Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 23 lipca 2018 r., imieniny obchodzą: Sława, Sławosz
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Pieśni pokutne i pasyjne na Świętym Krzyżu

Pieśni pokutne i pasyjne na Świętym Krzyżu

wielkość tekstu:A | A | A

W niedzielę, 30 marca, laureaci I Regionalnego Przeglądu Pieśni Pokutnej i Pasyjnej wystąpili w koncercie galowym, który odbył się w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu. Organizatorami imprezy byli: wójt Wiesław Gałka i Rada Gminy Nowa Słupia oraz Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przy współpracy: Gminnego Ośrodka Kultury w Rudkach.

 

Radość ze śpiewania

Gospodarz bazyliki, ojciec superior Zygfryd Wiecha powitał wszystkich gości i życzył wielu wrażeń podczas koncertu. - Pomysł przeglądu wypłynął z sanktuarium, jak zresztą wszystkie najlepsze pomysły – nie ukrywał podczas otwarcia wójt Wiesław Gałka. - Jak znakomity to pomysł, niech świadczy imponująca liczba chórów, zespołów, które uczestniczyły w przeglądzie, ich wysoki poziom artystyczny. Dziękujemy wszystkim za udział w imprezie i gratulujemy tym, którzy zajęli czołowe miejsca. 

Jury pod przewodnictwem Marii i Jarosława Zawardków przyznało trzy specjalne wyróżnienia, które otrzymali: akompaniator chóry Echo Łysicy Grzegorz Michta, dyrygent Małgorzata Banasińska-Barszcz, dyrygent Małgorzata Nyga. - Po raz pierwszy spotkałam się z przeglądem, który niósł tyle radości ze śpiewania – powiedziała Maria Zawardko. -  Który stanowi taką piękną modlitwę. Nie było tu złych wykonań, wszystkie były poprawne.

W kategorii solistów pierwsze zajął Piotr Kędziora ze Starachowic, drugie – Emilia Chlewicka z Huty Nowej, trzecie – Wacław Pejas z Bliżyna, w kategorii chórów odpowiednio - Jędrzejowski Chór Miejski, Chór Parafialny z Mirca, Chór Parafialny przy Kościele pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła w Makoszynie, w kategorii zespołów – pierwsze miejsce ex aequo: Schola Parafialna z Dąbrowy, Cantus Hilaris z Gimnazjum i Liceum Sióstr Nazaretanek imienia Św. Jadwigi w Kielcach, drugie – Makoszyńskie Przepióreczki, trzecie – Cantabo Deo Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Nagrodę Grand Prix otrzymał zespół Echo Łysicy z Bielin.    

 

Piękno religijnej tradycji

W trakcie koncertu galowego wystąpiła nestorka ziemi świętokrzyskiej Ewa Kot. . Wiesław Pejas przejmująco wykonał pieśń „Krzyżu cierpliwy”. Dużymi oklaskami nagrodzono zespół Cantabo Deo za wykonanie pieśni „Rozmowa ze Świętym Józefem”, a także chór z Makoszyna za pieśń „Wiatr w przelocie” . Makoszyńskie Przepióreczki, wykonały pieśń „Stała matka boleściwa”. Zdobywca pierwszej nagrody w kategorii zespoły Cantus Hilaris z Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Nazaretanek imienia św. Jadwigi w Kielcach wykonał pieśń „Panie mój, krzyża się nie lękaj”, Schola Parafialna z Dąbrowy – „Adagio”.

Laureat pierwszego miejsca w kategorii solistów, Piotr Kędziora ze Starachowic, jest nie tylko odtwórcą, ale i twórcą.  – Wykonałem utwór „Dobranoc, głowa święta” – powiedział podczas rozmowy. - Słowa tradycyjne, natomiast ja jestem autorem muzyki. Pomysł wziął się wiele lat temu. Poprzez pieśni pasyjne można wydobyć piękno naszej ludowej, religijnej tradycji. One przybliżają nas do Boga w modlitwie. To moje autorskie podejście. Chciałem sprawdzić, jak to zostanie przyjęte przez publiczność. Na co dzień jestem plastykiem, pracuję w Starachowickim Centrum Kultury. 

Laureaci pierwszych miejsc otrzymali płytę z nagraniem „Kazań Świętokrzyskich” z muzyką Józefa Skrzeka i w jego wykonaniu.

 

Pod wielkim wrażeniem przeglądu

- Jesteśmy z obecnym tu Piotrem Żołądkiem pod wielkim wrażeniem dzisiejszego dnia – powiedział w sanktuarium członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski. - Na ręce ojca superiora i władz samorządu, gminy Nowa Słupia chcę skierować serdeczne podziękowania za pomysł i realizację tego wspaniałego przeglądu. Gratulujemy wykonawcom i wszystkim tym, którzy pomogli przygotować i przeprowadzić przegląd, wspaniałym jurorom. Samorząd województwa bardzo ceni sobie współpracę z sanktuarium. Cieszymy się, że możemy dla tego miejsca tak ważnego dla historii ojczyzny i wiary zrobić możliwie jak najwięcej. Chcemy dla następnych pokoleń przekazać wszystko to, co wspaniałe, dobre. Aby to miejsce, tak jak nam służy, służyło tym, co po nas przyjdą.

Ojciec superior Zygfryd Wiecha podziękował wójtowi Wiesławowi Gałce i dyrektorowi GOK Piotrowi Sepiole za organizację przeglądu. Podziękował też samorządowi województwa za współpracę przy odbudowie sanktuarium. Zaprosił wszystkich 7 września, gdy będzie oddana do użytku wieża zniszczona przed 100 laty przez Austriaków. - To nasze wspólne starania, energia, zaangażowanie sprawiły, że oczekiwana inwestycja dopełni piękno architektury tego miejsca – powiedział. – To będzie nasze dobro materialne i duchowe.  

Wójt Wiesław Gałka jeszcze raz podziękował wszystkim wykonawcom, nagrodzonym i wyróżnionym. Wyraził nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się kolejny przegląd.  Pomysł ojca rektora Dariusza Malajki będzie kontynuowany.   

 

czytano: 4094 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 02 kwietnia 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 17
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dymarki Św. Krzyż Baszowice Łysa Góra Góry Świętokrzyskie Rudki Dębniak Emeryk Nowa Słupia Jeleniów Kielce Milanowska Wólka Stara Słupia Turystyka Rekreacja
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej