Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 28 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Augustyna, Inga
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Sesja Rady Gminy z marszałkiem

Sesja Rady Gminy z marszałkiem

wielkość tekstu:A | A | A

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas uczestniczył w sesji Rady Gminy, która odbyła się w czwartek, 21 listopada. Przedtem przebywał w Sosnówce i Baszowicach, by zapoznać się ze stanem bezpieczeństwa dzieci i osób dorosłych na drogach wojewódzkich.

             Dokumentacja jest, potrzebna decyzja

Podczas sesji wójt Wiesław Gałka w imieniu radnych sołtysów podziękował marszałkowi Adamowi Jarubasowi za to, że znalazł czas i przyjechał do Nowej Słupi. Wójt przedstawił plany w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. - Mamy przygotowaną kompletną dokumentację na budowę kanalizacji dla Sosnówki i Osiedla Górnego, Cząstkowa, Pokrzywianki, Starej Słupi, na rozbudowę oczyszczalni ścieków – powiedział. - Pierwszy etap zrealizowaliśmy ze środków Funduszu Norweskiego. Kanalizacja dla niektórych miejscowości była wykonywana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Dla pozostałych miejscowości będziemy opracowywać dokumentację i prosimy o dofinansowanie tego działu gospodarki wodno-ściekowej. Z wodą już sobie ostatecznie poradzimy w pierwszym półroczu przyszłego roku. Wszystkie gospodarstwa będą już zwodociągowane. Wójt wyjaśnił, że gmina kupuje wodę z trzech gmin: Bodzentyna, Bielin i Łagowa. Gminne zasoby ciągle się pomniejszają. W planie jest budowa stacji uzdatniania wody na ujęciu w Woli Zamkowej. Gmina ma kolejny wniosek do Urzędu Marszałkowskiego, który dotyczy budowy zbiornika wodnego w Baszowicach. Będzie miał funkcję rekreacyjną, retencyjną i w przyszłości zaopatrywał mieszkańców w wodę. Jeśli skończą się zasoby wód głębinowych, gmina będzie musiała czerpać wodę z ujęć powierzchniowych. Samorząd złożył już wstępne wnioski na poprawę infrastruktury turystycznej w powiązaniu ze Świętym Krzyżem. Najprawdopodobniej będą realizowane wspólnie z Bielinami.  

Wójt Wiesław Gałka przypomniał, że gmina wykonała dokumentację techniczną na przebudowę obydwu odcinków dróg i złożyła w Zarządzie Dróg. – Mamy prośbę, by dokończyć tę inwestycję, która w 80 proc. od Bodzentyna do Nowej Słupi jest już zrealizowana – podkreślił wójt. – Są też jeszcze do wykonania 1922 metry na odcinku Rudki - Sosnówka. Mamy jeszcze niewielkie potrzeby, jest konieczność budowy chodnika od ronda w Milanowskiej Wólce do Paprocic, a także przez Trzciankę i Wólkę Milanowską.

Zaproszenie na przyszły rok   

Marszałek Adam Jarubas przebywał na dwóch drogach: Sosnówka-Rudki, Mirocice-Baszowice. Zobaczył z dyrektorem Świętokrzyskiego Zarządu Dróg w Kielcach, Damianem Urbanowskim, jaki jest ruch samochodów ciężkich.

Podczas sesji stwierdził, że przy wzmożonym ruchu towarowym, transporcie kruszywa z kopalni brak chodników jest problemem, który dotyczy bezpieczeństwa mieszkańców, życia i zdrowia. To największa tragedia, bo nie ma gdzie uciec z drogi i dlatego rozbudowa dróg potrzebna jest w dwóch miejscach, przy drodze Nr 756 i drodze Nr 751. Tego dotyczyły wcześniejsze rozmowy marszałka z wójtem, sołtysami, radnymi, z przewodniczącym Sylwestrem Kozłowskim. Gotowa dokumentacja jest wkładem gminy w inwestycje.

- W przyszłym roku chcemy zrealizować kolejny, drugi etap budowy dróg wojewódzkich w dwóch miejscach – zapewnił marszałek. - Dzisiaj zostałem powitany przez mieszkańców kwiatami, co odbieram awansem jako zaproszenie w przyszłym roku do odbioru dróg.

Adam Jarubas pochwalił gminę za kontynuację projektów kanalizacyjnych, zwłaszcza na terenach, gdzie występuje dużo przyrody. Spodobały mu się projekty turystyczne, otwarcie na inne gminy, wspólne zadania. Podkreślił, że w nowej perspektywie ważne są obszary funkcjonalne, tu są nim Góry Świętokrzyskie. Ochrona środowiska ma silny priorytet.

 W dyskusji głos zabierali radni: Robert Klefas, Urszula Kozłowska, Henryk Gąsior, Józef Świetlik, Przemysław Stelmaszczyk, Janusz Czaja, sołtysi – Jan Sitarski z Paprocic, Kazimierz Pawlik z Bartoszowin, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Piotr Sepioło. 

czytano: 1642 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 22 listopada 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Kielce Nowa Słupia Emeryk Rudki Turystyka Milanowska Wólka Św. Krzyż Dębniak Baszowice Rekreacja Dymarki Góry Świętokrzyskie Łysa Góra Stara Słupia Jeleniów
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej