Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Cześć bohaterom niepodległości

Cześć bohaterom niepodległości

wielkość tekstu:A | A | A

 W niedzielę, 10 listopada, w Rudkach odbyły się gminne uroczystości Święta Niepodległości. Mieszkańcy spotkali się przed historycznym krzyżem z 1863 r., uczestniczyli we mszy świętej za Ojczyznę i wysłuchali koncertu artystów Filharmonii Świętokrzyskiej.
          Wcześniej 
przed głównymi uroczystościamii delegacja samorzadowców na czele z wójtem Wiesławem Gałką złożyła wieniec i zapaliła znicz pod symbolicznym pomnikiem powstańców styczniowych na placu przykościelnym w Nowej Słupi.

W Rudkach mieszkańcy złożyli wieńce i zapalili znicze przed historycznym krzyżem z 1863 r., który został postawiony za tych, co oddali swoje życie za wolną Ojczyznę. Orkiestra odegrała Hymn Państwowy. Wszyscy zebrani przeszli w procesji do świątyni, by uczestniczyć we mszy świętej w intencji Ojczyzny. - Już w przeddzień święta chcemy modlić się w intencji Ojczyzny, polecać Boże miłosierdzie tych, którzy walczyli o wolność i prosić o pomyślność za rządzących naszą Ojczyzną, by zawsze kierowali się naszym wspólnym dobrem i by nasza Ojczyna mogła się rozwijać się w pomyślności – powiedział proboszcz, ksiądz kanonik Kazimierz Hara.

Ksiądz proboszcz powitał wszystkich zgromadzonych mieszkańców, pracowników Urzędu Gminy na czele z wójtem Wiesławem Gałką, przedstawicieli Gminnego Ośrodka Kultury, poczty sztandarowe, gości i parafian. - Chwytali za broń w czasach zaborów, aby Ojczyzna mogła odzyskać wolność – mówił ksiądz proboszcz. -  Nie wahali się oddać swoje życie, nie bali się kalectwa, bo miłowali Ojczyznę. Wiedzieli, że w wieczności będą przebywać z Bogiem. Dziękujemy tym, którzy w czasach pokoju wprowadzają ład społeczny, szanują godność drugiego człowieka.

Już po zakończeniu nabożeństwa wójt Wiesław Gałka podziękował księżom parafii w Rudkach za odprawienie mszy, powitał radnych, sołtysów. Pozdrowił wszystkich parafian, mieszkańców Rudek, Sosnówki, Cząstkowa, poczty sztandarowe uczniów Zespołów Szkół w Rudkach i Nowej Słupi, strażaków z Mirocic, Sosnówki, którzy symbolicznie zaciągnęli warty. Podziękował nauczycielom i opiekunom uczniów, kapeli Rudkowianie.           

 – Wspominamy dzisiaj tych, którzy oddali życie za niepodległość naszej ojczyzny, zginęli w walkach powstańczych, pod Skałką, w Jeziorku, zostali zesłani do łagrów, między innymi księdza proboszcza Pinakiewicza z Dębna, zginęli w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej po to, żebyśmy dzisiaj cieszyli się z ojczyzny niepodległej – powiedział wójt. – Pamiętamy o wszystkich bohaterach. Mamy święto narodowe, święto niepodległości, cieszymy się z odzyskania niepodległości.            

Wójt przypomniał, że nasi pradziadowie, ojcowie z wytęsknieniem czekali na dzień niepodległości. Modlili się do Boga: „Ojczyznę wolną racz nam zwrócić panie”. I stało się nagle to, co wydawało się niemożliwe. Przyszła pełna nadziei, wiary, wolna, niepodległa Polska.  - Dziś dla nas z jednej strony to dzień zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, z drugiej – dzień radości i odpowiedzialności – podkreślił wójt. - Walczymy o przyszłość, walczymy każdego dnia o niepodległość, o Polskę zgodną z zasadami i przykazaniami, o Polskę uczciwą, sprawiedliwą, dbająca o tych, co sami sobie poradzić nie mogą. Czyńmy jeden drugiemu tak, jakbyśmy chcieli, by nam czyniono.

Ze wspaniałym koncertem pieśni patriotycznych wystąpili artyści Filharmonii Świętokrzyskiej. W ich wykonaniu usłyszeliśmy wiązankę najpiękniejszych utworów z repertuaru Stanisława Moniuszki, Poloneza, Ostatniego mazura. W świątyni zabrzmiały też tak znane utwory, jak między innymi Piękna nasza Polska cała, O mój rozmarynie, My pierwsza brygada. Pieśni przeplatane były słowem wiążącym o patriotyzmie ziemi świętokrzyskiej, umiłowaniu wolności, pięknie tutejszego krajobrazu.      

Wzruszony koncertem był ksiądz proboszcz Kazimierz Hara. Podziękował artystom za to, że umożliwili wszystkim, by sercem  i duchem znaleźli się w historycznych czasach, gdy przodkowie walczyli o niepodległość. Mówił, że częścią naszej historii są także pieśni patriotyczne, które dodawały ducha do walki o wolność Ojczyzny. 

czytano: 2287 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 12 listopada 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dymarki Milanowska Wólka Emeryk Kielce Turystyka Góry Świętokrzyskie Rekreacja Łysa Góra Nowa Słupia Dębniak Baszowice Św. Krzyż Jeleniów Rudki Stara Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej