Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych

Strona główna » Aktualności » Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych

wielkość tekstu: A | A | A

Około 90 uczniów z pięciu szkół powiatu kieleckiego uczestniczyło w VI Rajdzie Szlakiem Powstańców Styczniowych, którego finał odbył się w czwartek, 30 stycznia, w Nowej Słupi.

W rajdzie uczestniczyły szkoły: III Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida i Zespół Szkół Nr 1 z Kielc, Zespół Szkół Nr 8 i Zespół Szkół z Nowej Słupi, Publiczne Gimnazjum z Rudek. Najmłodsza drużyna, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi, mimo trudnych warunków pogodowych, zdobyły Łysicę.

W tym roku ze względu na niską temperaturę, zagrożenie zamarzniętym lodem i drzewami oraz zakaz wejścia do Świętokrzyskiego Parku Narodowego  uczestnicy rajdu pokonali nieco mniejsze odcinki, jedynie z Huty Szklanej przez Święty Krzyż do Nowej Słupi. Nie przeszli w tym roku trasy z Trzcianki.   

Podczas finałowego spotkania uczniowie klas szóstych SP imienia Bohaterów Powstania Styczniowego przedstawili montaż słowno-muzyczny, który nawiązywał do wydarzeń sprzed 150 lat. Recytowali wiersze Marii Konopnickiej, Cypriana Kamila Norwida, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Śpiewali tradycyjne, najbardziej charakterystyczne utwory: Sygnał, Pieśń powstańców styczniowych. Nie mogło zabraknąć hymnu szkoły, którego autorami są dawni nauczyciele, Czesław Cieślik i Wawrzyniec Majecki. W montażu wyróżnili się uczniowie: Karolina Gałka, Julia Fijas, Kuba Majecki. – Jak co roku staramy się uczyć dzieci patriotyzmu, przekazywać tradycje szkoły, ceremoniał, chcemy, by dzieci wiedziały, kto jest patronem szkoły, gdzie i kiedy rozgrywały się tragiczne wydarzenia powstania – powiedziała Paulina Pawlik, która przygotowała program wspólnie z Barbarą Wójcik i nauczycielem wychowania muzycznego Jackiem Górą.

            Przewodnik świętokrzyski Jacek Kowalczyk wygłosił prelekcję o nowosłupskim proboszczu, księdzu pułkowniku Walentym Ślusarczyku w 110 rocznicę urodzin, który był postacią wyjątkową, pasjonatem tradycji, powstania styczniowego.

Młodzież uczestniczyła w konkursach. W plastycznym, pod kierunkiem Izabeli Pańtak z Gminnego Ośrodka Kultury w Rudkach, wykonywała rysunek powstańca styczniowego. W konkursie historycznym, którego jurorem był przewodnik Czesław Siuda, wykazywała się wiedzą o powstaniu styczniowym. Wszyscy otrzymali nagrody, książki, foldery, mapy.  

W imieniu wójta Wiesława Gałki, który ze względu na inne obowiązki nie mógł przybyć na finał rajdu, sekretarz gminy Zbigniew Zagdański podziękował dyrekcjom szkół, nauczycielom, uczniom. - To bardzo piękna inicjatywa – powiedział. - Pamięć historyczna jest bardzo ważna, kształtuje tożsamość narodową. W Unii Europejskiej mówi się o jednym wielkim organizmie, ale nie zapominamy o tradycji lokalnej małych ojczyzn. Dzisiaj młodzież szła szlakami powstańców styczniowych, którzy byli najbardziej światłą, patriotyczną, uświadomioną częścią społeczeństwa. Warto przypominać o tych wydarzeniach, kroczyć szlakiem powstańców i przy okazji podziwiać wspaniałe krajobrazy Gór Świętokrzyskich w zimowej szacie, krajobrazy naszej gminy Nowa Słupia.

W spotkaniu uczestniczyła radna Rady Gminy Ewa Pastuszyńska, prezesi Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska - Ryszard Garus, Jacek Skrzypczak, dyrektor GOK Piotr Sepioło. Organizatorami rajdu byli: Zespół Szkół Nr 8 i Zespół Szkół z Nowej Słupi, Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska,  Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych, GOK w Rudkach. Patronat sprawował wójt gminy Nowa Słupia Wiesław Gałka. 

 

czytano: 3260 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2014-01-31 11:16:33

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"