Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 20 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Bogna, Rafał
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Jest budżet na 2014 rok

Jest budżet na 2014 rok

wielkość tekstu:A | A | A

Rada Gminy podczas sesji 30 grudnia jednomyślnie podjęła uchwałę o budżecie na 2014. Po stronie dochodów widnieje 31,4 mln zł, po stronie wydatków – 32 mln, deficyt wynosi zaledwie 600 tys. zł.

- Gdyby nie zmniejszona subwencja o ponad milion złotych, w tym oświatowa 300 tys. zł, mielibyśmy budżet bez żadnego deficytu – wyjaśniał wójt Wiesław Gałka. – W ostatnim miesiącu 2013 zostaliśmy zaskoczeni informacją o obniżeniu subwencji. Na koniec roku zadłużenie wynosi niespełna 46 proc., w przyszłym roku sięgnie około 40 proc. To znacznie mniejsze niż w poprzednim roku, chociaż nie ono odgrywa dziś najważniejszą rolę.

Wójt Wiesław Gałka z satysfakcją mówił, że udało się opracować projekt budżetu pozbawiony propagandy wyborczej. Przypomniał swój program, którego celem było zaopatrzenie gminy, wszystkich gospodarstw w wodę bieżącą. Planował, by prawie wszystkie drogi gminne zostały przebudowane i zostało jeszcze kilka odcinków. Chciał wyremontować obiekty sportowe i tak się stanie w 2014 r. Zostanie przebudowany stadion i wyremontowana sala gimnastyczna w Rudach. W 2013 r. doposażono halę sportową w Nowej Słupi. Powstają kolejne obiekty sportowe, kulturalne, świetlica w Baszowicach, już trzecia w gminie. Wykonywane są przedsięwzięcia z ochrony środowiska, budowa kanalizacji, oczyszczalni ścieków, usuwany jest azbest z dachów. Budżet umożliwia aplikowanie środków z Unii Europejskiej w latach 2014-2020. Nie jest zablokowany działaniami wyborczymi na następne kadencje. Budżet zapewnia mieszkańcom funkcjonowanie oświaty, kultury, sportu, administracji, pomoc społeczną, bezpieczeństwo.

Wójt podziękował radnym, którzy nie bali się podejmować odważnych decyzji dotyczących struktur jednostek organizacyjnych gminy, funkcjonowania oświaty. Podziękował za wyrozumiałość nauczycielom, zwłaszcza tym ze szkół stowarzyszeniowych, którym pracuje się obecnie gorzej. Wójt zapewnił, że będzie czynił starania, by wyrównywać szanse. Podziękował sołtysom za stałą współpracę. - W tym roku podejmowaliśmy bardzo trudne nowe decyzje, które były od nas niezależne – przypomniał. - Chociażby nowy system zagospodarowania odpadów.  Tu potrzebna była współpraca sołtysów. Dziękuję kierownictwu Urzędu Gminy, zwłaszcza pani skarbnik, sekretarzowi, kierownikom referatów, jednostek organizacyjnych. Dziękuję przybyłym gościom, którzy pomagają nam rozwiązywać nasze problemy, trudne decyzje. Jako jedyna gmina w województwie wygospodarowaliśmy 20 tys. zł na odbudowę wieży kościelnej na Świętym Krzyżu. Mijający rok nie było łatwy, bo niestety nie zajmowaliśmy się tylko pracą. Musieliśmy odpierać bezpodstawne oskarżenia, udowadniać, że pracujemy dobrze, zgodnie z prawem. Wszyscy radni byli przesłuchiwani, pracownicy urzędu, wykonawcy wszystkich inwestycji, kierownicy, nawet księża. Jesteśmy najlepiej skontrolowaną gminą. W roku 2014 życzę dobrego zdrowia wszystkim radnym, sołtysom, kierownikom, dyrektorom.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Henryk Gąsior z dumą mówił, że w ostatnich siedmiu latach uczestniczył w wielkim programie wodociągowania gminy. Początki były trudne, należało przygotowywać dokumentację. Pozostały jeszcze Skały, Podchełmie, niewielki odcinek w Nowej Słupi. - Ten budżet jest trudny dla wójta – nie ukrywał. – Jeśli jednak uda się wójtowi rozpocząć prace nad kanalizacją w Rudkach i częściowo w Sosnówce, jeśli wykona modernizację stadionu i hali sportowej przed jubileuszem szkoły, to będę miał podwójną satysfakcję z tego, że byłem radnym w ostatnich dwóch kadencjach.

Przewodniczący Rady Gminy Sylwester Kozłowski odczytał pozytywne opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej. Radni jednomyślnie podjęli uchwałę o budżecie. Radna Halina Misiurska w imieniu rady wręczyła wójtowi kwiaty. Przewodniczący Sylwester Kozłowski pogratulował wójtowi budżetu i powiedział, że kosztowało to bardzo dużo konsultacji. Oby subwencje nie były niższe co roku, bo tak się dzieje. - To budżet optymalny – powiedział. - Jednak nietrudno zauważyć, że od początku naszej kadencji systematycznie zmniejsza się zadłużenie. Deficyt budżetu w 2011 wynosił ponad 1 mln zł, prawie półtora miliona, w tym roku – około 600 tys. zł. Wchodzimy w nowy budżet Unii Europejskiej, co pozwoli nam na pozyskiwanie kolejnych środków na nowe zadania i nowe inwestycje z budżetu unijnego.

Wójt Wiesław Gałka został mile zaskoczony kwiatami. Nie ukrywał, ze dążył do tego, by w przedostatni dzień starego roku uchwalić budżet na przyszły rok i by go realizować już od pierwszego, drugiego dnia stycznia. Gmina przygotowuje się do aplikowania środków z Unii Europejskiej i budżetu państwa polskiego. - Jeśli jest budżet, łatwiej jest opracowywać projekty i sięgać po te pieniądze – powiedział. - Dziękuję, że radni posłuchali mnie i dzisiaj stanęli na wysokości zadania. Wykonali swój obowiązek i uchwalili budżet. Łatwiej będzie nam wszystkim pracować. Mam nadzieję, i nie są to słowa rzucone na wiatr, jeszcze zaskoczymy radnych pozytywnymi zmianami tego budżetu.     

Po części oficjalnej radni i zaproszeni goście mogli spożyć skromny poczęstunek. Część artystyczną zapewniły panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, młodzież Zespołu Szkół w Rudkach i Szkoła Podstawowa w Mirocicach.              

W sesji uczestniczyli: nadkomisarz Jacek Grzesik z Komisariatu Policji w Bodzentynie, dyrektor RUP w Kielcach Małgorzata Stanioch, dyrektorzy Zespołów Szkół i szkół prowadzonych przez stowarzyszenia, prezesi stowarzyszeń na rzecz rozwoju oświaty, prowadzących szkoły, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi Leonard Zyzman, kustosz Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego Lucyna Spelak, Przewodniczący Związku Emerytów i Rencistów Stefan Zieja.

 

 

             

czytano: 1793 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 31 grudnia 2013 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 2
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Łysa Góra Emeryk Rekreacja Kielce Baszowice Św. Krzyż Jeleniów Turystyka Milanowska Wólka Dębniak Góry Świętokrzyskie Nowa Słupia Rudki Stara Słupia Dymarki
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej