Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa

Strona główna » Aktualności » Wieczór Leonarda Cohena

Wieczór Leonarda Cohena

wielkość tekstu:A | A | A

W świetlicy środowiskowej w Nowej Słupi, z cyklu głośne czytanie nocą, odbył się wieczór poezji Leonarda Cohena. Wiersze recytowali i o życiu barda mówili przedstawiciele miejscowej elity intelektualnej gminy.

- Ten wieczór był planowany na 8 marca, ale ze względu na moją chorobę odbywa się niestety dwa tygodnie później – powiedziała na wstępie organizatorka spotkania Wioleta Purska. – Będziemy czytać „Księgę tęsknoty” Leonarda Cohena, która powstawała 22 lata. To zbiór wierszy wydany w 2006 r. w Toronto. Trzy tysiące fanów artysty przybyło wtedy na spotkanie.

Wioleta Purska ciekawie opowiadała o Leonardzie Cohenie, który urodził się w zamożnej żydowskiej rodzinie emigrantów z Litwy. Jego pradziadkowie budowali synagogi, dziadek był dyrektoremk szkoły talmudycznej w Kownie. Ukończył wydział humanistyczny Uniwersytetu McGill w Montrealu. Debiutował tomem wierszy "Porównajmy mitologię". Miał olbrzymi talent literacki, zdobywał olbrzymie sukcesy. Przebywał pięć lat w klasztorze Zen na Mount Baldy. Jego menedżerka okradła go z pieniędzy.    

Najpierw Anna Budzińska zaśpiewała piosenkę „Hallelujah” z albumu Various Positions z 1984 r. Następnie wójt Wiesław Gałka odczytał wiersz „Jestem twój” ze słowami: Jeśli chcesz kochanka, dobrze wiesz, proś o wszystko, czego chcesz.   – Pani Wiola przekazała mi ten wiersz – powiedział wójt. - Myślę, że w jego treści jest większy sens. Nacechowany jest propozycjami do pani.

Ewa Ponikowska przeczytała wiersz „Dla ciebie tak”, Piotr Sepioło – „Dość kochałeś juz”, Anna Majzel – „Sama miłość”, Marek Partyka – „Boogie street”. Janina Wróblewska-Żubrowska – „Na głębokości tysiąca pocałunków”, Barbara Biela – „Gdy nie ma mojej miłej”, Ewa Klefas – W moim pokoju”, Ewa Lasek – Niepokój o poranku”, Barbara Kowalska – „Środek”, Elżbieta Zwolińska – „Twój niepohamowany głód nowych perspektyw”, Małgorzata Czernikiewicz – „Jeśli wola twa”. Andrzej Rojek - "Tytuły".

Wiersze przeplatane były piosenkami Leonarda Cohena, które przedstawiał doktor Michał Kępiński. Przypominał też dyskografię barda. W tym przypadku piosenek nie da się oddzielić od wierszy, między nimi jest ścisła łączność.          

Wioleta Purska podziękowała mieszkańcom gminy za przybycie, bo jak zwykle dopisała frekwencja. Podkreśliła, że wszystkie wiersze Cohena są piękne, wartościowe i bardzo potrzebne, bo pisane od serca. Jednocześnie zaprosiła mieszkańców na następne spotkanie, które odbędzie się 14 czerwca o godzinie 18. Przybędzie dr Moniką Bator, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z prezentacją wydanej w 2013 r. książki „Życie filmowe w województwie kieleckim do 1939 r.”  

Gospodyni wieczoru oddała głos Beacie Kępińskiej, która niebawem wydaje już trzecią książkę prozatorską. Poza tym dzięki wsparciu wójta Wiesława Gałki niebawem ukaże się jej pierwszy tomik wierszy. Beata Kępińska zaprosiła wszystkich na wieczór poezji do Galerii Fotografii w Ostrowcu – 10 kwietnia, godzina 17. To będą obchody Światowego Dnia Poezji i jednocześnie 30-lecia ZLP w Kielcach z udziałem prezesa Stanisława Nyczaja.        

Wójt Wiesław Gałka podziękował Beacie Kępińskiej za promocję społeczności gminy. Przy okazji przedstawił terminy najbliższych uroczystości i imprez na terenie gminy:   4 maja – 50-lecie OSP w Mirocicach, 18 maja – Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu, 15-17 sierpnia – Dymarki Świętokrzyskie, w końcu sierpnia - Międzynarodowe Warsztaty Archeologiczne. Wójt podziękował pani Wioli, że znowu odbywają się jej spotkania.  

    

  

 

czytano: 1640 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 31 marca 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 1

  • Marlena

    data dodania: 2014-04-01

    Gratuluję Pani Wiolu! ;)

    Kolejne wartościowe spotkanie, oby tak dalej!

    Pozdrawiam

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 2
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Jeleniów Rudki Milanowska Wólka Dębniak Baszowice Turystyka Kielce Dymarki Emeryk Św. Krzyż Stara Słupia Nowa Słupia Rekreacja Łysa Góra Góry Świętokrzyskie
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej