Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 27 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Amanda, Julian
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Sesja o Powstaniu 1863 roku

Sesja o Powstaniu 1863 roku

wielkość tekstu:A | A | A

 W sobotę, 26 października, w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach, odbyła się sesja popularno-naukowa o powstaniu styczniowym w powiecie kieleckim. Następnego dnia, w niedzielę, jej uczestnicy odbyli podróż historyczną do miejsc związanych z walką powstańców.

 Upamiętnić miejsca powstańcze  

Podczas sesji dr Cezary Jastrzębski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego mówił o genezie powstania 1863 roku i o kampanii Mariana Langiewicza, o jego dramatycznym życiu aż do śmierci w Turcji. Powstanie nie mogłoby wybuchnąć, gdyby nie wcześniejsze wydarzenia. Ważna była Wiosna Ludów 1848, kiedy budziła się do życia świadomość narodowa i gdy poparcia udzielała społeczność międzynarodowa. Niestety, powstańcy musieli liczyć tylko na siebie. Zginęło 30 tysięcy osób, 10 tys. - rozstrzelano lub powieszono, 40 tys.- wywieziono na Sybir, z czego wróciła tylko połowa.

- To potężny upust polskiej krwi – podkreślił Cezary Jastrzębski. – Car zniósł namiastki polskiej państwowości, skonfiskował majątki, utworzył Kraj Przywiślański, zlikwidował szkoły polskie. Krwawe walki rozgrywały się w rejonie Gór Świętokrzyskich.    Szkoda, że władze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, której jestem członkiem Rady Naukowej, nie dostrzegają tu wartości kulturowych, tylko przyrodnicze.

Wójt Wiesław Gałka podziękował Cezaremu Jastrzębskiemu za przedstawienie wielu szczegółów o powstaniu, do których trudno dotrzeć. Nawiązał do jego wypowiedzi o trudnościach związanych z upamiętnieniem walk powstańczych na terenie ŚPN, zwłaszcza bitwy pod Skałką. - Możemy wykorzystywać środki na upamiętnienie miejsc, gdzie jest miejsce pochówku, a tam toczyła się tylko walka  – powiedział. -  Dlatego już rozpoczynamy renowację cmentarza na Bieliku, nie generalny remont wszystkich grobów, ale głównych płyt nagrobkowych, na co pozyskaliśmy środki finansowe. A chcielibyśmy koniecznie zająć się miejscami związanymi z powstaniem styczniowym. Może wspólnymi siłami znaleźlibyśmy środki. Tym bardziej, że mamy do odnowienia także kopiec Czartoryskiego, nazywany też piramidą, który też po części związany jest z tamtymi walkami. Nie udało się to w tym roku, przy okazji 150. rocznicy, ale jeśli będziemy mówić o upamiętnieniu miejsca pod Skałką, to być może i piramidę Czartoryskiego też byśmy odbudowali.

               Duma ze swego pochodzenia

Historyk z Krakowa Jan Kulpiński, który pochodzi z gminy Nowa Słupia, przedstawił bitwy i potyczki z rejonie Łysogór. Mówił, że w badaniach o powstaniu liczą się dokumenty.  Gdy nie ma ich w Radomiu czy w Warszawie, w Archiwum Akt Głównych, to trzeba występować o źródła do Moskwy. Chce, by współcześni mieszkańcy gminy czuli się dumni z miejsca swego pochodzenia, z tak wspaniałej historii, która tu się toczyła. Człowiek musi znać swoje korzenie, być osadzony w danej miejscowości. To drzewo jest silne, które ma mocne korzenie.

- Historyk musi mówić ludziom prawdę – podkreślał. - Nie może uprawiać polityki historycznej, z klęski narodowej czynić zwycięstwo. Przypominam słowa Jana Pawła II o wolności, która nam nie została dana, tylko zadana. Musimy się o nią troszczyć każdego dnia, bo nic nie jest dane człowiekowi raz na zawsze. I dlatego musimy sobie uświadamiać, jakie podjąć działania. Poświęcenie, owszem, ale trzeba też ciężko pracować, by nie rzucać kamieni na szaniec. Generalnie lepiej budować. Naród musi wyciągać wnioski ze swojej przeszłości.                                

Prezes Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska, Ryszard Garus, omówił dwie nowe publikacje książkowe: Jerzego Kowalczyka „Miejsca pamięci powstania styczniowego 1863-1864 na terenie województwa świętokrzyskiego” oraz swojego autorstwa „Powstanie styczniowe w powiecie kieleckim”. - To materiał dla władz samorządowych, przewodników, gdyż jest tam cały zestaw informacji związany z poszczególnymi gminami, powiatami – powiedział. - Można spokojnie podejmować decyzje o upamiętnieniu kolejnych miejsc.

 Wystawa, występy, podróż historyczna 

Sesji towarzyszyła wystawa Jerzego Kowalczyka, który przedstawił zdjęcia z miejsc pamięci związanych z powstaniem na terenie województwa świętokrzyskiego. Bogaty był materiał z terenu gminy Nowa Słupia. Na zdjęciach znalazł się obelisk w Jeziorku z 2008 r. uroczyście odsłonięty 26 października 2008 r. i poświęcony pamięci powstańców, którzy wzięli udział w bitwie rozegranej 28 października 1863 r. Był krzyż przy polnej drodze stojący w miejscu, w którym, według mieszkańców, rozpoczęła się bitwa. Krzyż został wymieniony i opatrzony tabliczką z informacją o bitwie. Była też tablica księdza Euzebiusza Pinakiewicza w Dębnie odsłonięta 24 października 2010 r. Ksiądz był uczestnikiem powstania i zmarł na zesłaniu.   

W programie artystycznym sesji wystąpił zespół Chełmowianki wspólnie z chórem Sabbaton z Bielin. Artyści wykonali cztery utwory, których autor słów jest nieznany.  Muzykę do nich napisał również obecny Piotr „Kuba” Kubowicz, artysta z Piwnicy pod Baranami, który przybył na koncert wraz z akordeonistą Grzegorzem Michtą. Repertuar nawiązywał do powstania styczniowego. Przedstawiony został także popularny „Chorał”, hymn powstania styczniowego.

W niedziele, 27 października, uczestnicy sesji spotkali się na Rynku w Nowej Słupi. Odbyli podróż historyczną szlakami walk powstańczych. Przebywali w Jeziorku, Dębnie, Bodzentynie, Tarczku, Woli Szczygiełkowej. Przeszli ścieżką historyczną z Nowej Słupi na Święty Krzyż do Huty Szklanej. Spotkali się przy ognisku w Centrum Kulturowo-Archeologicznym w Nowej Słupi.    

Organizatorami sesji byli: wójt gminy Nowa Słupia Wiesław Gałka, Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska, Gminny Ośrodek Kultury. Uczestniczyli w niej m.in.: przewodniczący Rady Gminy Sylwester Kozłowski, wiceprzewodniczący Henryk Gąsior, radni -  Przemysław Stelmaszczyk, wiceburmistrz Bodzentyna Marek Kozera, wójt Waśniowa Krzysztof Gajewski, radna powiatowa Danuta Żebrowska, kustosz Muzeum Starożytnego Hutnictwa Przemysłowego Lucyna Spelak, wiceprezes Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska, organizator rajdów szlakiem powstańców, Jacek Skrzypczak.     

czytano: 2160 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 28 października 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Turystyka Stara Słupia Góry Świętokrzyskie Nowa Słupia Św. Krzyż Rudki Dębniak Rekreacja Emeryk Łysa Góra Milanowska Wólka Jeleniów Dymarki Kielce Baszowice
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej