Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Małżeństwa na medal

Strona główna » Aktualności » Małżeństwa na medal

wielkość tekstu: A | A | A

Wyjątkowa uroczystość odbyła się w gminie Nowa Słupia. 72 pary otrzymały od Prezydenta RP medale za 50 lat pożycia małżeńskiego. W niedzielę, 2 marca, 54 z nich uczestniczyło we mszy świętej w Nowej Słupi i potem wzięło udział w spotkaniu, które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach.

 Są wzorem dla młodych

Podczas mszy księża z dużym szacunkiem odnosili się do jubilatów i stawiali ich za wzór dla młodych obecnie małżonków. Nie ukrywali, że dzisiaj Święta Rodzina z Nazaretu, Maryja, Józef i Jezus, jest wypierana przez rodziny z polskich seriali. Słowa: mąż, żona zastępuje się często słowami: partner, partnerka i wytrwać ze sobą pół wieku jest wielką sztuką. Tymczasem o szczęściu nie decyduje zawartość portfela, tylko serce. Dawniej, jak się coś zepsuło, to się naprawiało. A dzisiaj wyrzuca się  i kupuje nowe. Tak samo jest w życiu. - Ile było takich momentów u was, gdy były nerwy, ostre słowa, ciche dni? – pytał ksiądz Stanisław. - Miłość wszystko pokona. Naprawialiście to, co się zepsuło. A dzisiaj? Ile młodych małżeństw kłóci się?. I pierwsze słowo – koniec, rozwód. Nie chcą naprawiać tego, co  zepsuli.         

 Jubilatów ksiądz proboszcz Krzysztof Bartochowski nazwał piękną, zdrową perłą w skarbcu domowym. - Dla kościoła jesteście wzorem – powiedział. – Życzę wam wielu pięknych lat życia. Składam jubilatom najserdeczniejsze życzenia, wszystkiego dobrego, szczęść Boże.

            Wójt Wiesław Gałka podziękował księżom za wspólną modlitwę, za mszę świętą, ministrantom, organiście, orkiestrze, dziewczynom ze Scholi. Zaprosił wszystkich do GOK w Rudkach, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Specjalnie podstawione autokary przewiozły wszystkich gości i przez cały czas były do ich dyspozycji.

             Toast za pary

W GOK wójt Wiesław Gałka poinformował, że 72 pary z terenu gminy otrzymały wyjątkowe medale za 50 lat pożycia małżeńskiego, które przyznał Prezydent RP. Wyraził zadowolenie, że w uroczystościach uczestniczy proboszcz Krzysztof Bartochowski. Podkreślił, że dzisiaj występuje w podwójnej roli: jako wójt i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Stąd jego insygnia, które przypominają chwile, gdy poprzednicy przyjmowali przyrzeczenie małżeńskie na całe życie i potem stawali przed ołtarzem w kościele. Wójt odczytał nazwiska wszystkich jubilatów.  

Zaczęła się ceremonia wręczania medali. Na sali było obecnych 54 pary. Wójt podchodził do każdego jubilata i wypowiadał formułę: Przyznaję medal nadany przez Pana Prezydenta i życzę wielu lat życia. 

Po wręczeniu medali odbyła się część artystyczna w wykonaniu Kół Gospodyń  Wiejskich i młodzieży. Rozpoczęły Chełmowianki, potem wystąpiły Świętokrzyskie Diabliki. Modrzewianki zaprezentowały się w repertuarze: Wyszłabym ja za mąż, Jechałem se przez wieś, Jo do ciebie. Podobał się kabaretowy występ Stowarzyszenia Razem dla Mirocic, które świetnie wystąpiły z piosenką Baciarów „Co ja zrobiłem, że się ożeniłem”. 

Wiesław Gałka jeszcze raz podziękował jubilatom. Przytoczył motto z zaproszenia: Miłość wymaga, aby zmieniać się dla siebie nawzajem. Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze wziąć tę miłość w swoje ręce i przenieść ją przez całe życie.

Wójt poinformował, że wszyscy jubilaci otrzymają podczas wyjścia „ciepłe” upominki. Jednocześnie podał, że kolejna taka uroczystość odbędzie jeszcze w połowie tego roku. Urząd Gminy będzie chciał zaprosić wszystkie pary żyjące, które obchodzą nie tylko 50-lecie, ale 60-lecie pożycia małżeńskiego. - Dziękuję za udział w uroczystościach i życzę takich radosnych dni jak dzisiaj – powiedział. - Dziękuję jeszcze raz księdzu za modlitwę dziękczynną i błagalną, bo jest o co błagać, o zdrowie dla naszych jubilatów. Pozdrawiam wszystkich waszych członków rodzin, dzieci, wnuków, prawnuków. Niech oni opiekują się wami, dbają o was, a wy swoim sercem będziecie się odwdzięczać, swoją radością i przykładem życia małżeńskiego.  

            Jubilatów zaprosił na piętro, na słodki poczęstunek, natomiast osoby towarzyszące - na tak zwany szwedzki stół na parterze. - Żebyście byli pięknym, wielkim przykładem życia rodzinnego, które powinno kwitnąć w naszej gminie – zwrócił się do jubilatów wójt Wiesław Gałka. - I żeby rodzina nie przeżywała kryzysów, bo coraz częściej słyszymy o rozwodach, ponownych małżeństwach. Trzeba umieć przezwyciężać wszystko.  Wznoszę toast za panie i panów, za pary małżeńskie.                       

            Recepta na szczęście

Stanisław Ćwik z małżonką Janiną dobrze pamiętają dzień, gdy brali ślub. To był pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia 1963 r. - Małżonka pochodzi z Kielc, a ja z Rudek – opowiada pan Stanisław. - Poznaliśmy się na jednej z zabaw, gdy przebywałem w wojsku na Bukówce, a małżonka w szkole. Po trzech latach wzięliśmy ślub. Potem otrzymałem pracę w Rudkach i tu zamieszkaliśmy po ślubie. Ciągnęło mnie do piłki nożnej, do klubu.

Państwo Ćwikowie mają dwie córki, 50-letnią obecnie Ewę, która pracuje w Tychach, 35-letnią Magdę, która mieszka w Rudkach, 40-letniego syna Wojciecha, który jest nauczycielem w Stąporkowie. - Trudna odpowiedzieć, jaka jest recepta na szczęśliwe małżeństwo – zastanawia się pan Stanisław. - Najważniejsza jest miłość, potem praca, płaca i mieszkanie, dach nad głową.     

Stanisław Bukowski przyjechał do Rudek z Łodzi. Tu poznał swoją przyszłą żonę Annę. Ślub wziął 9 lipca 1963 r.  Otrzymał mieszkanie, miał dobre warunki, zaczął  organizować życie w Domu Kultury, stworzył zespół, sprowadził dobrego muzyka. Pracował z żoną w kopalni. Państwo Bukowscy są dumni z dzieci. 53-letni syn Jacek jest artystą Centralnego Zespołu Wojska Polskiego, występuje w Operetce Warszawskiej. Osiem lata młodsza córka Barbara pracuje jako nauczycielka w szkole w Mirocicach. – Należy się tolerować – mówi pan Stanisław. - Jak to w życiu, są jakieś niesnaski, nieporozumienia, ale jedno drugiemu powinno wybaczać. Trzeba szanować drugą osobę. Potrzebna jest kultura życia. Wyniosłem to ze swego domu. Ojciec szanował mamę, mama – ojca, cała rodzina się szanowała. Dzieci dobrze wychowałem. Z szacunkiem do nas się odnoszą. Nigdy nie mówią na „ty”, tylko mamo, mamusiu, tato, tatusiu.        

 W uroczystości wzięli udział: przewodniczący Sylwester Kozłowski, wiceprzewodniczący - Henryk Gąsior, Ryszard Karpiński, radni – Janusz Czaja, Anna Janus, Robert Klefas, Jadwiga Kot, Urszula Kozłowska, Sławomir Marzec, Halina Misiurska, Ewa Pastuszyńska, Przemysław Stelmaszczyk, Józef Świetlik, pracownicy Urzędu Gminy, , sekretarz gminy Zbigniew Zagdański, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Danuta Żebrowska, kierownik ref. gospodarczo-inwestycyjnego Marek Partyka, kierownictwo GOK z dyrektorem Piotrem Sepiołą.       

 Jubilaci

Baszowice – Helena i Stanisław Miśkiewicz, Józefa i Henryk Kamiński, Ryszarda i Antoni Gajewscy, Cząstków – Janina i Edward Kwiecień, Helena i Jan Śmiech, Irena i Mieczysław Świerczek, Janina i Władysław Wójcik, Stanisława i Wacław Wiecha, Daniela i Kazimierz Kopyś, Skaly – Zofia i Józef Nowak, Janina i Zdzisław Dziubiński, Janina i Jan Wójcik, Włochy – Zdzisława i Teofil Adamscy, Jadwiga i Jerzy Orzeł, Pokrzywianka – Jadwiga i Witold Łukasik, Krystyna i Jan Miśkiewicz, Helena i Henryk Róg, Marianna i Marian Sala, Barbara i Mieczysław Jankowicz, Krystyna i Roman Łodej, Dębno – Marianna i Władysław Saczysta, Genowefa i Władysław Buczek, Jeleniów – Irena i Marian Jop, Cecylia i Stefan Wasik, Maria i Kazimierz Żółtek, Irena i Józef Kowalski, Zofia i Mieczysław Kosmala, Jeziorko – Jadwiga i Tadeusz Sikora, Pelagia i Stanisław Dudzic, Helena i Aleksander Kurpiński, Marianna i Julian Bzymek, Irena i Józef Dudzic, Marianna i Kazimierz Sikora, Pelagia i Józef Dadziak, Milanowska Wólka – Zofia i Tadeusz Wiącek, Maria i Teodor Górka, Anna i Hipolit Lefek, Paprocice – Marianna i Jerzy Rej, Helena i Jan Gałka, Anna i Józef Gajewski, Mirocice – Pelagia i Jan Nowak, Henryka i Adam Ożarowski, Stanisława i Kazimierz Dwojewscy, Nowa Słupia – Katarzyna i Tadeusz Maturlak, Krystyna i Marian Salwerowicz, Bogumiła i Stanisław Kosiarski, Janina i Jan Bartkiewicz, Jadwiga i Kazimierz Ząbek, Antonina i Ryszard Ożarowski, Barbara i Stefan Maj, Halina i Józef Gierada, Rudki – Anna i Edmund Nowak, Janina i Stanisław Ćwik, Stefania i Władysław Trzuskowski, Helena i Czesław Sitek, Anna i Stanisław Bukowski, Anna i Stanisław Kucharscy, Zofia i Edward Wróblewski, Krystyna i Marian Kozłowski, Marianna i Tadeusz Raczyńscy, Serwis – Marianna i Stanisław Kozłowski, Marianna i Bogusław Kowalski, Irena i Eugeniusz Przygoda, Henryka i Wacław Jaros, Daniela i Jan Wiącek, Stefania i Edward Kusiak, Kazimiera i Stanisław Łukawski, Stara Słupia – Wiesława i Marian Kończak, Kazimiera i Kazimierz Rej, Zofia i Stanisław Juźwik, Stanisława i Stanisław Cieślik, Wiesława i Franciszek Przemyscy.                

               

 

 

czytano: 71189 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2014-03-04 11:24:27

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"