Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Wieczór literacki Stanisława Rogali

Strona główna » Aktualności » Wieczór literacki Stanisława Rogali

wielkość tekstu: A | A | A

 W Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach odbył się 23 stycznia wieczór literacki „W drodze” poświęcony twórczości znanego pisarza Stanisława Rogali.

- Cieszę się, gdy poezja, słowo przynosi radość – powiedział podczas spotkania Stanisław Rogala. - Gdy zatrzymuje się na chwilę, przybliża, opisuje zjawisko, postać, krajobraz. Moja twórczość to moja droga życia, droga konkretna, na przykład Droga Królewska i droga symboliczna, duchowa. Piszę o tym, co przeżyłem, zobaczyłem, doznałem. To jest sens mojego pisania. Tak widzę swoje powołanie.

            Podczas dyskusji mieszkaniec Rudek, Stanisław Majcher o poezji Stanisława Rogali powiedział, że jest mu bliska, bo wyrasta z ziemi świętokrzyskiej. To poezja miłości, o naszym życiu, przemijaniu, przyrodzie, o dniu codziennym. To poezja dla nas i o nas. Stanisław Majcher odczytał wiersz, który napisał z okazji spotkania z pisarzem: „Na białych kartach słowa jak tęcza/ Nuty grające na pięciolinii./ weź je do ręki z myślą serdeczną/ i choć na chwilę pozostań z nimi..”

            Prezes Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi Leonard Zyzman pochwalil Stanisława Rogalę za to, że jako człowiek w dojrzałym wieku, historyk, prozaik, poeta, eseista wychodzi do społeczeństwa, dzieli się owocami swojej pracy, przemyśleniami. - Dziś adresatem tekstów jest społeczność lokalna – podkreślił. - Literatura jest dziedziną uszlachetniającą człowieka, czyniącą go lepszym, wrażliwszym na piękno i prawdę. To ważne w naszym zglobalizowanym świecie, gdy człowiek idzie czasami na łatwiznę stając się bezmyślnym konsumentem.      

            O drodze życia człowieka, o drodze twórczości Stanisława Rogali mówił wójt Wiesław Gałka. - Zastanówmy się, czy chcemy mieć drogi wiejskie, błotniste, kamieniste, czy ładnie utwardzone, wyasfaltowane? – powiedział. - Czy też takie jak Droga Królewska? Odpowiedź jest prosta, przedstawiona w pięknym języku. Droga Królewska wiedzie na Święty Krzyż. I tu dygresja. Dzisiaj kilka godzin spędziłem na Świętym Krzyżu w sprawie dość przyziemnej, komunikacji publicznej, która już od kilku lat tam nie kursuje. Wyjaśnialiśmy sobie, ile zawiłości trzeba pokonać, by taką prostą rzecz uruchomić. Przy okazji powiem, że myślimy też, by od wiosny ruszyła komunikacja MPK Kielce do Nowej Słupi i Rudek.  

            Wiesław Gałka powiedział, że na drogę życia w twórczości Stanisława Rogali składa się obserwacja świata, ludzi. - I na tej podstawie przekazuje nam pan piękne przesłanie w pięknym języku – zwrócił się do pisarza. -  Tylko, żeby jeszcze ludzie chcieli czytać i by był na to czas. A zawsze jest, jeśli tylko się chce. I jeśli człowiek nie idzie na łatwiznę oglądając ekran telewizora, komputera. I wtedy łatwiej zrozumieć pisarza. To twórczość o znaczeniu ponadczasowym. Gratuluję pięknej literatury. Cieszę się, że wieczór literacki już po raz drugi odbywa się tutaj, w Rudkach.     

            Kustosz Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego Lucyna Spelak nie ukrywała, że jest pod wrażeniem twórczości Stanisława Rogali, wrażliwej, delikatnej. To literatura, która poprzez umiłowanie miejsca, ojcowizny dochodzi do miłości ojczyzny.

            Stanisław Rogala jest autorem 60 książek. Niedawno obchodził 45 lat pracy twórczej  i 65. rocznicę urodzin. Spotkanie poświęcone jego literaturze rozpoczęło się od recytacji wierszy z tomików: „Trzy poematy” oraz „Dom pod cisami”. Najpierw był przeczytany poemat „Droga”, na koniec - wiersz „Tyle lat”, który podsumowywał całość twórczości.  Teksty recytowali: absolwent Zespołu Szkół, obecnie licealista Adrian Folwarski oraz uczeń drugiej klasy Gimnazjum Igor Sala.   Ilustracją wierszy były zdjęcia krajobrazu świętokrzyskiego, zabytki, zwłaszcza sakralne, które publiczność oglądała na ekranie. Wybrał fotografie i rzutnik obsługiwał wikariusz z parafii w Rudkach, ksiądz Rafał Kusiak..

Wieczór przygotowała Agnieszka Cedzyńska nauczycielka Zespołu Szkół w Rudkach, autorka pracy magisterskiej o twórczości Stanisława Rogali. 

czytano: 2112 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2014-01-25 10:25:53

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"