Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
sobota 18 sierpnia 2018 r., imieniny obchodzą: Bronisław, Ilona
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Tablica pamięci prof. Bielenina, konferencja o ...

Tablica pamięci prof. Bielenina, konferencja o początkach Nowej Słupi

wielkość tekstu:A | A | A

 W niedzielę 15 września w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego odsłonięta została i poświęcona tablica ku pamięci prof. dra hab. Kazimierza Bielenina. Uroczystości towarzyszyła konferencja naukowa o Nowej Słupi jako mieście lokacyjnym na prawie magdeburskim. 

- To ciekawa inicjatywa  – mówi wójt Wiesław Gałka, który uczestniczył w odsłonięciu tablicy i konferencji. – Podobały mi się wypowiedzi prelegentów, bo przypominały czasy, gdy Nowa Słupia była miastem. To jest bardzo ważne, bo zapewne niebawem rozpocznie się procedura przywrócenia praw miejskich. Konferencja jest jakby początkiem tej procedury. Wierzę, że niebawem będą się odbywać kolejne spotkania. Wiedza o tym, jak funkcjonowało miasto Nowa Słupia, potrzebna jest mieszkańcom.

Tablica prof. Kazimierza Bielenina została odsłonięta na ścianie obok trzech innych: prof. Wacława Różańskiego, prof. Mieczysława Radwana i Henryka Spelaka, pierwszego kustosza nowosłupskiego muzeum, które pracuje już od ponad półwiecza.

Sylwetkę Kazimierza Bielenina przypomniał dyrektor Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie, Jerzy Jasiuk.  Powiedział, że profesor rozpoczął pracę w 1950 r. W Państwowym Muzeum Archeologicznym w Krakowie był zatrudniony od 1963 r. do 1993 r. W 1955 r. razem z prof. Mieczysławem Radwanem zajął się starożytnymi dymarkami. Prowadził badania archeologiczne tradycyjnymi metodami, ale znał też i doceniał nowe. - Był prawdziwym polskim profesorem – podkreślił. - Włączał się w życie patriotyczne, społeczne. Dzisiaj nie za wiele jest takich osób.

W ciepłych słowach Kazimierza Bielenina wspominali: dr Ireneusz Suliga z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie, dr Szymon Orzechowski ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego, Włodzimierz Wowa Brodecki ze Stowarzyszenia Miłośników Tradycji „Mazurka Dąbrowskiego”.

W drugiej części spotkania w nowosłupskim muzeum odbyła się konferencja naukowa. Wprowadzenie do lokowania miast polskich na prawie magdeburskim wygłosił kierownik Działu Ochrony Zabytków Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie, Andrzej Berezowski. – Pokazujemy mieszkańcom Nowej Słupi i okolic, że mogą być dumni ze swej przeszłości - powiedział.

Prof. Feliks Kiryk przypomniał, że znana jest dokładna data lokacji, 17 września 1351 r. To dokument króla Kazimierza Wielkiego, który potwierdzał uposażenie, 30 wsi, klasztoru łysogórskiego i przy tym dawał świadectwo istnienia miasta Nowa Słupia, civitas Nowa Slupia. Prawa miejskie zostały przekreślone przez zaborcę w 1869 r. Wydaje się, że teraz jest szansa, by je przywrócić.

W dalszej części dr Marek Maciągowski mówił ludności żydowskiej w Nowej Słupi, dr Dariusz Kalina – osadnictwie na terenie gminy Nowa Słupia w XV-XVIII wieku, Roman Mirowski – o zabytkach z terenu gminy.         

Spotkaniu w muzeum, co podkreśliła kustosz muzeum Lucyna Spelak, towarzyszył obraz Kazimierza Wielkiego, jeden z dziesięciu tworzących Galerię Osobowości Ziemi Świętego Krzyża.      

            

czytano: 1514 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 23 września 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 13
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Kielce Św. Krzyż Jeleniów Rudki Baszowice Emeryk Milanowska Wólka Rekreacja Dymarki Dębniak Stara Słupia Turystyka Łysa Góra Góry Świętokrzyskie Nowa Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej