Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Wodociąg we Włochach oddany

Wodociąg we Włochach oddany

wielkość tekstu:A | A | A

W niedzielę, 3 listopada, uroczyście oddano do użytkowania wodociąg we Włochach. Sieć o długości ok. 6 km kosztowała prawie 600 tys. zł, przy czym gmina otrzyma 50 proc, dofinansowania ze środków unijnych.

            Uroczystości we Włochach poprzedziła msza święta w pobliskiej kaplicy. Nabożeństwo odprawił  ksiądz Mariusz Parszewski, wikariusz parafii w Chybicach, pod którą podlega miejscowość.

Symboliczną wstęgę przeciął wójt Wiesław Gałka i ksiądz Mariusz Parszewski.  

 Jedyne takie wydarzenie w miejscowości  

Podczas nabożeństwa w kaplicy wójt Wiesław Gałka nawiązał do Wszystkich Świętych i do Zaduszek. Powiedział, że wspominaliśmy zmarłych w ostatnich dniach i chcemy, by potem też o nas pamiętano. Wydaje nam się, że to nie nas śmierć dotknie. Często w swoim życiu postępujemy nie tak, jak powinniśmy. Towarzyszą nam intrygi polityczne, obłuda i wszystkie niegodziwe rzeczy. - Jest ciekawy napis na krypcie na Świętym Krzyżu: Kim ty jesteś, ja już byłem, kim ja jestem, ty na pewno będziesz – przypomniał wójt. - Bardzo ważne słowa do zapamiętania.

            Wiesław Gałka podkreślił, że święto zmarłych organizowane jest co roku. Natomiast   uroczystość oddania wodociągu jeszcze nigdy nie miała miejsca w historii Włoch. Po raz pierwszy w tym roku popłynęła woda bieżąca w wybudowanej sieci. Żadni przodkowie nie mieli tyle szczęścia. Doczekali się tego mieszkańcy obecnie żyjący.  

            - Na jednym z zebrań, kiedy omawiałem program wodociągowania gminy, jeden z mieszkańców nie wierzył, by woda popłynęła do 2015 r. – przypomniał wójt. -  Wtedy nie prostowałem tej wypowiedzi, bo nigdy człowiek nie jest pewny, czy nie stanie coś na przeszkodzie. Raczej przewidywałem, że stanie się to dużo wcześniej. Tak naprawdę wodociąg mógł powstać nawet w 2012 r., gdyby nie przeszkody w zdobyciu pozwolenia na budowę.

            Wójt podziękował wszystkim radnym, którzy na jego wniosek podjęli uchwałę o skierowaniu sporych środków do Włoch, pracownikom Urzędu Gminy, szczególnie kierownikowi referatu inwestycji Markowi Partyce i inspektorowi Szymonowi Markiewiczowi, a także wykonawcy, firmie Stanisława Samka. Wójt wyraził zadowolenie, że realizowany jest jego program wyborczy, w którym obiecał zwodociągowanie całej gminy i wszystkich gospodarstw.

             Inwestycji nie brakuje

Powstał wodociąg o długości 6 km z  60 przyłączami spośród 83 zaprojektowanych. Pojawił się problem z odpłatnością. – W każdej miejscowości dochodziło do takich problemów, ale były one na bieżąco rozwiązywane – nie ukrywał wójt. - Tutaj też mogło tak się stać, gdyby od razu zajął się tym wasz przedstawiciel. Zabrakło współpracy między nim i Urzędem Gminy. To było dość łatwe, bo projekt wykonywaliśmy kilka lat temu. W tym czasie powstały nowe budynki. Okazało się, że niektóre przyłącza są dłuższe niż zaprojektowano i w związku z tym wyliczono wyższe koszty.

            Wodociąg we Włochach posiada 39 hydrantów przeciwpożarowych. W przypadku pożaru nie trzeba będzie jechać po wodę do innej miejscowości.  

Do wykonania jest wodociąg w Skałach, który już wykonuje ta sama firma Stanisława Samka  i zakończy je w pierwszym półroczu przyszłego roku. To też duży wodociąg, liczy 5,5 km długości i 48 przyłączy. Obecnie ogłoszony jest przetarg na doprowadzenie sieci do 5 domów Wólce Milanowskiej i 35 w Starej Słupi –Podchełmiu. W przyszłym roku prace powinny być wykonane.

Wójt przypomniał, że w tym roku powstało 7 odcinków dróg gminnych z 50-proc. dofinansowaniem z budżetu państwa. Na wodociągi gmina też ma zagwarantowane 50-proc. dofinansowanie. Na Włochy gmina musiała wyłożyć najpierw całą kwotę, 600 tys. zł, by potem uzyskać refundację z Urzędu Marszałkowskiego. W przyszłym roku, na 50-lecie Zespołu Szkół w Rudkach, całkowicie przebudowany zostanie stadion, wybudowana droga  dojazdowa do szkoły i wyremontowana sala gimnastyczna przy szkole. Obecnie trwa budowa świetlicy w Baszowicach. Są miejscowości, gdzie jeszcze nie ma gdzie zebrania zrobić – powiedział wójt. - We Włochach jest świetlica, wymaga remontu, ale dzisiaj przy takim święcie zamknięta na cztery spusty. To też jest pewien sygnał do przemyślenia.

 Ksiądz i wójt przecinają wstęgę

Po zakończeniu nabożeństwa wójt Wiesław Gałka w imieniu mieszkańców i swoim poprosił księdza Mariusza Parszewskiego, by zechciał poświęcić wodociąg i prosić Pana Boga o opiekę nad nim. - To jest woda życia – powiedział. - Oby nigdy nie dostały się do niej jakieś bakterie, oby zawsze była zdrowa, smaczna i służyła nam wszystkim, a zwłaszcza młodym pokoleniom.

Ksiądz Mariusz Parszewski dodał, że woda to symbol chrztu świętego, odradzania się nowego życia. - Cieszymy się, że mieszkańcy Włoch będą mieć wodę bez czerpania ze studni – powiedział. - Nikt nie będzie musiał ganiać z wiaderkiem do studni. Odkręci kran w kuchni, w łazience i będzie mógł czerpać wodę.        

Po mszy wszyscy wyszli przed kaplicę i udali się pod pobliski zawór wodociągu. Ksiądz Mariusz Parszewski poświęcił wodociąg. - Prosimy cię Wszechmogący Boże, Ty jesteś źródłem wody żywej, pobłogosław ten wodociąg, który daje nam wodę dla podtrzymania życia. Aby ona służyła ludziom i zwierzętom, gminie Nowa Słupia, mieszkańcom Włoch i w ten sposób przybliżała nas do Twojego królestwa. 

Symboliczną wstęgę przeciął ksiądz Mariusz Parszewski i wójt Wiesław Gałka. Wodociąg został otwarty. Na moment otworzono hydrant, by popłynęła woda.                                                             

            W uroczystości oddaniu wodociągu uczestniczyli: przewodniczący Rady Gminy Sylwester Kozłowski, wiceprzewodniczący Henryk Gąsior, radni – Robert Klefas, Jadwiga Kot, Sławomir Marzec, Halina Misiurska, Ewa Pastuszyńska, Jerzy Roman, Przemysław Stelmaszczyk. Byli także sołtysi: Włoch – Szymon Roman, Skał – Marian Dziółko.  

czytano: 2274 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 04 listopada 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 10
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Św. Krzyż Dymarki Turystyka Emeryk Łysa Góra Jeleniów Milanowska Wólka Kielce Dębniak Góry Świętokrzyskie Stara Słupia Baszowice Nowa Słupia Rudki Rekreacja
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej