniaj chorych, starszych i samotnych. Wysłuchaj naszych modlitw.                               

W imieniu młodzieży gminy apel do świętego Michała Archanioła odczytała Katarzyna Pietrzyk z drugiej klasy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Kostki w Kielcach. - Z ogromnym zaszczytem witamy Cię, święty Michale Archaniele, my młodzi z parafii Nowa Słupia. To ty, co stoisz na straży porządku nieba i ziemi.       

Proboszcz miejscowej parafii Krzysztof Bartochowski powitał Michała Archanioła w imieniu całej wspólnoty parafialnej.  Przypomniał, że początki sanktuarium w Gargano sięgają końca V wieku. Kult św. Michała Archanioła to wiele wydarzeń, objawień, które miały miejsce na przestrzeni wieków. - Wśród tych, którzy obrali sobie za patrona świętego Michała jest także nasz ojciec założyciel błogosławiony Bronisław Markiewicz – powiedział ksiądz proboszcz. -  Przez to jego zawierzenie zawierzył całe zgromadzenie oraz parafie, gdzie posługują córki i synowie błogosławionego. Błogosławiony pragnął, by święty Michał patron kościoła był również patronem zgromadzenia, której pierwsze i podstawowe miejsce zajmuje chwała Boga.

Uroczystość powitania figury prowadził i kazanie podczas mszy wygłosił ksiądz Antoni ze Zgromadzenia Michalitów. - Ta parafia liczy tyle wieków, ale nie zdarzyło się, by święty Michał Archanioł stanął pośród was – zwrócił się do wiernych. - Obyście ten czas wykorzystali.  

Ksiądz Antoni powiedział, że figura przybywa z pierwszego najważniejszego sanktuarium św. Michała Archanioła na świecie, z groty, którą wybrał święty Michał Archanioł. To jedyna bazylika na świecie, anielska, poświęcona nie ręką papieża, biskupa, tylko samego archanioła.

Figura powstała w XV wieku, jest wspaniale wyrzeźbiona z marmuru, który ma piękny odcień. Znajduje się w szklanej szkatule, ze szkła czeskiego, pięknie oświetlona w grocie, nie jest ruszana, nie idzie w żadnej procesji. Do Nowej Słupi przybyła jej wierna kopia. Znajdowała się jedną dobę i pojechała do Kałkowa. 

W uroczystościach tłumnie uczestniczyli wierni, mieszkańcy gminy na czele w wójtem gminy Wiesławem Gałką, radni, sołtysi. 

czytano: 2033 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 15 lipca 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 12
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Milanowska Wólka Łysa Góra Jeleniów Rekreacja Nowa Słupia Św. Krzyż Turystyka Baszowice Dębniak Góry Świętokrzyskie Dymarki Rudki Stara Słupia Emeryk Kielce
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej