Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » 40 lat Szklanego Domu w Starej Słupi

40 lat Szklanego Domu w Starej Słupi

wielkość tekstu:A | A | A

 W Szkole Podstawowej w Starej Słupi odbyły się uroczystości 40-lecia oddania do użytku nowego budynku szkoły, który wówczas nazwano „Szklanym Domem”.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, którą odprawił proboszcz parafii z Nowej Słupi, ksiądz Krzysztof Bartochowski. W słowach skierowanych do uczniów, nauczycieli, rodziców przypomniał określenie „Szklany Dom”, co oznacza więcej światła, otwartości. Zacytował też motto spotkania, słowa Cypriana Kamila Norwida: „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się przyszło”. Podziękował Bogu za wszystkie dary, za budynek, za pracę, która się tu dokonała i dokonuje.

 Trudne decyzje uratowały szkołę

            Dyrektor szkoły Andrzej Lauko powitał wszystkich gości. W prezentacji multimedialnej uczniowie przedstawili historię i współczesność szkoły.  Wicekurator oświaty Grzegorz Bień stwierdził, że jubileusz jest wspólną radością To jest tak, jak siedlibyśmy w wehikuł czasu, ruszyli w przeszłość, by być mądrym mądrością poprzednich pokoleń.    

Do 40-lecia budynku i 100-lecia nauczania w Starej Słupi nawiązał wójt Wiesław Gałka. - By jednak placówka mogła dalej funkcjonować, muszą być zapewnione pieniądze – powiedział. - Szkoła jest stowarzyszeniowa, przeszła zmianę. Kiedy półtora roku temu dyskutowaliśmy o Starej Słupi i o czterech innych placówkach, to wydawało nam się, że z finansowaniem już gorzej być nie może. Szkoła była zagrożona w swoim funkcjonowaniu. Na rok przyszły otrzymaliśmy subwencję, ale niestety o kolejne 300 tys. zł niższą. A w tym roku była niższa o 300 tys. zł niż w poprzednim roku. Zatem tylko przekształcenie szkoły spowodowało, że dzisiaj placówka może istnieć. Chodzi przecież o najmłodsze pokolenie od 0 do 6 klasy. W tej szkole, na szczęście, funkcjonuje jeszcze przedszkole. Jeszcze trzy lata temu w gminie do przedszkola uczęszczało 10 proc. obecnie uczęszczających dzieci. Dzisiaj obejmujemy wychowaniem przedszkolnym 100 proc. chętnych i możliwych do uczęszczania dzieci.

Wójt pogratulował dyrektorowi, nauczycielom, prezesowi Stowarzyszenia Nasz Dom Władysławowi Pepasiowi i rodzicom dwóch jubileuszy, podziękował gronu pedagogicznemu, dyrektorowi za zrozumienie podjętych przed rokiem decyzji. – Dzięki temu szkoła funkcjonuje – powiedział. - Dzisiaj ten, kto służy społeczeństwu, musi podejmować decyzje niepopularne, by uniknąć jeszcze gorszych. Chylę czoło przed wszystkimi nauczycielami, którzy mniej zarabiają. Jednak dzięki tym decyzjom w ogóle zarabiają. To nie były łatwe konsultacje, dotyczyły niemal całej gminy. W jednym roku przekształciliśmy aż pięć szkół, w Starej Słupi, Pokrzywiance, Mirocicach, Jeleniowie, Jeziorku. Pozostały duże szkoły, w Nowej Słupi i Rudkach, po około 300 dzieci. Musimy je utrzymać, bo to ośrodki kultury, integracji.

Wiesław Gałka wyraził satysfakcję, że stowarzyszenie, które prowadzi szkołę przy pomocy gminy, jest zwornikiem całego społeczeństwa. Wszyscy chcą mieć coś wspólnego, własnego, swojego i pragną utrzymać to na kolejne lata i jubileusze. Wójt podarował dyrektorowi książkę, by nie zapominał o niej w najbardziej zinformatyzowanej szkole w gminie.

Wójt przypomniał, że przed czterdziestu laty mieszkańcy tak bardzo pragnęli szkoły, bardziej widnej, ze słońcem, nie z maleńkimi okienkami jak w dawnej, że najpierw montowali okna, a potem wznosili mury. To była taka technologia. A efekt jest taki, że powstał szklany dom.

 Dzieci na scenie z sercem 

O budowie szkoły, o cichych bohaterach tamtych czasów mówił mieszkaniec Starej Słupi, Franciszek Przemyski. Głos zabierali: radna powiatowa Danuta Żebrowska, wójt Waśniowa Krzysztof Gajewski. Dyrektor Andrzej Lauko przekazał prezesowi Stowarzyszenia Szklany Dom i byłemu dyrektorowi szkoły, Władysławowi Pepasiowi podziękowania i symboliczną pamiątkę. Dyrektor Zespołu Szkół w Rudkach Alina Cieśla w imieniu dyrektorów szkół pogratulowała jubileuszu i podziękowała za współpracę.    

 Oprawa artystyczna uroczystości składała się z kilku części. Kabaretową i regionalną przygotowała Krystyna Oględzińska, taneczną – Danuta Król, sportową, pokazy karate – Zbigniew Latała. - Chciałyśmy pokazać różnorodność zainteresowań naszych uczniów, wszystkie umiejętności – wyjaśniała Krystyna Oględzińska. – Pokazaliśmy przekrój tego, czym zajmujemy się w szkole i to, co lubią uczniowie. Chcieliśmy, by jednocześnie doskonale się bawili. Wszyscy włożyli w inscenizację serce i umiejętności. Wyróżniła się głównie Paula Dziedzic i Karolina Walczak z klasy piątej oraz nasza perełka, talent aktorski, Igor Sala z klasy czwartej.   

W uroczystościach, oprócz już wymienionych, wzięli udział: kierownik Zespołu Obsługi Szkół Agnieszka Lewandowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Piotr Sepioło, radni gminy - Ryszard Karpiński, Ewa Pastuszyńska, sołtys Starej Słupi Robert Cieślik, dyrektorzy szkół – Jolanta Pustuła, Alina Cieśla, Bożena Jop, Agnieszka Kowalska, Małgorzata Jakubczyk, Renata Storzysz, Lidia Kopycka, Jolanta Krężelewska, Zdzisław Dudzic, dyrektor Banku Spółdzielczego w Nowej Słupi Maria Truchlewska, kustosz Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego Lucyna Spelak, prezes Koła Przyjaciół Nowej Słupi Leonard Zyzman,            

    Szkołę już drugi rok prowadzi Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Oświaty w Starej Słupi Szklany Dom. Gmina przekazuje dotację na ucznia i nie mogą to być środki mniejsze niż przekazana subwencja. Szkoła pozyskuje też środki z zewnątrz poprzez realizację różnych projektów unijnych. Największy z nich „Cyfrowa Szkoła”, wartość - 85 tys. zł dotacji rządowej na sprzęt komputerowy. Doskonalenie nauczycieli było dofinansowane ze środków unijnych. Dzięki dotacji z Urzędu Gminy na wkład własny szkoła mogła przystąpić do projektu i otrzymała Mobilną Pracownię z laptopami. Teraz nauczyciele mogą przemieszczać w dowolne miejsce i prowadzić zajęcia. Dzięki sieci bezprzewodowej w każdym miejscu jest dostęp do internetu. Zakupiono tablice interaktywne, sprzęt związany z technologią informacyjno-komunikacyjną.  Szkoła pod tym względem przoduje na terenie gminy. Projekt realizowało tylko 16 placówek z terenu województwa.

            Od poprzedniego roku szkoła realizuje Program Comenius. Dzieci wyjeżdżają do krajów Unii Europejskiej. To dla nich wielka atrakcja, bo na co dzień mają ograniczone możliwości podróży. Przebywały w Chorwacji, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, na Litwie. Czekają je jeszcze wyjazdy do Grecji, Włoch. Od tego roku nauczyciele prowadzą dwie innowacje pedagogiczne, nauczanie interdyscyplinarne wspólnie z Wyższą Szkołą Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz edukację przez szachy.   

            Stan budynku jest dobry. Ostatnio dzięki wsparciu gminy wykonany został remont kotłowni, wymieniono piec centralnego ogrzewania. W przyszłym roku planowania jest wymiana parkietu na parterze, remont wejścia głównego. 

W szkole, oprócz dyrektora, pracuje 10 nauczycieli. Obecnie tu uczęszcza 52 dzieci, do tego jeszcze 14 do oddziału przedszkolnego i 16 do punktu przedszkolnego. Tendencje demograficzne na najbliższe lata utrzymują się na podobnym poziomie. Najlepsi uczniowie: Igor Sala, Piotr Dudzic z klasy czwartej, Paula Dziedzic, Kamil Kozera, Kamila Wiącek, Karolina Walczak z klasy piątej, Michał Łasisz, Wiktor Złomek  i Natalia Majcher, Mateusz Kędzierski z klasy szóstej. 

czytano: 1762 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 26 listopada 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Św. Krzyż Baszowice Turystyka Kielce Emeryk Nowa Słupia Dębniak Jeleniów Łysa Góra Dymarki Góry Świętokrzyskie Stara Słupia Rudki Rekreacja Milanowska Wólka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej