Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 20 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Bogna, Rafał
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Chełmowianki w Pałacu Prezydenckim

Chełmowianki w Pałacu Prezydenckim

wielkość tekstu:A | A | A

Koło Gospodyń Wiejskich Chełmowianki 17 stycznia przebywało w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Delegację z Nowej Słupi w Salonie Zimowym gościła Pierwsza Dama,  Prezydentowa Anna Komorowska.

Na powitanie panie z KGW wraz gospodarzami Gmin: Nowej Słupi, Waśniowa i Górna wręczyli Annie Komorowskiej bukiet kwiatów. Przewodnicząca "Chełmowianek" Wioletta Krzyżanowska podarowała Pani Prezydentowej obraz Świętego Krzyża. Wójt gminy Nowa Słupia Wiesław Gałka przekazał Annie Komorowskiej trzy najnowsze pozycje wydawnicze: „Bazylika Mniejsza na Świętym Krzyżu”, „Święta Góra Krzyżem Naznaczona” i najnowsza edycję „Kazań Świętokrzyskich” w wersji multimedialnej. Prosił o przekazanie ich prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Wójt Wiesław Gałka zaprosił jednocześnie Parę Prezydencką na uroczystości oddania do użytku odbudowywanej wieży kościelnej w Sanktuarium Świętokrzyskim, którą zniszczyli Austriacy podczas pierwszej wojny światowej.

Zespół z Gminy Nowa Słupia wykonał utwór „My Chełmowianki”, który przedstawiał piękno gminy i ziemi świętokrzyskiej. Brawurowe wykonanie spodobało się Pierwszej Damie. - Cieszę się, że dbacie i kultywujecie tradycje regionu, z którego przyjechaliście – powiedziała Anna Komorowska.

Po półgodzinnym spotkaniu goście Anny Komorowskiej zostali zaproszeni na poczęstunek. Był też czas na zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego z przewodnikiem. Przed wyjazdem z Warszawy przewidziano godzinny pobyt w centrum miasta.

Pobyt „Chełmowianek” w Pałacu Prezydenckim to nagroda za zdobycie pierwszego miejsca w konkursie na najlepsze KGW w województwie świętokrzyskim. Zespół w plebiscycie „sms” zdobył ponad 50 tys. głosów. Na kolejnych miejscach znalazły się KGW Witosławianki z gminy Waśniów i KGW Wola Jachowa z gminy Górno, które też zostały zaproszone do Pałacu Prezydenckiego i wykonały po jednym utworze. 

Rozstrzygnięty w listopadzie ubiegłego roku konkurs był ogłoszony przez dziennik „Echo Dnia, patronat nad nim sprawowała Anna Komorowska. Wyjazd i spotkanie w Pałacu Prezydenckim zorganizowała Marzena Okła- Drewnowicz, która reprezentuje nasze województwo w Sejmie.

KGW Chełmowianki zaprezentowało się w 16-osobowym składzie: Marianna Dwojewska, Maria Lipiec, Anna Kozłowska, Janina Ćwik, Wanda Zieja, Anna Krzyżanowska – Brzozowska, Irena Gąsior, Edyta Dwojewska, Jadwiga Kosiarska, Zdzisława Kosiarska, Halina Nowak, Halina Halik, Maria Raczyńska, Marianna Gawlik, Stefan Kosiarski i przewodnicząca Wioletta Krzyżanowska.

Towarzyszyła paniom 4-osobowa Kapela Chełmowianie: Czesław Mazur, Czesław Zieja, Henryk  Sepioło i Stanisław Ćwik.

 Gminę Nowa Słupia, oprócz wójta Wiesława Gałki, reprezentowali: wiceprzewodniczący Rady Gminy Henryk Gąsior, radni i sołtysi, Nowej Słupi - Jadwiga Kot, Jeleniowa - Halina Misiurska, Serwisa - Jan Czaja, a także dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Piotr Sepioło.

 

czytano: 14961 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 21 stycznia 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Baszowice Dębniak Jeleniów Stara Słupia Rekreacja Nowa Słupia Kielce Dymarki Milanowska Wólka Góry Świętokrzyskie Emeryk Rudki Łysa Góra Św. Krzyż Turystyka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej