Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
sobota 21 lipca 2018 r., imieniny obchodzą: Daniel, Wawrzyniec
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Gmina liczy każdą złotówkę

Gmina liczy każdą złotówkę

wielkość tekstu:A | A | A

 Podczas ostatniej sesji Rady Gminy wójt Wiesław Gałka przedstawił uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej, która pozytywnie opiniuje informację o przebiegu wykonania budżetu w pierwszej połowie 2013 r. Dług gminy stanowi 46,8 proc. w stosunku do planowanych dochodów i nie przekracza 60 proc.

- Uchwała RIO jednoznacznie stwierdza, że przedłożone dokumenty spełniają wymogi formalno-prawne – podkreślił wójt Wiesław Gałka. - Dochody w pierwszym półroczu zrealizowano w kwocie 48,3 proc., wydatki – 38 proc. Budżet gminy zamknął się nadwyżką ponad 3 mln zł. Zobowiązania gminy wynoszą ponad 16 mln zł, to kredyty długoterminowe, dług gminy stanowi 46,8 proc. w stosunku do planowanych dochodów i nie przekracza 60 proc.

Wójt Wiesław Gałka powiedział, że gmina nigdy nie przekroczyła 60 proc. zadłuzenia, bo miałaby negatywną opinię RIO. To nie oznacza, że jest dobrze. Przy takim zadłużeniu gmina musi się liczyć z każdą złotówką. W przyszłym roku i w następnych latach będzie musiała  wygospodarować wkład własny do środków pozyskanych, bo przedsięwzięcia ma dość ambitne.           

Warto przypomnieć, że 1 stycznia 2013 r. plan dochodów wynosił 32,9 mln zł, wydatków – 33.4 mln, deficyt - 500 tys. zł.  Natomiast w końcu czerwca plan dochodów wyniósł 34, 2 mln zł, wydatków – 34,7 mln zł. Oznacza to, że budżet został zwiększony o 1,2 mln zł. To najczęściej środki znaczone, celowe, z konkretnym przeznaczeniem, poza kilkoma wyjątkami, między innymi dotacja dodatkowa na przebudowę dróg gminnych 60 tys. zł, opłata na żywienie w szkołach – 20 tys. zł, opłata eksploatacyjna kopalni w Skałach – 90 tys. zł, stypendia szkolne -172 tys. zł, końcowa refundacja za budowę hali sportowej – 259 tys. zł, na projekt realizowany przez GOK – 306 tys. zł, dodatkowe dochody z kar umownych 32 tys. zł, najem, umowa, dzierżawa – 5 tys. zł, zwrot akcyzy – 84 tys. zł, opłata za zatrzymywanie na przystankach 12 tys. zł, odsetki za nieterminowe wpłaty podatków – 25 tys. zł, refundacja za wybory uzupełniające – 4 tys. zł, zwrot dotacji oświatowej z gminy Łagów i Bodzentyn -  6 tys. zł, zwiększenie dotacji na pomoc społeczną – 200 tys. zł.

Wójt Wiesław Gałka podziękował skarbnik gminy Danucie Fijas za przygotowanie dokumentów i solidną pracę nad budżetem.        

 

czytano: 1400 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 27 września 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 11
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Łysa Góra Św. Krzyż Dębniak Rudki Rekreacja Baszowice Dymarki Góry Świętokrzyskie Nowa Słupia Stara Słupia Milanowska Wólka Kielce Emeryk Turystyka Jeleniów
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej