Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
czwartek 24 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Zaproszenie na spektakl Wieczór Pielgrzyma

Zaproszenie na spektakl Wieczór Pielgrzyma

wielkość tekstu:A | A | A

Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki "Łysogóry" wciąż aktywne. Organizowany  „Wieczór Pielgrzyma” jest projektem realizowanym w ramach Programu „Góry świętokrzyskie Naszą Przyszłością”. To nowy  pomysł Stowarzyszenia na promocję kultury i tradycji regionu, a jednocześnie jedna z większych atrakcji  świętokrzyskiej turystyki w okresie karnawału.

Organizatorzy zapraszają 25 stycznia 2014 r. o godzinie 16.00  do siedziby Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Słupi w Rudkach na finał projektu, realizowanego przez Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyczne Łysogóry pt.; „Wieczór Pielgrzyma” w ramach Programu GÓRY  ŚWIĘTOKRZYSKIE NASZĄ PRZYSZŁOŚCIĄ.

„Wieczór Pielgrzyma”  to przedsięwzięcie składające  się z  kilku wątków tematycznych. W jego skład weszły już m.in. spotkania z etnografem, który wprowadził wszystkich uczestników w tematykę dotyczącą kultury ludowej i obrzędów - zarówno religijnych, jak i pogańskich; zajęcia warsztatowedawnego włókiennictwa, w których uczestniczyli mieszkańcy gminy Nowa Słupia i członkowie ŚTA "Łysogóry". W trakcie zajęć uszyto również część strojów do finałowego spektaklu; a podczas warsztatów plastyczno-artystycznych powstawały scenografia i rekwizyty, które zostaną wykorzystane 25 stycznia. Spektakl taneczno-teatralny, stanowiący część kulminacyjną nadchodzącego finału opowiada o tradycjach regionu, związanych z przesileniami słonecznymi oraz o legendach świętokrzyskich.  - Podczas wieczornej zabawy goście będą mogli dowiedzieć się, kim jest święty Emeryk, co mają wspólnego czarownice z gołoborzem, oraz dlaczego „na Świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja" - mówi Jarosław Maliszewski, prezes Stowarzyszenia - Liczymy, iż impreza przybierze wymiar cykliczny - dodaje Maliszewski.

Wszystkie zajęcia mają charakter integracyjny i między pokoleniowy dla społeczności lokalnej.

 

- Dużo pracy za nami, ale warto było – mówi Jarosław Maliszewski,– wspierał nas duch Pielgrzyma spod Świętego Krzyża. To ważna postać w naszym regionie. Co rok udajemy się z miarką sprawdzać, jak daleko ma jeszcze do szczytu „naszej góry”. 25 stycznia odegra główną rolę w przedstawieniu, wieńczącym huczny finał projektu – „Wieczoru Pielgrzyma”.  Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki „Łysogóry” z Nowej Słupi po raz pierwszy zaprezentuje widowisko w takiej konwencji.” – dodaje prezes.

 

Nie udałoby się zrealizować tego projektu bez wsparcia finansowego i logistycznego Gminy Nowa Słupia, która wsparła przedsięwzięcie udostępniając bezpłatnie miejsca na zajęcia, organizując transport młodzieży na zajęcia, za co chciałbym w imieniu swoim i rodziców dzieci serdecznie podziękować Panu Wójtowi Wiesławowi Gałce - dodaje prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Agroturystyki "Łysogóry".

Celem imprezy jest zaprezentowanie i wykreowanie nowego produktu turystycznego pod nazwą „Wieczór Pielgrzyma”, na który składa się spektakl w wykonaniu młodzieży w choreografii dyrektor KTT Elżbiety Szlufik - Pańtak oraz degustacja potraw regionalnych.

 

czytano: 1404 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 22 stycznia 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Emeryk Dębniak Baszowice Turystyka Góry Świętokrzyskie Nowa Słupia Stara Słupia Rekreacja Rudki Łysa Góra Milanowska Wólka Jeleniów Kielce Dymarki Św. Krzyż
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej