Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 25 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Łucja, Witold
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Nowe drogi w Baszowicach, nowe drogi w gminie

Nowe drogi w Baszowicach, nowe drogi w gminie

wielkość tekstu:A | A | A

 W poniedziałek, 28 października, przecięto wstęgę na nowej, 570-metrowej drodze przez Baszowice. To było symboliczne zakończenie inwestycji gminnych budowanych z 50-proc. dofinansowaniem w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

 Ułatwią życie mieszkańcom

Ze wzruszeniem i tremą radny Robert Klefas dziękował za wykonaną inwestycję. Tym bardziej, że okazja dla Baszowic i innych miejscowości, które były objęte programem „schetynówek”, okazała się niezwykła. - Spotykamy się na otwarciu drogi, która ułatwi i usprawni codzienne życie mieszkańcom – powiedział. - Kiedy na początku roku pojechaliśmy z wójtem Wiesławem Gałką i przewodniczącym Sylwestrem Kozłowskim do wojewody, nie otrzymaliśmy zdecydowanych informacji, wprost przeciwnie. Rokowania były pesymistyczne. Jednak dzięki zaangażowaniu wójta projekt doszedł do skutku. Dziękuję w imieniu mieszkańców.  

        Kierownik referatu inwestycji Urzędu Gminy Marek Partyka podkreślił, że 570-metrowa droga w Baszowicach otwierana jest symbolicznie.
Oprócz tego w miejscowości wykonano drugi odcinek drogi o długości 210 m, w Jeleniowie – 200 m, w Rudkach, osiedle Górne Łąki - 325 m, ulica Krótka -185 m i 95 m, w Sosnówce w stronę miejscowości Bostów gmina Pawłów – 570 m. Wszystkie drogi o łącznej długości 2 155 m.

Dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych Etap II Bezpieczeństwo, Dostępność, Rozwój” wyniosło 50 proc., czyli 255,7 tys. zł. Razem koszty 511,5 tys. zł. Zakres prac obejmował; roboty pomiarowe, ziemne, wykonanie podbudowy, wykonanie nawierzchni z mieszanek mineralno-bitumicznych grysowych, wykonanie przepustów, roboty wykończeniowe, pobocza, oznakowanie.


Z listy rezerwowej na podstawową  

Wójt Wiesław Gałka przyznał, że na początku nie bardzo wierzył w powodzenie inwestycji. Zamiast 50 mln zł na przebudowę dróg lokalnych trafiło do województwa tylko 24 mln. Wchodziły więc drogi bardziej uczęszczane. Z punktu widzenia transportu lokalnego, powiatowego i wojewódzkiego droga przez Baszowice nie była tak ważna, chociaż już punktu widzenia mieszkańców - najważniejsza. Udało się z listy rezerwowej przenieść inwestycję na listę podstawową. Gmina miała ogromny problem, by wygospodarować środki własne.

Wiesław Gałka przypomniał, że w „schetynówkach” gmina uczestniczy już czwarty rok. Dzięki temu wyremontowała i przebudowała już ponad 30 km dróg. Zostało niewiele do wykonania, w Baszowicach dwa odcinki, jeden 1100-metrowy, który zgłoszony jest do przebudowy w roku przyszłym i drugi w przeciwną stronę, niedaleko za zbiornikiem, w kierunku południowym. Ten odcinek także jest zgłoszony, chociaż szanse na przebudowę obydwu dróg są niewielkie. Wójt liczy, że zamiast tych 10 mln zł obiecanych na województwo świętokrzyskie, jednak będzie przyznanych 50 mln.

Wójt stara się o budowę drogi wojewódzkiej przez gminę, 6 km już wykonano, pozostało jeszcze 3, fragment między innymi przebiegający przez Baszowice. Gmina przygotowała dokumentację. Została jeszcze do wykonania droga, mniejszy odcinek Sosnówka-Rudki. - Zabiegamy o to, by skończyć ten odcinek i mielibyśmy wykonane wszystkie drogi wojewódzkie – powiedział wójt Wiesław Gałka. - A drogi gminne? Mamy jeszcze niewielkie odcinki, które możemy wykonamy w ramach „schetynówek” lub programu odnowy wsi. Poza tym w Baszowicach powstaje świetlica, niewielki budyneczek, schronienie na spotkania wiejskie, gdy będziemy omawiać perspektywy rozwoju, działalności, integracji mieszkańców.  

Przy okazji podsumowania inwestycji drogowych wójt poinformował o kończeniu budowy wodociągów w gminie. - Pozostały nam jeszcze Skały, gdzie budowa wodociągu jest prowadzona, krótkie odcinki – Podchełmie, Wólka Milanowska do 5 gospodarstw – wyliczał.- Zdążyliśmy, bo już się kończą środki na finansowanie wodociągów. Nowa perspektywa finansowa 2014-2020 być może otworzy finansowanie kanalizacji. W przyszłości planujemy budowę zbiornika retencyjno-rekreacyjnego Baszowice-Marzeczki. Inwestycja może powstać, gdy nie będzie zanieczyszczana woda. Chodzi o to, by czerpać korzyści i by w przyszłości zapewnić wodę pitną dla mieszkańców Nowej Słupi budując powierzchniowe ujęcie wody ze stacją uzdatniania. Dużo będzie zależeć od właścicieli gruntów. Czy będą chcieć od razu zarobić duże pieniądze, czy też cierpliwie czekać i w przyszłości zarobić mając grunty przyległe do zbiornika?  

Wójt podziękował nadzorowi, inspektorom z Powiatowego Zarządu Dróg, przedstawicielom wykonawcy, firmy, która podjęła się budowy i wygrała przetarg. - Za waszą elastyczność, wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców,  by poszerzyć przepusty umożliwiające wjazd, zbudować bardziej komfortowe, na przykład na ulicy Krótkiej w Rudkach, gdzie doszło do wielu zmian – podkreślił. - To się ceni. Za to bardzo dziękuję. Ważne, że możemy się rozliczyć. To jest duże zaangażowanie środków własnych, ponad 500 tys. zł zanim otrzymamy zwrot od wojewody. Wcześnie zapłaciliśmy fakturę, też ponad 500 tys. zł za wodociągi budowane w tym roku. Angażujemy więc milion zł w ciągu miesiąca, dwóch.

W podzięce z współpracę

Wójt Wiesław Gałka powiedział, że wybudowanie dwóch dróg w Baszowicach, powstanie świetlicy jest owocem znakomitej współpracy między Urzędem Gminy, jego osobą i radnym Robertem Klefasem. - Tu obecni sołtysi i radni też znakomicie współpracują z urzędem – podkreślił. – Robert Klefas potrafił nie tylko mnie przekonać, ale i kolegów radnych. Czuje te inwestycje, wie, jak je robić i potrafi.

Radny Robert Klefas i sołtys Baszowic Józef Gołębski podziękowali wójtowi za współpracę. Nową drogę poświęcił ksiądz Grzegorz Paszkowski.  - Aby Pan Bóg pobłogosławił tym, którzy budowali te drogi i tych, którzy będą z tych dróg korzystać – powiedział. - Aby otaczał ich swoją łaskawą opieką! Błogosław ich swoją łaską, uprzedzaj ich swoje kroki, broń ich od wszelkiej przeciwności. Aby szczęśliwie dotrwali do wyznaczonego celu.      

W uroczystościach oddania nowej drogi uczestniczyli ponadto: Ewa Pastuszyńska, Jadwiga Kot, Halina Misiurska, Józef Świetlik, sołtysi: Mirocic – Stanisław Marzec, Sosnówki – Jerzy Sitek, przedstawiciele wykonawców – Adrian i Zygmunt Cieśla z Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Adrian Cieśla ze Starachowic, reprezentanci nadzoru – Marek Płaziak i Dariusz Mosiołek, Szymon Markiewicz z referatu inwestycji Urzędu Gminy, mieszkańcy.

    

czytano: 1888 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 29 października 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 13
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Jeleniów Łysa Góra Milanowska Wólka Rudki Dębniak Baszowice Nowa Słupia Turystyka Św. Krzyż Góry Świętokrzyskie Rekreacja Stara Słupia Kielce Emeryk Dymarki
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej