Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 24 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Danuta, Jan
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Certyfikat ISO dla gminy Nowa Słupia

Certyfikat ISO dla gminy Nowa Słupia

wielkość tekstu:A | A | A

Gmina Nowa Słupia otrzymała certyfikat ISO 9001: 2008 podczas konferencji, którą 25 listopada zorganizował w Wieliczce Związek Powiatów Polskich. Znalazła się w doborowym towarzystwie trzech powiatów, pięciu miast z całej Polski oraz jako jedna z dwóch gmin z województwa świętokrzyskiego, obok Wodzisławia

 Mieszkaniec – klientem, któremu trzeba pomóc

Certyfikat oznacza, że system zarządzania jakością wdrożony przez Nową Słupię jest zgodny z normą ISO 9001:2008 w wykonywaniu zadań własnych gminy, zleconych z administracji rządowej oraz powierzonych. - Mieszkaniec przychodzący do urzędu nie jest petentem, jest klientem, któremu trzeba pomóc, obywatelem, którego sprawy trzeba rozumieć – mówi wójt Wiesław Gałka. - To jest między innymi efekt certyfikacji. Taka zasada musi być realizowana, bo za dziewięć miesięcy będziemy sprawdzani. Oznacza to, że się rozwijamy, jesteśmy prospołeczni, nie zamykamy się jako urząd, pełnimy służbę, a nie władzę. To nie jest takie łatwe w stosunkach między ludźmi. Ważne są normy, o których pracownicy wcześniej nie słyszeli. Na ich podstawie można oceniać, czy podejmowane decyzje są optymalne i czy nie popełnia się błędów. Krótko mówiąc chodzi o to, aby mieszkańców gminy oraz klientów spoza obsługiwał samorząd na wysokim poziomie – prawdziwie europejskim. ISO jest tym sformalizowanym instrumentem, który gwarantuje wysoką jakość usług, w tym również usług świadczonych wyłącznie zgodnie z obowiązującym prawem. 

            Przez ponad rok Urząd Gminy w Nowej Słupi był przygotowywany do uzyskania certyfikatu ISO. Do gminy przyjeżdżali różni specjaliści i szkolili urzędników w ramach projektu unijnego z Kapitału Ludzkiego pn.  „Przede wszystkim jakość - poprawa jakości usług świadczonych przez JST dzięki modernizacji procesów zarządzania i podniesieniu kwalifikacji pracowników”. Efekt ich szkoleń jest już widoczny. Niektórzy pracownicy widzieli tylko swój czubek nosa, niechętnie podejmowali inne działania. - Jednak Urząd Gminy to nie urząd dużego miasta czy inny urząd centralny, gdzie pracownik ma wyspecjalizowane zadania – wyjaśnia wójt. - Tu pracownik musi być uniwersalny i wykonywać różne czynności. W razie konieczności powinien zastępować swoich kolegów, a poza tym żyć ze społecznością lokalną.

Gmina zakwalifikowała się do programu między innymi dzięki i temu, że wójt Wiesław Gałka jako starosta kielecki pełnił aktywną rolę w Związku Powiatów Polskich. To ta instytucja pozyskała środki unijne z Kapitału Ludzkiego i zakwalifikowała do certyfikacji przede wszystkim powiaty i tylko dwie gminy z województwa świętokrzyskiego. To dlatego Nowa Słupia nie musiała płacić za certyfikację, co kosztuje około 100 tys. zł. Wszystkie koszty pokrył ZPP, bo pojedyncza gmina nie miałaby szans.

            Najważniejsza - właściwa komunikacja

Jednostką certyfikująca był: IMQ Istituto Italiano del Marchio di Qualita – Włoski Instytut Jakości, który już od ponad sześćdziesięciu lat działa na rynku w ponad 35 krajach. Od dwudziestu normy jakości ISO weszły szeroko w sferę usług publicznych.  - Chodzi o poprawę komunikacji w urzędzie– powiedziała podczas przyznawania certyfikatów Joanna Adamczyk, dyrektor operacyjny instytutu. -  Bierze się pod uwagę zarówno komunikację wewnętrzną pomiędzy poszczególnymi wydziałami, jak i komunikację zewnętrzną z obywatelami, klientem, społecznością lokalną. Badane są oczekiwania, satysfakcja obywateli z pracy urzędu, dostępność informacji. Ważne są tu karty usług, procedury urzędu. Obywatel ma prawo wiedzieć, jakie są formularze, w jaki sposób można załatwić daną sprawę, gdzie ma się z nią skierować.    

Podczas konferencji w Wieliczce certyfikaty otrzymały powiaty: Łańcucki, Kazimierski, Włoszczowski oraz miasta: Mielec, Parczew, Przemyśl, Radomyśl nad Sanem,   Łańcut oraz gminy Wodzisław i Nowa Słupia.  Niebawem ukaże się publikacja książkowa o samorządach, w których wdrażane były zasady ISO.   

 Społeczności zarządzają wspólnotą

Ciekawą częścią spotkania były wykłady i wypowiedzi wybitnych znawców problematyki samorządowej, naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego, praktyków, między innymi posła na Sejm, byłego prezydenta Krakowa Józefa Lasoty, byłego wiceprezydenta Krakowa do spraw edukacji dr Anny Okońskiej-Walkowicz, burmistrza Myślenic Macieja Ostrowskiego, którzy mówili o udziale społeczności lokalnych w zarządzaniu wspólnotą terytorialną, co jest nowym wyzwaniem dla samorządów.

Przedstawiciele ZPP uwrażliwiali przybyłych samorządowców na to, że nowy okres finansowania 2014-2020 wymusza na samorządach konieczność partnerstwa, tworzenia projektów na poziomie międzygminnym, międzypowiatowym. Dotychczas środki unijne trochę zwiodły samorządy, bo każdy starał się wyrwać dla siebie jak najwięcej, a teraz musi współpracować z innymi. Niektórzy zafundowali sobie pływalnie i nie wiedzą, co z nią zrobić, skąd wziąć środki na jej utrzymanie. A taka pływalnia miałaby rację bytu, gdyby wybudowało ją pięć czy dziesięć samorządów.    

W konferencji zorganizowanej przez ZPP, obok wójta Wiesława Gałki, uczestniczyli: sekretarz gminy Zbigniew Zagdański, skarbnik Danuta Fijas.

             

czytano: 1316 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 27 listopada 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 11
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Turystyka Łysa Góra Dymarki Stara Słupia Jeleniów Rekreacja Emeryk Baszowice Kielce Nowa Słupia Dębniak Św. Krzyż Góry Świętokrzyskie Milanowska Wólka Rudki
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej