Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
sobota 21 lipca 2018 r., imieniny obchodzą: Daniel, Wawrzyniec
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Jarmark na Świętym Krzyżu

Jarmark na Świętym Krzyżu

wielkość tekstu:A | A | A

 

Po raz dziewiąty na Świętym Krzyżu odbył się Jarmark Świętokrzyski. Tym razem pod hasłem „Jak to drzewiej bywało” na scenie zaprezentowało się ponad 300 artystów, z powodzeniem występowały zespoły reprezentujące gminę Nowa Słupia.

Jarmark rozpoczął się od mszy świętej polowej, którą na błoniach przed Muzeum Przyrodniczym odprawili ojcowie oblaci. Ojciec superior Zygfryd Wiecha podziękował Panu Bogu za pogodę, która nie zapowiadała się dobrze jeszcze dzień wcześniej. Wyraził uznanie osobom, które przygotowały uroczystość: Bożenie Gomułce, Marcie Kumor z powiatu kieleckiego, Annie Łubek i Piotrowi Sepiole z zespołami gmin Bieliny i Nowa Słupia.

Wymiar religijny, kulturowy, patriotyczny

Po nabożeństwie odbyło się oficjalne otwarcie imprezy.  - Cieszę, że mogę w imieniu radnych Rady Gminy i swoim własnym wszystkich państwa powitać na Ziemi Świętego Krzyża, w gminie Nowa Słupia – zwrócił się wójt Wiesław Galka do przybyłych gości i mieszkańców. - Bo to właśnie gmina Nowa Słupia ma zaszczyt posiadać na swoim terenie Relikwie Drzewa Krzyża Świętego, które są przechowywane w Bazylice na Świętym Krzyżu.

Wójt przypomniał, że jarmarki organizowane współcześnie jedynie po części nawiązują do jarmarków z czasów średniowiecza na Świętym Krzyżu. Potem przeniesione zostały do Nowej Słupi, gdzie odbywały się początkowo dwukrotnie, dwa razy w roku, na Podwyższenie Drzewa Krzyża Świętego oraz na św. Wawrzyńca, potem czterokrotnie, a później nawet każdego czwartku. Obecnie w Nowej Słupi tego typu jarmarki już prawie zanikły, ale za to każdego roku można uczestniczyć w pokazach, które sięgają lat jeszcze odleglejszych, czasów rzymskich, kiedy na naszym terenie kwitło życie hutnicze i znajdował się tu największy ośrodek hutniczy w Europie.

Wójt Wiesław Gałka podkreślił, że obecny jarmark ma przede wszystkim wymiar religijny, dlatego rozpoczął się mszą świętą, Podziękował ojcom oblatom za jej odprawienie, ojcu Wojciechowi za wspaniałą homilię. - Dzisiejszy jarmark ma także wymiar kulturowy, za chwilę wystąpią tu zespoły, z gminy Nowa Słupia, z sąsiedniej gminy Bieliny, z naszego regionu – powiedział wójt. - I wreszcie dzisiejszy jarmark ma także wymiar historyczny, patriotyczny, bo odbywa się w 100-lecie zniszczenia wieży kościelnej, w roku, kiedy ta wieża będzie odbudowana z widokiem tarasowym, z którego będzie można oglądać wspaniałe pejzaże naszej ziemi świętokrzyskiej i być bliżej Pana Boga.

Wójt życzył wszystkim dobrej zabawy, wielu wrażeń. Zaprosił do Nowej Słupi na kulminację pokazów hutniczych, które odbędą się 15, 16 i 17 sierpnia podczas Dymarek Świętokrzyskich. Będzie wieczór satyry w wykonaniu najlepszych zespołów kabaretowych w Polsce, wieczór piosenki w wykonaniu najlepszych zespołów, w tym zespołu Bajm i wreszcie wieczór tańca i wieczór śpiewu.

 Z życzeniami dla mieszkańców

Starosta kielecki Zdzisław Wrzałka powitał wszystkich gości i z satysfakcją powiedział, że jarmark jest już coroczną tradycją powiatu. Podziękował wszystkim za obecność. Wyraził przypuszczenie, że ten dzień będzie miły dla gości, będzie okazją, by porozmawiać i wspólnie się bawić. Życzył wszystkim udanego pobytu na Świętym Krzyżu. Wójt Bielin Sławomir Kopacz podziękował mieszkańcom za przybycie na jarmark. Zaprosił do wysłuchania i obejrzenia koncertów, występów, do wspólnego spędzenia czasu.  

-  Cieszę się, że tu jestem i wraz z państwem przeżyłem uroczystą eucharystię, za co dziękuję ojcu superiorowi, zaś ojcu Wojciechowi - za kazanie – powiedział poseł Mirosław Pawlak. -  Jestem dumny, że ziemia świętokrzyska będzie się dzisiaj bawić, ziemia tak bogata w folklor. Gratuluję wszystkim, którzy przygotowali dzisiejszy jarmark. Dziękuję samorządom, gminom, które podtrzymują tak piękną tradycję.            

Wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz podziękowała gospodarzom za zaproszenie na imprezę.  - Tak naprawdę z wielką przyjemnością przyjeżdżam na Święty Krzyż, nie tylko na takie uroczystości jak ta dzisiejsza, gdzie możemy wrócić do naszych korzeni, spotkać się z kołami gospodyń wiejskich, wysłuchać naszej pięknej, ludowej muzyki – podkreśliła. – Możemy też w ciszy, w spokoju spędzić kilka chwil w naszym pięknym klasztorze. Życzę, by dzisiejszy dzień był chwilą radości i zadumy.

 Brawurowe występy gminy Nowa Słupia

Po oficjalnym otwarciu zwracali uwagę wszystkich gości sygnaliści z Zespołu Szkół Leśnych z Zagnańska: sokolnik Przemysław Sadkowski, Wiktoria Gołębiowska, Gabriela Malinowska, Wiktoria Porzucek, Piotr Kapuściński, Paweł Pela, Karol Wójcik z opiekunem Bogusławem Grabką. Uczniowie zagrali zakaz strzału w miot, apel na łowy.    

Dużymi brawami witano zespoły z gminy Nowa Słupia. Piotr Wrzosowski z Gminnego Ośrodka Kultury w Rudkach z zespołem wokalnym z akompaniamentem zespołu gitarowego wykonał kilka piosenek: pastorałkę Jam jest dudka, utwory muzyki pop rockowej – Dmuchawce, latawce z repertuaru Urszuli, Zombi z repertuaru zespołu irlandzkiego, Chcę do Bodzia z repertuaru Maryli Rodowicz, którą ostatnio wykonuje też Ewa Farna. Zespół gitarowy wystąpił w składzie: Wojciech Janus, Marcin Mokrzański, Michał Grzesik, Jakub Cebularz.  

Brawurowo wiązankę tańców wykonał na scenie Zespół Pieśni i Tańca Świętokrzyskie Diabliki z GOK w Rudkach. Ze wspaniałym koncertem wystąpiły Chełmowianki, które wykonały najpiękniejsze ludowe pieśni spod Świętego Krzyża, między innymi: Łoj, biada, biada, Wszystkie kwiotki ładne, Łoj, żeby nie kapusta oraz hymn zespołu Chełmowianki.  Zespół prezentował się pod kierunkiem Wiolety Krzyżanowskiej, która wystąpiła w podwójnej roli: jako szefowa grupy i jednoczenie jako reprezentantka Starostwa Powiatowego, gdzie pracuje. 

Chełmowianki też częstowały chlebem ze smalcem, ciastem, kapustą z grochem, żurkiem i w ten sposób promowały gminę Nowa Słupia. KGW w Mirocicach też przygotowało potrawy, łazanki, żurek, ciasto – serniki, makowce. Gościom smakowały potrawy.

 Kiermasze, gry i konkursy

Gminę Bieliny reprezentowały: Zespół Pieśni i Tańca "Jodełki", Zespół „Małe Bielinianki”, Chór Towarzystwa Przyjaciół Bielin Sabbaton, Kapela Bielińska, Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy”, Zespół Śpiewaczy „Makoszyńskie Przepióreczki”, Kapela z Kakonina i Kapela Herbusia z Makoszyna.

Atrakcją był spektakl taneczny „Niemen” w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca. Choreografię ułożyli Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak. Interesujące było widowisko „Wieczór pielgrzyma”, które przedstawiło Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki „ŁYSOGÓRY”. Choreografię do spektaklu przygotowała Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak

Nie zabrakło kiermaszu twórców ludowych i tradycyjnych przysmaków kuchni świętokrzyskiej. Najmłodsi bawili się pod kierunkiem aktorów teatru lalkowego "Kubuś”. Warsztaty, gry dla turystów, konkursy przygotował Świętokrzyski Park Narodowy.

Organizatorem jarmarku wspólnie z Powiatem Kieleckim był Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, miasto Kielce, gminy Nowa Słupia i Bieliny. W jarmarku uczestniczyli: przewodniczący Rady Gminy Nowa Słupia Sylwester Kozłowski, wiceprzewodniczący – Henryk Gąsior i Ryszard Karpiński, radni – Jan Czaja, Jerzy Domański, Robert Klefas, Jadwiga Kot, Halina Misiurska, Ewa Pastuszyńska, Przemysław Stelmaszczyk, Józef Świetlik.

 

czytano: 1880 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 19 maja 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Św. Krzyż Emeryk Stara Słupia Dymarki Dębniak Łysa Góra Milanowska Wólka Jeleniów Kielce Turystyka Baszowice Góry Świętokrzyskie Nowa Słupia Rudki Rekreacja
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej