Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 20 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Bogna, Rafał
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Międzynarodowe sympozjum w Nowej Słupi

Międzynarodowe sympozjum w Nowej Słupi

wielkość tekstu:A | A | A

W przyszłym roku, w końcu sierpnia, odbędzie się w Nowej Słupi 4-dniowe sympozjum z udziałem najwybitniejszych archeologów, historyków, pasjonatów starożytnego hutnictwa z całego świata. To będzie olbrzymie wydarzenie międzynarodowe, po raz drugi w Polsce. Pierwszy raz takie spotkanie odbyło się w 2008 r. w Biskupinie.    

             Eksperymenty najwybitniejszych naukowców

- Musimy zapewnić wszystkim uczestnikom możliwość korzystania z węgla drzewnego, gliny, a więc tych elementów, które są wykorzystywane przy budowie pieców i w całym procesie technologicznym wytapiania żelaza – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Piotr Sepioło, który niedawno uczestniczył w podobnym sympozjum w Niemczech. - Będziemy szukać projektów, wniosków, by otrzymać pieniądze na organizację spotkania, zapewnić gościom wyżywienie, noclegi.

W 4-dniowym sympozjum będą uczestniczyć ekipy z wielu krajów Europy, z Danii, Niemiec, Holandii, Francji, Węgier, Ukrainy, Białorusi, z ośrodków, które zajmują się starożytnym hutnictwem. Przyjadą reprezentanci centrów naukowych, prywatnych projektów badawczych, by pokazać różne doświadczenia, zaprezentować rozmaite rodzaje dymarek, typy nadmuchu. Ich celem będzie uzyskanie jak najlepszych wyników związanych z otrzymaniem żelaza metodą stosowaną przez hutników w okresie starożytności.

Eksperymenty związane z wytopem żelaza wzbogacone zostaną wykładami z metalurgii, geologii, starożytnego hutnictwa, w tym świętokrzyskiego. Poprowadzą je doświadczeni naukowcy i pracownicy Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Sympozjum będzie się odbywać w języku angielskim.

 Świetna promocja

Organizatorzy planują, by goście sympozjum odwiedzili najciekawsze miejsca naszego regionu, między innymi Święty Krzyż, Muzeum Archeologiczne w Krzemionkach, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. 

Co roku pasjonaci starożytnego hutnictwa, prezenterzy spotykają się w różnych krajach, trzy lata temu - w Holandii, dwa lata temu – we Francji, przed rokiem - w Anglii, ostatnio - w Niemczech, gdzie naukowcy uzgodnili, że następne seminarium odbędzie się w Nowej Słupi.

- W przyszłym roku Polska będzie gospodarzem spotkań. To właśnie na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi, które jest idealnym miejscem do prowadzenia archeologii doświadczalnej odbędzie się międzynarodowe sympozjum. To świetna promocja gminy, powiatu, województwa, kraju – podsumowuje wójt gminy Wiesław Gałka.

czytano: 1308 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 18 września 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Łysa Góra Rudki Nowa Słupia Kielce Emeryk Stara Słupia Rekreacja Dymarki Baszowice Św. Krzyż Jeleniów Dębniak Góry Świętokrzyskie Turystyka Milanowska Wólka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej