Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 23 lipca 2018 r., imieniny obchodzą: Sława, Sławosz
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Dożynki gminne 2013 - Święto Chleba w Gminie ...

Dożynki gminne 2013 - Święto Chleba w Gminie Nowa Słupia

wielkość tekstu:A | A | A

Niezwykle uroczysty charakter miały tegoroczne Dożynki Gminne, które wspólnie z wójtem Wiesławem Gałką przygotował proboszcz Krzysztof Bartochowski. Po mszy świętej mieszkańcy przeszli do Centrum Kulturowo-Archeologicznego, gdzie odbywały się występy, koncerty i prezentacje.

             W podzięce przed ołtarzem

- Chleb to jest bliskość z Bogiem - powiedział podczas pięknego kazania ojciec Daniel Biedniak. - I chociaż czasem ból idzie w kręgosłup, płyną łzy, bo znów zboże wymarzło, wygniło. Bóg mówi, ja jestem blisko ciebie, w tym znaku, czyli w chlebie.   Ojciec Daniel Biedniak, który poświęcił wszystkie wieńce, mówił: Podziękuj Bogu za to, że ciebie tak cudownie stworzył. I w twoje dłoń chleb święty złożył. I nie narzekaj, że mało.

Podczas mszy przedstawiciele mieszkańców przynosili przed ołtarz: kwiaty, owoce, bochen chleba, hostię.  Dziewczynki ze scholi prowadzonej przez Katarzynę Pietrzyk i Magdalenę Rusiecką wykonały znane pieśni: „Pan jest pasterzem moim”, „Tyle dobrego”.

 Wójt Wiesław Gałka podziękował księdzu proboszczowi Krzysztofowi Bartochowskiemu za współorganizację dożynek, księżom - za odprawienie mszy dziękczynnej.

 We mszy uczestniczyła mieszkanka Starej Słupi Apolonia Kucharska, która niedawno ukończyła 102 lata. - Życzymy pani Apoloni w tym drugim stuleciu swego życia, aby nadal nie brakowało jej zdrowia i aby cieszyła się opieką Pana Boga, swoich najbliższych i nas wszystkich – powiedział wójt, który z księdzem Krzysztofem Bartochowskim wręczył jej kosz kwiatów. 

Po mszy uformował się korowód: orkiestra, poczty sztandarowe, rady sołeckie z wieńcami, starostowie z bochnem chleba, księża, mieszkańcy. Wszyscy przeszli do Centrum Kulturowo-Archeologicznego.

 Pieniądze z budżetu – dzielone uczciwie

Gospodarz dożynek, wójt Wiesław Gałka ze sceny amfiteatru jeszcze raz w imieniu własnym, Rady Gminy, pracowników urzędu, Gminnego Ośrodka Kultury podziękował ojcu Danielowi z bazyliki na Świętym Krzyżu za piękną homilię o święcie chleba. Podkreślił, że ksiądz proboszcz Krzysztof Bartochowski bardzo mocno zaangażował się w organizację dożynek. Podziękował księdzu proboszczowi z Rudek, że zechciał przyjechać i przebywać z mieszkańcami. Wyraził uznanie dla księdza prof. Pawła Laska, który też przybył na dożynki. Podziękował diakonowi Marcinowi, który usługiwał do mszy, wszystkim księżom, ministrantom, scholi.

            - Takiej różnorodności i tak pięknie wykonywanych wieńców chyba jeszcze dożynki gminne w Nowej Słupi nie widziały – powiedział. - Komisja konkursowa będzie mieć problem, by wybrać najpiękniejszy, który pojedzie na dożynki powiatowe.

            Wiesław Gałka przypomniał, że w tym roku najprawdopodobniej zakończone zostanie zwodociągowanie gminy. Powstanie ponad 15 km wodociągów. Pieniądze z budżetu gminy i pozyskiwane z różnych źródeł dzielone są uczciwie i sprawiedliwie, trafiają do wszystkich mieszkańców. Opracowywane są kolejne przedsięwzięcia, będzie budowana świetlica na ośrodku w Baszowicach. Gmina czeka na pozytywne rozstrzygnięcie wniosku o generalnej przebudowie stadionu w Rudkach, kapitalnym remoncie sali gimnastycznej przy tamtejszym Zespole Szkół, drogi dojazdowej, parkingu.

W tym roku zostaną wyremontowane drogi gminne w miejscowościach: Baszowice od drogi wojewódzkiej, Jeleniów od drogi powiatowej, Baszowice przez wieś, Sosnówka w stronę miejscowości Bostów, Rudki osiedle Górne – Łąki i Rudki osiedle Górne ul. Krótka o łącznej długości 2 155 mb, dofinansowane w wysokości 50%
w ramach programu wieloletniego pod nazwą „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój” o łącznej wartość 507 445,36 zł brutto.

W przyszłym roku szkoła będzie obchodzić 50-lecie istnienia. Przed gminą kolejne przedsięwzięcia, budowa zbiornika rekreacyjno-retencyjnego w Baszowicach. Ponadto złożone zostały wnioski na zagospodarowanie Świętego Krzyża i otuliny Świętokrzyskiego Parku Narodowego w trzech gminach: Bieliny, Nowa Słupia i Bodzentyn. To ogromne przedsięwzięcia, które zaowocują jeszcze większą promocją gminy.

 Bochen od starostów 

Wójt Wiesław Gałka nie ukrywał, że w tym roku zboże nie jest najdorodniejsze, ale mogło być gorzej. Dlatego liczy się wspólny wysiłek. Kryzys światowy odczuwają wszyscy, także samorządy. - Jest potrzebna wytężona praca wszystkich, liczę na każdego, kto chciałby wesprzeć swoją gminę, miejscowość, rodzinę – powiedział wójt. -  Jeśli tylko taka pomoc będzie deklarowana, nie zostanie odrzucona. Liczą się wszystkie społeczności, przykładem księża z trzech parafii, Dębna, Rudek, Nowej Słupi. Podobnie z przedsiębiorcami, nauczycielami, rolnikami, gospodarzami. Niech się wszyscy włączą się do wspólnego dzieła. A wtedy święta, które obchodzimy, będą jeszcze bardziej radosne.       

Starostowie dożynek wręczyli bochen chleba wójtowi i przewodniczącemu Rady Gminy Sylwestrowi Kozłowskiemu. Wójt obiecał dzielić chleb sprawiedliwie wspólnie z radnymi, sołtysami tak.  

Pokrojonym chleb wójt razem z przewodniczącym i starostami dożynek częstował wszystkim mieszkańców.

W tym roku starostami dożynek byli: Aneta Bzymek z Mirocic i Grzegorz Grudzień z Jeleniowa. Starościna posiada z mężem Wojciechem gospodarstwo o wielkości 6 ha i 27 arów, specjalizuje się w uprawie zboża i hodowli bydła, wychowuje dwóch synów, 11-letniego Karola i 16-letniego Dominika. Starosta gospodarzy z żoną Iwoną na 20 hektarach, zajmuje się hodowlą bydła mięsnego, uprawą ziemniaków, ma też stado bydła rasy Limousine, 30 sztuk. Wychowuje troje dzieci: 3-letnią Kasię, 12-letnią Weronikę i 13-letniego Mateusza.  

 Wieniec z Serwisa – najpiękniejszy

Prawdziwą ozdobą dożynek były piękne wieńce, które zostały przygotowane przez dwanaście sołectw. Sekretarz gminy Zbigniew Zagdański, który przewodniczył komisji konkursowej, podkreślał, że każdy z nich jest prawdziwym dziełem sztuki. To symbol pracy rolnika, jego zdolności, kunsztu, smaku artystycznego.

Ostatecznie wygrał wieniec z Serwisa, który powstał ze wszystkich zbóż, naturalnych płodów rolnych i kosztował najwięcej pracy. Zwycięski wieniec będzie uczestniczył w konkursie powiatowym.

 Drugie miejsce zajął wieniec z Cząstkowa, trzecie – z Jeleniowa. Wszystkie sołectwa za swe prace otrzymały po 150 zł, dodatkowo nagrody: 500 zł za pierwsze miejsce, 300 zł – za drugie, 200 – za trzecie.               

 Koncerty, gry, zabawy

Podczas dożynek wystąpiły zespoły: Wesołe Kumoszki, Chełmowianki, Modrzewianki. Ciekawie zaprezentowała się Weronika Kiciak, która od września będzie uczennicą klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi. Wykonała najpiękniejsze piosenki w polskiej muzyce rozrywkowej: „Zaśpiewam ci tak” z repertuaru Miry Kubasińskiej, „Człowieczy los” i „Gori, gori moja zwiezda” - Anny German, „Rozmowę przez ocean” - Maryli Rodowicz, „Dom, który mam” - Zdzisławy Sośnickiej.

Specjalnie dla dzieci były przygotowane różne gry, zabawy, konkursy.  Koło Gospodyń Wiejskich „Chełmowianki” z Serwisa, KGW „Modrzewianki, KGW z Mirocic oraz rada Sołecka z Jeleniowa przygotowały dla mieszkańców bezpłatne gorące posiłki, grochówkę, kiełbaski, kaszankę, ciasta.

Największe przeboje wakacji ostatnich lat zaśpiewał Janusz Żak z radomskiej Firmy AZ Impreza, która przygotowała też oprawę artystyczną dożynek.

czytano: 20207 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 13 sierpnia 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 14
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rudki Góry Świętokrzyskie Baszowice Emeryk Łysa Góra Rekreacja Jeleniów Stara Słupia Dębniak Milanowska Wólka Dymarki Św. Krzyż Kielce Turystyka Nowa Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej