Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa

Strona główna » Aktualności » Wójt Wiesław Gałka w Brukseli

Wójt Wiesław Gałka w Brukseli

wielkość tekstu:A | A | A

Ponad 40 samorządowców z województwa świętokrzyskiego i małopolskiego przez kilka dni przebywało w Brukseli na zaproszenie posła Czesława Siekierskiego. W wybranej grupie znalazł się wójt Nowej Słupi, Wiesław Gałka.

Uczestnicy wyjazdu spotkali się z posłami do Parlamentu Europejskiego, urzędnikami unijnych instytucji, by poznać od wewnątrz mechanizmy powstawania budżetu, podziału środków na politykę spójności i politykę rozwoju obszarów wiejskich.

- Zaskoczyła mnie informacja, że często to u nas wprowadza się nieżyciowe przepisy, a nie w Brukseli – mówi wójt Wiesław Gałka. - To nasi urzędnicy tak fantazjują, że potem dużo to nas  kosztuje. Polska ma najbardziej zaostrzone przepisy dotyczące hałasu i przez to buduje najdroższe drogi. Powstają takie osłony na drogach, że w ogóle nie widać krajobrazu, tylko ściany.

Wiesław Gałka cieszy się, że jednak będą pieniądze na turystykę, kulturę, chociaż jeszcze przed tygodniem mówiono inaczej. Otworzyła się droga, zmieniono te przepisy. To ważna decyzja dla gminy Nowa Słupia, która opracowuje właśnie projekt związany z rozwojem turystyki. Czy Zarząd Województwa zgodzi się na finansowanie turystyki, to już inne pytanie.

Z wypowiedzi europosłów i pracowników unijnych wynika też, że Unia Europejska nie wymyśla wszystkiego w szczegółach. Daje wolną przestrzeń rządowi polskiemu i Zarządom Województw.  Kolejna sprawa – Zarządy Województwa nawet nie podlegają pod Sejmiki, tylko pod Komitety Monitorujące. - Naprawdę mają duże uprawnienia i powinny z niego skorzystać – podkreśla Wiesław Gałka. -  W sprawie kanalizacji widzę, że będzie jeszcze gorzej. Drogi lokalne nie mogą liczyć na pieniądze. Ogólnie na gospodarkę wiejską  przeznacza się mniej pieniędzy i będą one trudniejsze do pozyskania. I chyba to jest początek stagnacji na wsi. Nie ma pieniędzy na podstawową infrastrukturę techniczną.

Podczas rundy kilku spotkań europoseł Czesław Siekierski nie ukrywał, że rolnictwo otrzymało obecnie o 40 mln euro mniej. Budżet więcej przeznacza na politykę spójności. Wicepremier Elżbieta Bieńkowska lansuje program, że duże aglomeracje pociągną małe obszary. Co jednak zrobić z małymi gospodarstwami, w większości ze Świętokrzyskiego?

- Pieniądze na obszary wiejskie powinny być znaczone, na wodociągi, kanalizacje, meliorację, drogi wiejskie – podkreśla europoseł. - To nie może być rozmydlone. Chodzi o to, by w województwie utrzymać poziom nakładów na obszary wiejskie podobny do poprzedniego okresu licząc do tego PROW i to, co było z programów operacyjnych województw.

Dr Władysław Piskorz  który od piętnastu lat przebywa w Brukseli i obecnie pracuje  w Dyrekcji do Spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej, z dumą mówi, że jeśli chodzi o poziom błędów wykrywanych przez audyty w UE, to Polska nie ma się czego wstydzić i jest rzeczywiście na pierwszym miejscu. A zaległości występują w Grecji, Hiszpanii, Rumunii. Krzysztof Wójcik z Domu Polski Wschodniej uważa, że skoro instytucja, w której pracuje, jest finansowana przez pięć województw może zrobić więcej imprez, spotkań, wystaw. O polityce spójności mówił Krzysztof Krawczyk, który został delegowany do Brukseli przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, o perspektywie nowego budżetu - skierowana przez Ministerstwo Finansów Maria Janczak.

Europoseł, były wicepremier, Jarosław Kalinowski przypominał, że w przyszłym roku Polska będzie obchodzić 10. rocznicę przystąpienia do Unii. Udało się wynegocjować w Kopenhadze, Brukseli wiele pozytywów dla rolnictwa polskiego, więcej niż na posiedzeniach polskiego rządu. Europoseł Jan Olbrycht mówił, że najbliższa perspektywa finansowa zamknie się właściwie w dziesięciu latach, nie siedmiu. - My pracujemy w obszarze dużego szczegółu – powiedział. - To nie jest rodzaj polityki turystycznej, gdzie mile spędza się czas. Na poziomie detalu trzeba mieć dużą wiedzę. Dobry poseł stara się być przygotowany jak dyrektor dużego wydziału Komisji Europejskiej, który pracuje na etacie i zwykle jest to stary wyga

czytano: 2858 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 19 grudnia 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Św. Krzyż Turystyka Góry Świętokrzyskie Milanowska Wólka Stara Słupia Emeryk Łysa Góra Kielce Jeleniów Nowa Słupia Rudki Baszowice Dymarki Rekreacja Dębniak
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej