Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 28 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Augustyna, Inga
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Nowosłupska Lekcja Muzealna

Nowosłupska Lekcja Muzealna

wielkość tekstu:A | A | A

  W dniu 12 maja 2014 roku w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Profesora Mieczysława Radwana w Nowej Słupi odbyła się kolejna Nowosłupska Lekcja Muzealna na temat „ Nie tylko żelazo. Rzymskie górnictwo kruszcowe ‘’,  w której uczestniczyła młodzież Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Rudkach oraz Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Nowej Słupi wraz z nauczycielami i radnym Gminy Nowa Słupia  :  Magdaleną Mazur Młynarczyk,    Robertem  Klefasem , Ewą Kowalską, Ewą Mądzik – Błosińską , Agnieszką Grzesik -  Bereszka.

       Lekcję poprowadził dr hab. Szymon Orzechowski z  Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – wybitny  historyk , archeolog , kontynuator badań nad starożytnym hutnictwem w Górach Świętokrzyskich, twórca nowej formuły Dymarek Świętokrzyskich, autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych.

     … „ Często wini się współczesnego człowieka za dewastację i zanieczyszczenie środowiska. Tymczasem już w starożytności Grecy, a później Rzymianie eksploatujący na ogromną skalę użyteczne kopaliny, głównie rudy; złota, srebra, miedzi, ołowiu czy żelaza, doprowadzili do ogromnych zniszczeń widocznych dotąd w krajobrazie wielkich regionów wydobywczych w  Hiszpanii, Dacji, czy Galii. Ślady zanieczyszczeń związanych z produkcją metali ciężkich w starożytności odkryto nawet w lodowcach Grenlandii „  – mówił dr hab. Szymon Orzechowski.

          W czasie dyskusji głos zabrała m.in. Pani Ewa Kowalska, która zadała  typowe pytanie skierowane do archeologa  : Jak rozpoznać miejsce występowania złóż rud metali ? , zaś uczniowie Gimnazjum pytali co zrobić ze znalezionym na polu żużlem żelaznym ?

           Dr Sz. Orzechowski zachęcał również  miejscową  młodzież do czynnego udziału w archeologii doświadczalnej w czasie trwania  Dymarek Świętokrzyskich.

 Celem spotkania było przybliżenie młodzieży fascynującej i ciekawej dyscypliny naukowej  -   archeologii , nauki  która zajmuje się odkrywaniem, opisywaniem i interpretacją różnego rodzaju materialnych śladów działalności człowieka, od czasów najdawniejszych  po nowożytność.

…” Myślę, że dzisiejsze spotkanie oraz zbliżające się wakacje letnie będą przesłaniem dla młodzieży , by poznawać nie tylko własne dziedzictwo kulturowe w jego bogactwie i różnorodności .

       Celem młodego pokolenia powinno być propagowanie odrębności kulturowych składających się na nasze europejskie dziedzictwo.

Znając historię swojego regionu zagłębiamy się bowiem w historię kraju , Europy i świata „ - podsumowała spotkanie kustosz Muzeum Lucyna Spelak.

czytano: 1423 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 15 maja 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 13
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Kielce Turystyka Rudki Stara Słupia Nowa Słupia Emeryk Rekreacja Milanowska Wólka Łysa Góra Dymarki Góry Świętokrzyskie Św. Krzyż Jeleniów Baszowice Dębniak
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej