Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Gratulacje dla Henryka Trepki

Gratulacje dla Henryka Trepki

wielkość tekstu:A | A | A

 Podczas ostatniej sesji Rady Gminy wójt Wiesław Gałka pogratulował  Henrykowi Trepce odznaczenia, które znany regionalista otrzymał w Ambasadzie Węgierskiej w Warszawie.

Do gratulacji dołączył się obecny marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas  

Wójt Wiesław Gałka przypomniał, że Henryk Trepka otrzymał srebrny medal zasługi z rąk ambasadora Węgier i przewodniczącego Parlamentu Węgierskiego. – To była nobilitacja dla gminy Nowa Słupia, województwa świętokrzyskiego, bo Henryk Trepka otrzymał medal w otoczeniu dziesięciu innych osób z terenu całej Polski, prezydentów miast, przedsiębiorców - powiedział.

Wójt wręczył Henrykowi Trepce kwiaty. Podziękowania złożył mu też marszałek Adam Jarubas.  Przewodniczący Sylwester Kozłowski powiedział, że podczas prywatnego pobytu w na Węgrzech burmistrz XX Dzielnicy Budapesztu poprosił go, by przekazał Henrykowi Trepce  słowa gratulacji

Podczas sesji Henryk Trepka podarował marszałkowi Adamowi Jarubasowi swoją książkę napisaną wspólnie z Ryszardem Garusem, „Przewodnik turystyczny po gminie Nowa Słupia”. Marszałek wpisał się do księgi prowadzonej przez regionalistę.

Henryk Trepka powiedział, że w swojej współpracy z Węgrami stara się zawsze pomagać turystom, grupom pielgrzymkowym, które przyjeżdżają do Nowej Słupi i na Święty Krzyż. Węgrzy są zachwyceni naszą piękną ziemią, kulturą, wspólną historią. – Dużą rolę w kontaktach pełni wójt Wiesław Gałka, który stał się wielkim orędownikiem przyjaźni obu narodów – powiedział Henryk Trepka. – Ojcowie oblaci na Świętym Krzyżu zawsze starają  się serdecznie przyjmować pielgrzymów z Węgier. Są gościnni, otwarci na rozmowy. Dziękuję radnym za wsparcie, sugestie, wspólne wędrówki z Węgrami, Ewie Pastuszyńskiej, Jadwidze Kot, Halinie Misiurskiej, Robertowi Klefasowi, Henrykowi Gąsiorowi.   

Henryk Trepka zwrócił się do radnych o nadanie jednej z ulic Nowej Słupi imieniem Świętego Emeryka. – Wierzę, że moja propozycja spotka się z pozytywnym odzewem i razem z Węgrami uczcimy pamięć o Świętym Emeryku  wpisując go na stałe do świętokrzyskiego krajobrazu kulturowego – powiedział. – Bo nie byłoby nazw : Świętego Krzyża, województwa świętokrzyskiego, gdyby nie Relikwie Drzewa Krzyża Świętego podarowane przez Świętego Emeryka.  

czytano: 1342 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 22 listopada 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Baszowice Rekreacja Kielce Milanowska Wólka Dymarki Nowa Słupia Jeleniów Rudki Dębniak Św. Krzyż Turystyka Stara Słupia Góry Świętokrzyskie Emeryk Łysa Góra
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej