Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
sobota 21 lipca 2018 r., imieniny obchodzą: Daniel, Wawrzyniec
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » W Hołdzie Powstańcom Styczniowym - Święty ...

W Hołdzie Powstańcom Styczniowym - Święty Krzyż -15 września 2013 roku

wielkość tekstu:A | A | A

 …Zgniotą nas tyrany - powstaniem na nowo! I naostrzym znowu zardzewiałe noże! I ginąc za Ciebie, Wolności-Królowo, Znów modlić się będziem krwią i łzami Boże!” – słowa Samuela Henryka Merzbacha przyświecać będą uroczystościom upamiętniającym  150. rocznicę powstania styczniowego, które odbędą się 15 września w klasztorze na Świętym Krzyżu.

Inicjatorami przedsięwzięcia są: Tadeusz Kowalczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa, Adam Jarubas, marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz superior klasztoru na Świętym Krzyżu o. Zygfryd Wiecha.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Uroczystości na Świętym Krzyżu rozpocznie o godzinie 11.45 zbiórka pocztów sztandarowych przy wejściu do Bazyliki. W samo południe, Biskup Diecezji Sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz, odprawi mszę świętą polową. Po eucharystii i okolicznościowych przemówieniach o godzinie 13.30 odbędzie się apel poległych oraz oddana zostanie salwa honorowa.O godzinie 14.00 w kruchcie kościoła nastąpi uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 150. rocznicę powstania styczniowego. Następnie uczestników spotkania w historyczną podróż „Gloria Victis - Godni Pamięci lat 1863-1864”, przeniosą Grupy Rekonstrukcji Historycznych przedstawiając inscenizację powstańczej walki sprzed stu pięćdziesięciu lat.

Organizatorami uroczystości są: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Misjonarze Oblaci M.N z Klasztoru na Świętym Krzyżu. Partnerami: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Urząd Gminy Nowa Słupia oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

 

Podczas niedzielnych uroczystości Urząd Marszałkowski jako organizator i gospodarz uroczystości zapewnia wszystkim chętnym od godziny 10.30 bezpłatny transport autobusowy (ruch wahadłowy) na drodze od parkingu w Hucie Szklanej do świętokrzyskiego sanktuarium.

źródło  :www.sejmik.kielce.gov.pl 

czytano: 1484 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 11 września 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Góry Świętokrzyskie Emeryk Łysa Góra Dębniak Św. Krzyż Dymarki Rudki Nowa Słupia Stara Słupia Kielce Jeleniów Rekreacja Baszowice Turystyka Milanowska Wólka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej