Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych

wielkość tekstu:A | A | A

Około 90 uczniów z pięciu szkół powiatu kieleckiego uczestniczyło w VI Rajdzie Szlakiem Powstańców Styczniowych, którego finał odbył się w czwartek, 30 stycznia, w Nowej Słupi.

W rajdzie uczestniczyły szkoły: III Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida i Zespół Szkół Nr 1 z Kielc, Zespół Szkół Nr 8 i Zespół Szkół z Nowej Słupi, Publiczne Gimnazjum z Rudek. Najmłodsza drużyna, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi, mimo trudnych warunków pogodowych, zdobyły Łysicę.

W tym roku ze względu na niską temperaturę, zagrożenie zamarzniętym lodem i drzewami oraz zakaz wejścia do Świętokrzyskiego Parku Narodowego  uczestnicy rajdu pokonali nieco mniejsze odcinki, jedynie z Huty Szklanej przez Święty Krzyż do Nowej Słupi. Nie przeszli w tym roku trasy z Trzcianki.   

Podczas finałowego spotkania uczniowie klas szóstych SP imienia Bohaterów Powstania Styczniowego przedstawili montaż słowno-muzyczny, który nawiązywał do wydarzeń sprzed 150 lat. Recytowali wiersze Marii Konopnickiej, Cypriana Kamila Norwida, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Śpiewali tradycyjne, najbardziej charakterystyczne utwory: Sygnał, Pieśń powstańców styczniowych. Nie mogło zabraknąć hymnu szkoły, którego autorami są dawni nauczyciele, Czesław Cieślik i Wawrzyniec Majecki. W montażu wyróżnili się uczniowie: Karolina Gałka, Julia Fijas, Kuba Majecki. – Jak co roku staramy się uczyć dzieci patriotyzmu, przekazywać tradycje szkoły, ceremoniał, chcemy, by dzieci wiedziały, kto jest patronem szkoły, gdzie i kiedy rozgrywały się tragiczne wydarzenia powstania – powiedziała Paulina Pawlik, która przygotowała program wspólnie z Barbarą Wójcik i nauczycielem wychowania muzycznego Jackiem Górą.

            Przewodnik świętokrzyski Jacek Kowalczyk wygłosił prelekcję o nowosłupskim proboszczu, księdzu pułkowniku Walentym Ślusarczyku w 110 rocznicę urodzin, który był postacią wyjątkową, pasjonatem tradycji, powstania styczniowego.

Młodzież uczestniczyła w konkursach. W plastycznym, pod kierunkiem Izabeli Pańtak z Gminnego Ośrodka Kultury w Rudkach, wykonywała rysunek powstańca styczniowego. W konkursie historycznym, którego jurorem był przewodnik Czesław Siuda, wykazywała się wiedzą o powstaniu styczniowym. Wszyscy otrzymali nagrody, książki, foldery, mapy.  

W imieniu wójta Wiesława Gałki, który ze względu na inne obowiązki nie mógł przybyć na finał rajdu, sekretarz gminy Zbigniew Zagdański podziękował dyrekcjom szkół, nauczycielom, uczniom. - To bardzo piękna inicjatywa – powiedział. - Pamięć historyczna jest bardzo ważna, kształtuje tożsamość narodową. W Unii Europejskiej mówi się o jednym wielkim organizmie, ale nie zapominamy o tradycji lokalnej małych ojczyzn. Dzisiaj młodzież szła szlakami powstańców styczniowych, którzy byli najbardziej światłą, patriotyczną, uświadomioną częścią społeczeństwa. Warto przypominać o tych wydarzeniach, kroczyć szlakiem powstańców i przy okazji podziwiać wspaniałe krajobrazy Gór Świętokrzyskich w zimowej szacie, krajobrazy naszej gminy Nowa Słupia.

W spotkaniu uczestniczyła radna Rady Gminy Ewa Pastuszyńska, prezesi Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska - Ryszard Garus, Jacek Skrzypczak, dyrektor GOK Piotr Sepioło. Organizatorami rajdu byli: Zespół Szkół Nr 8 i Zespół Szkół z Nowej Słupi, Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska,  Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych, GOK w Rudkach. Patronat sprawował wójt gminy Nowa Słupia Wiesław Gałka. 

 

czytano: 1976 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 31 stycznia 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 14
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Jeleniów Stara Słupia Dębniak Rekreacja Św. Krzyż Nowa Słupia Góry Świętokrzyskie Kielce Rudki Turystyka Łysa Góra Dymarki Baszowice Milanowska Wólka Emeryk
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej