Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » SPOTKANIE ROBOCZE W KATALONII W RAMACH PROJEKTU ...

SPOTKANIE ROBOCZE W KATALONII W RAMACH PROJEKTU COMENIUS

wielkość tekstu:A | A | A

Publiczne Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół w Nowej Słupi już po raz czwarty realizuje projekt Comenius. Tytuł obecnego „Wiem, co jem” nawiązuje do zdrowych zwyczajów żywieniowych. Ważnym elementem projektów są spotkania robocze w szkołach partnerskich, podczas których uczniowie mają możliwość poznawania innych krajów i kultur. Do tej pory w wyjazdach zagranicznych uczestniczyło łącznie 38 uczniów naszego gimnazjum. Kontakty z rówieśnikami z zagranicy trwają często dużo dłużej niż dwuletni projekt. Owocuje to wzajemnymi odwiedzinami i spotkaniami dorosłych już absolwentów.

 W dniach 23 – 28 marca 2014 odbyło się spotkanie robocze w Katalonii (Hiszpania). Opiekunami uczniów podczas wizyty były panie: Ewa Mądzik-Błosińska (koordynator projektu), Ewa Kowalska oraz Roksana Ponikowska.

Dla polskiej szkoły było to pierwsze spotkanie z partnerami, ponieważ dołączyliśmy do projektu w październiku. W wyjeździe uczestniczyło pięć uczennic, aktywnie działających w projekcie: Aleksandra Piotrowska (2b), Alicja Paluch (1a), Patrycja Jadwidzic (1c), Nikola Maliszewska (1a) i Klaudia Lasek (3b). Szkołą przyjmującą była Institut Puig Cargol w Sant Antoni de Calonge, na wybrzeżu Costa Brava w Hiszpanii.

Głównym celem spotkania była prezentacja rezultatów dotychczasowych działań oraz wybór logo projektu. Nasze uczennice przedstawiły prezentacje multimedialne dotyczące składników żywności oraz logo wykonane przez Nikolę Maliszewską. Polski  projekt zajął II miejsce, a zwyciężyło logo wykonane przez uczniów szkoły włoskiej. Uczestnicy wizyty zapoznali się z funkcjonowaniem hiszpańskiej szkoły i wzięli udział w różnych interesujących warsztatach związanych z tematem projektu, m.in. tworzenie mozaiki z motywami śródziemnomorskiej kuchni, przygotowanie tradycyjnej katalońskiej potrawy (w Muzeum Rybołówstwa w Palamos), wykonanie czekoladowych lizaków (w Muzeum Czekolady w Barcelonie). Ponadto, delegacje krajów partnerskich zostały zaproszone na spotkanie z burmistrzem Calonge, który przywitał gości przemowami w ich ojczystych językach. Wszyscy byli zaskoczeni, bo z trudnym językiem polskim burmistrz poradził sobie świetnie!

Prezentem dla szkoły przyjmującej była rzeźba świętokrzyskiej czarownicy. Zajęła główne miejsce w gablocie na szkolnym korytarzu, obok albumu o naszym regionie oraz folderów promujących Nową Słupię i powiat kielecki. Podobne materiały otrzymał od polskiej delegacji także burmistrz Calonge oraz koordynatorka projektu w szkole katalońskiej. Uczestnicy spotkania przywieźli do Polski wiele albumów i przewodników oraz pamiątek, nie tylko z Katalonii, ale także z pozostałych krajów partnerskich, których przedstawiciele wręczyli nam upominki od swoich szkół i miast.

Ważnym elementem projektu jest poznawanie innych kultur oraz życia codziennego mieszkańców krajów partnerskich. Nasze uczennice miały możliwość spędzenia kilku dni w domach swoich rówieśników, co pozwoliło im poznać zwyczaje Katalończyków. Zwiedzając najciekawsze miejsca regionu, m.in. Gironę i Barcelonę, uczestnicy wyjazdu zdobyli wiedzę na temat historii i kultury. Warto również wspomnieć, iż to spotkanie było kilkudniową „lekcją” języka angielskiego dla wszystkich uczestników, co z pewnością przyczyniło się do poprawy umiejętności komunikacyjnych.

Kolejne spotkania robocze w ramach projektu Comenius odbędą się we Włoszech, Francji i Turcji.

                                                                                                                                                             Roksana Ponikowska

czytano: 1267 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 14 kwietnia 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Św. Krzyż Łysa Góra Milanowska Wólka Turystyka Kielce Rekreacja Stara Słupia Góry Świętokrzyskie Baszowice Dębniak Jeleniów Rudki Nowa Słupia Dymarki Emeryk
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej