Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
sobota 18 sierpnia 2018 r., imieniny obchodzą: Bronisław, Ilona
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Węgierskie odznaczenie dla Henryka Trepki

Węgierskie odznaczenie dla Henryka Trepki

wielkość tekstu:A | A | A

 Mieszkaniec Nowej Słupi, znany regionalista Henryk Trepka otrzymał Węgierski Srebrny Krzyż Zasługi. Odznaczenie wręczył mu przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Köver   i ambasador Ivan Gyurcsik podczas uroczystości, która odbyła się w Ambasadzie Węgier w Warszawie w środę 2 września. 

            To wysokie odznaczenie przyznał Henrykowi Trepce prezydent Węgier Janos Ader za krzewienie przyjaźni między dwoma narodami, badanie i pielęgnowanie węgierskich pamiątek na Świętym Krzyżu. – Napisał i opublikował wiele artykułów po polsku, które przedstawiają i popularyzują dokumenty węgierskie w Polce – chwalono nowosłupskiego regionalistę podczas przedstawiania jego osoby w ambasadzie. – Regularnie organizuje spotkania w znajdującym się tu miejscu pamięci Świętego Emeryka, przygotowuje programy dla przyjeżdżających węgierskich pielgrzymów i jest ich przewodnikiem. Aktywnie uczestniczy również we współpracy partnerskiej Nowej Słupi z miastami węgierskimi.

            Henryk Trepka nie ukrywał wzruszenia podczas uroczystości w ambasadzie. Podczas rozmowy z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier László Köverem i ambasadorem Ivana Gyurcsikiem mówił, że jego praca wynika z pasji. Zawsze interesował historią, dziedzictwem Węgier, jego córka ukończyła w Budapeszcie hungarystykę.

            - To był dla mnie ogromny zaszczyt, że z rąk ambasadora i przewodniczącego otrzymałem odznaczenie – powiedział. - W swej współpracy z Węgrami staram się zawsze pomagać naszym przyjaciołom, gdy do nas przyjeżdżają. Pokazuję im zabytki, ciekawe miejsca. Są zafascynowani naszym świętokrzyskim krajobrazem, interesują się wszystkim, naszą wspólną historią, relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Od 2002 roku prowadzę kronikę naszych wspólnych kontaktów na Świętym Krzyżu i Nowej Słupi, gdy pierwsi raz przybyli węgierscy parlamentarzyści z biskupem Katona.. To wtedy w krużgankach klasztoru została odsłonięta tablica tysiącletnich kontaktów i odbyły się piękne uroczystości religijne w Sandomierzu i na Świętym Krzyżu.

- Ogromną rolę w kontaktach polsko-węgierskich pełni Pan Wójt Wiesław Gałka, który jest wielkim orędownikiem przyjaźni obu bratnich narodów. Liczne inicjatywy samorządowe Gminy Nowa Słupia na tym polu doskonale się uzupełniają. Są niewątpliwie siłą i kierunkiem popularyzacji ruchu pielgrzymkowego do miejsc upamiętniających dziedzictwo kulturowe narodu węgierskiego na Świętym Krzyżu – dodał Henryk Trepka.

Kronika bardzo zainteresowała przewodniczącego i ambasadora, którzy pytali, kto poprowadzi po nim to dzieło. Henryk Trepka odpowiedział, że ma godnego następcę, syna Mariusza, który pracuje w gminie.                    

Podczas spotkania w ambasadzie Henrykowi Trepce towarzyszył wójt Wiesław Gałka. Po części oficjalnej wójt w rozmowie z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego  László Köverem i ambasadorem Ivana Gyurcsikiem przypomniał, że gmina Nowa Słupia przyjmuje co roku olbrzymie rzesze turystów i pielgrzymów z Węgier. Współpracuje z XX Dzielnicą Budapesztu i miasteczkiem Csengele. Ma podpisane umowy, dzięki którym przede wszystkim młodzież uczestniczy w wyjazdach. Wójt wręczył  przewodniczącemu i ambasadorowi albumy o Świętym Krzyżu, jednocześnie zaprosił ich do odwiedzenia gminy. Wspomniał o propozycji nazwania imieniem świętego Emeryka jednej z ulic w Nowej Słupi i przyznaniu honorowego obywatelstwa Imre Molnarowi wieloletniemu attache ambasady do spraw kontaktów kulturalnych, który położył ogromne zasługi w przyjaźni między gminą i Węgrami.    

Była też okazja, by porozmawiać z odznaczonymi, między innymi z prezydentem Katowic Piotrem Uszokiem, który wywodzi się z Radomia i często przyjeżdża na Święty Krzyż, skąd kiedyś zjechał nawet rowerem do Nowej Słupi. Prezydent zaprosił delegację samorządową z Nowej Słupi do Katowic, gdy będzie organizował wieczór węgierski.  

Henryk Trepka był jedynym przedstawicielem województwa świętokrzyskiego wśród nagrodzonych.

Razem z nim najwyższe odznaczenia węgierskie otrzymali między innymi:   prezydent Katowic Piotr Uszok, prezydent Przemyśla Robert Choma, prof. Jacek Purchla, który założył Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Jacek Czaputowicz, były dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Janusz Szwedo, pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. 

czytano: 8136 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 04 października 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 13
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Jeleniów Emeryk Baszowice Kielce Łysa Góra Św. Krzyż Turystyka Góry Świętokrzyskie Rudki Dymarki Stara Słupia Milanowska Wólka Rekreacja Nowa Słupia Dębniak
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej