Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
piątek 25 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Borys, Magda
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Żywa tradycja jasełek w Rudkach

Żywa tradycja jasełek w Rudkach

wielkość tekstu:A | A | A

Siedem zespołów i grup kolędniczych wystąpiło podczas XVI Gminnego Przeglądu Przedstawień Jasełkowych, który odbył się 16 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach.

- Nadal jesteśmy w atmosferze świąt Bożego Narodzenia i nie ma nic przyjemniejszego niż oglądanie na scenie młodych aktorów pracujących pod profesjonalnym okiem doświadczonych wychowawców – powiedział wójt Wiesław Gałka podczas przeglądu. -  Z całą pewnością wyrosną z nich świetni aktorzy. Cieszymy się, że na widowni jest tak liczna publiczność. Słowa podziękowania należą się nauczycielom, którzy przygotowali dzieci do występów. Dziękuję mieszkańcom za tak liczne przybycie, rodzicom, dziadkom, sąsiadom. Składam wszystkim serdeczne życzenia noworoczne w 2014 roku, zdrowia,  szczęścia, dużo zadowolenia każdego dnia.  

Zespół „Małe Gwiazdeczki” z Publicznego Przedszkola w Rudkach opowiedział historię, jak do Betlejem przybywa Józef z Maryją i narodzonym Jezuskiem. Do szopy idą pasterze, trzej królowie,  którzy składają pokłon i dary.  A przy wigilijnym stole dzieci składają życzenia. Na scenie pojawiło się 30 przedszkolaków. Rolę Maryi zagrała Julia Kowalska, Józefa – Kacper Głowacki. Wiodąca postacią był Obłoczek. W tej roli wystąpiła nauczycielka Patrycja Mazur. Ze sceny zabrzmiały kolędy: „Przybieżeli do Betlejem”, „Gore gwiazda”. Dzieci pracowały nad spektaklem trzy tygodnie. Scenariusz powstał na podstawie wielu materiałów. Pracowały nad nim: Magdalena Graba, Bożena Dwojewska, Marta Miernik, Patrycja Mazur, Agnieszka Łebek

Zespół Szkół w Rudkach pokazał wieczerzę wigilijną, gdy rodzice opowiadają historię sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Dziecko zasypia i rozpoczyna się przedstawienie jasełkowe składające się z czterech odsłon: poszukiwanie noclegu w Betlejem, scena z Pasterzami, narodzenie Pana w stajence oraz na dworze - ukaranie króla Heroda. To przedstawienie składało się z części teatralnej przygotowanej przez Grażynę Gąsior i muzycznej, chóralnej – opracowanej przez Anitę Cieślik i Jakuba Kusińskiego. Maryję zagrała Aleksandra Zielińska, Józefa – Rafał Binkowski,. Świetnie sprawdzili się na scenie Pasterze: Mateusz Gawlik jako Kuba, Bartek Kluzek - Bartłomiej, Michał Kozłowski – Sowula. Długie, trudne kwestie wypowiadali językiem gwarowym.  Wspaniale spisali się trzej królowie: Łukasz Życiński, Bartłomiej Świstak, Kinga Kałuża. Spektakl zaczął się od kolędy „Dla nieobecnych”, którą aktorzy poświęcili zmarłej niedawno swojej nauczycielce. Wykonali też kolędę „Lulajże Jezuniu”. Spektakl, który zwrócił już uwagę na przeglądzie w Sichowie Dużym,  powstał na podstawie starego scenariusza z 1895 r.

Grupa teatralna „Radosna Gromada” Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Słupi wystąpiła w składzie 9-osobowym. To uczniowie klasy czwartej, którzy pokazali spektakl składający się z wierszy Jana Twardowskiego, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Romana Brandstaettera. Nie zabrakło kolęd: „Wśród nocnej ciszy”, Mizerna, cicha”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Pójdźcie wszyscy do stajenki”. Nad całością czuwała Anna Majzel.

Dzieci z klas I-IV Publicznej Szkoły Podstawowej w Mirocicach tańczyły, śpiewały, recytowały, by jak najpiękniej powitać narodzone Dzieciątko Jezus. Maryją była Roksana Domańska, Józefem – Łukasz Linek. Świetnie dawały sobie radę w tańcach pierwszaki: trzy Julie - Góźdź, Sepioło, Kamińska oraz Amelia Spelak. Pięknie wykonały kolędy: „Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy śliczna panna syna kołysała”. Nad spektaklem pracowały: dyrektor Agnieszka Kowalska, Edyta Ciszewska. Pomagała podczas występów Aneta Dwojewska.

 Zespół Szkół w Paprocicach pokazał, jak kolędowanie jest pięknym, starym zwyczajem, który dziś, niestety, staje się coraz mniej popularny. - Postanowiliśmy więc odtworzyć ten znikający obyczaj – mówią nauczyciele, Beata Dwojewska, Elżbieta Miśkiewicz, Andrzej Budziński, którzy pracowali z zespołem „Kolędnicy Wędrownicy”. -   Uczniowie przedstawili biblijną opowieść przyjścia Jezusa na świat. Wspólnie śpiewali kolędy, by wytworzyć niezwykłą więź z widzami.

Dość oryginalnie wypadło przedstawienie jasełkowe Szkoły Podstawowej w Jeleniowie. Historia narodzin Pana Jezusa uczniowie poprzedzili sceną w niebie, następnie - w piekle Przedstawienie zawierało elementy humorystyczne, współczesne. Nad spektaklem pracowali: Urszula Ćwik, Anna Borowiec, Katarzyna Kędzierska.

Z kolei dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jeziorku pokazały, jak Maryja z Józefem poszukują w Betlejem noclegu. Niestety, nigdzie nie ma dla nich miejsca, więc schronienie znajdują w szopce. Do szopy przybywają pasterze, następnie  - trzej królowie. Dość plastycznie dzieci wypadły w scenie z Herodem, diabłem i śmiercią. Swoją grupę nazwały „Szósty wymiar”. Opiekę merytoryczną sprawowały: Jolanta Pióro, Joanna Rogula-Dziekan.

Wszystkie dzieci występujące na scenie otrzymały słodki poczęstunek ufundowany przez wójta Wiesława Gałkę, czekolady, soczki.  Spektakle oglądała licznie zebrana widownia, dzieci, mieszkańcy, przybył ksiądz Rafał Kusiak z parafii w Rudkach. Byli obecni: wiceprzewodniczący Rady Gminy Henryk Gąsior, radna Ewa Pastuszyńska, radni i sołtysi, Nowej Słupi – Jadwiga Kot, Jeleniowa - Halina Misiurska, Pokrzywianki - Sławomir Marzec.

 

 

 

czytano: 2134 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 17 stycznia 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 10
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Turystyka Kielce Łysa Góra Dębniak Rudki Nowa Słupia Jeleniów Góry Świętokrzyskie Milanowska Wólka Emeryk Św. Krzyż Rekreacja Stara Słupia Dymarki Baszowice
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej