Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
czwartek 24 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » PRZEMYSŁOWE TRADYCJE ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ OD ...

PRZEMYSŁOWE TRADYCJE ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ OD KRZEMIENIA DO ELEKTRONIKI

wielkość tekstu:A | A | A


 

 

 

 

  

   LEKCJA MUZEALNA pt. „NIE TYLKO ŻELAZO. RZYMSKIE GÓRNICTWO KRUSZCOWE”.

   12 maja 2014r. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. prof. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi zaprosiło uczniów II klas Gimnazjum w Rudkach i Gimnazjum w Nowej Słupi na lekcję muzealną, którą poprowadził znany archeolog, dr Szymon Orzechowski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

      Dr Orzechowski przedstawił młodzieży tradycje przemysłowe Gór Świętokrzyskich, podkreślając, iż jest to powód do dumy dla ich mieszkańców. Przypomniał, że najpierw krzemień, a potem żelazo rozsławiły nasz region i przyczyniły się do jego zaistnienia na przemysłowej mapie Europy tysiące lat temu. Nawiązał do historii starożytnego Rzymu, jego powstania i dalszego rozwoju w oparciu o zapewnienie dostępu do kluczowych surowców tj. złota, srebra, miedzi, cyny, ołowiu i żelaza. Dr Orzechowski opowiedział też, jak wyglądało górnictwo w czasach starożytnych i zaprezentował wiele zdjęć oraz innych materiałów graficznych.

     Wszystkich zainteresowanych tą tematyką dr Orzechowski serdecznie zaprosił do Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi na doroczne Dymarki Świętokrzyskie, które są niepowtarzalną imprezą tego typu i mogą być okazją do spotkania z wieloma ciekawymi ludźmi dysponującymi szeroką wiedzą na temat przeszłości Gór Świętokrzyskich. Dr Orzechowski gorąco zachęcał do aktywnego udziału w tej imprezie i przekonania się na własne oczy jak wyglądało życie w starożytnych Górach Świętokrzyskich.

         Uczniowie otrzymali też kilka egzemplarzy komiksu autorstwa dr Szymona Orzechowskiego, Pawła Króla i Tomasza Łukaszczyka pt.  „PANOWIE OGNIA. O STAROŻYTNYM HUTNICTWIE ŻELAZA W GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH”.

   Zapraszamy do lektury.

   Serdecznie dziękujemy dr Szymonowi Orzechowskiemu i p. Lucynie Spelak,  Kustoszowi Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, za niezwykle ciekawe spotkanie.

 

 

 

 

czytano: 1380 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 15 maja 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dymarki Nowa Słupia Milanowska Wólka Jeleniów Rudki Góry Świętokrzyskie Emeryk Kielce Baszowice Dębniak Stara Słupia Rekreacja Św. Krzyż Turystyka Łysa Góra
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej