Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 25 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Łucja, Witold
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Świetlica w Baszowicach otwarta

Świetlica w Baszowicach otwarta

wielkość tekstu:A | A | A

W niedzielę, 1 czerwca, odbyła się uroczystość oddania świetlicy nad zbiornikiem wodnym  w Baszowicach. Spotkanie mieszkańców połączone było z obchodami Dnia Dziecka.

            Mszę świętą w intencji mieszkańców odprawił ksiądz proboszcz Krzysztof Bartochowski wspólnie z księdzem profesorem Adamem Kończakiem.

- Poświęcam tę świetlicę, by służyła wszystkim tutaj przychodzącym, spotykającym się – powiedział ksiądz proboszcz. -  Po to, by przedstawić, omówić ważną sprawę i znaleźć dobre rozwiązanie. W tej intencji sprawowaliśmy mszę świętą, za świetlicę, za mieszkańców, za budowniczych, którzy sprawili, że powstał ten budynek, za wójta, za całą Radę Gminy Nowa Słupia   

 To miejsce trzeba ożywić

Wójt Wiesław Gałka podziękował księżom za odprawienie mszy, za modlitwę, piękne kazanie z przesłaniem, by ten nowy obiekt był miejscem, gdzie urodzą dobre pomysły, które następnie będą kolejnymi przedsięwzięciami w gminie. Wójt przypomniał, że jeszcze przed rokiem był tu dach podparty kilkoma słupkami, który nie chronił ani przed deszczem, ani przed słońcem i w środku był duży przeciąg. - Chcieliśmy stworzyć nie tylko świetlicę, ale ożywić to miejsce, obszerne, zbudowane przed dziewięciu laty, ale prawie niewykorzystywane – powiedział wójt. - Chcieliśmy poprzez te świetlicę sprawić, aby w tym miejscu tętniło życie, zwłaszcza kulturalne i sportowe. Mamy tutaj dwa boiska, jedno w ogóle niewykorzystywane, a drugie tylko w niewielkim stopniu. A to właśnie z Baszowic drużyna chłopców piłki siatkowej i nożnej święci triumfy nie tylko na terenie gminy. Aż się prosi, by dla niej, dla wszystkich dzieci, dla osób dorosłych ten ośrodek funkcjonował przez cały rok, szczególnie w okresie letnim.

Świetlicą będzie zarządzać Katarzyna Podsiadły. Wójt zobowiązał mieszkańców, by dbali o porządek na terenie ośrodka i nie wyrzucali tu śmieci. To już trzeci taki obiekt, po Mirocicach i Nowej Słupi. Planowana jest kolejna, czwarta świetlica, jest już źródło finansowania. Zaletą świetlicy w Baszowicach jest nie tylko budynek, ale i teren. Dlatego trzeba wykonać kolejne przedsięwzięcia, by ożywić to miejsce.  .

Wójt przypomniał, że mieszkańcy chcą, by przez Baszowice przebiegał chodnik przy drodze wojewódzkiej. To wkrótce się ziści, czego życzył społeczności. Wójt powitał nauczycieli, dyrektorów, prezesów stowarzyszeń, które podjęły się prowadzenia małych szkół. W budynkach oświaty odbywa się nauczanie i tętni bogate życie kulturalne. Są już trzy Koła Gospodyń Wiejskich, niebawem będzie czwarte, prawdopodobnie w Baszowicach i Hucisku. Tutejsze panie już się zorganizowały i wniosły duży wkład w przygotowanie obecnej uroczystości.  

Wiesław Gałka nawiązał do niedawnego spotkania w Kielcach, gdy z rąk wojewody i marszałka świętokrzyskiego odbierał statuetkę najlepszej gminy województwa. - Dedykuję ją społeczeństwu – powiedział wójt. - Gmina się rozwija, mamy dziś 100-proc. zwodociągowanie, planujemy już inne przedsięwzięcia. To zasługa radnych, sołtysów, liderów poszczególnych miejscowości. Witam wszystkich radnych na czele z przewodniczącym Sylwestrem Kozłowskim, witam gości z zewnątrz, prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej Zdzisława Zwolińskiego, dyrektora Piotra Sadłochę, wszystkich mieszkańców. Cieszę się, że przybyliście, modliliście się i pragniecie, by ten ośrodek promieniował nie tylko na Baszowice, Hucisko, ale na całą okolicę. Bo tak został zaprojektowany. Oby tak się stało!

Wójt powitał osoby z Rudek, Serwisa, Dębna, Trzcianki, Wólki Milanowskiej, prawie z każdej miejscowości. Wszystkim dzieciom życzył zdrowia, wielkiej radości w swoich rodzinach, uczucia serdeczności od rodziców, bliskich.         

 Wymarzona, oczekiwana inwestycja

Kierownik referatu inwestycji Urzędu Gminy Marek Partyka podał zwięzłą informację o inwestycji, która kosztowała 229,7 tys. zł, przy czym 116 tys. zł gmina pozyskała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W wyniku przetargu, spośród czterech ofert, wyłoniony został wykonawca, Przedsiębiorstwo Budowlane „Irex” Ireneusz Zieja z Kielc. 19 czerwca ubiegłego roku gmina podpisała z nim umowę z terminem zakończenia prac 30 kwietnia 2014 r. Oprócz robót budowlanych koszty obejmowały wyposażenie budynku, między innymi: stoły, krzesła, szafy, regały, meble kuchenne, stół do tenisa z akcesoriami, piłkarzyki stołowe, miniwieża z odtwarzaczem, chłodziarka, kuchenka mikrofalowa, grzejnik elektryczny.            

Z wielka tremą głos zabierał radny Robert Klefas, który był wzruszony uroczystościami. Podziękował wójtowi za podjętą inicjatywę złożoną przed dwoma laty, koleżankom i kolegom z Rady Gminy, którzy jednogłośnie zaakceptowali plan finansowy. Słowa wdzięczności skierował do prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej Zdzisława Zwolińskiego za pomoc w dofinansowaniu. Podziękował firmie, która profesjonalnie i perfekcyjnie wykonała budynek, paniom i panom z Baszowic, Huciska, którzy włożyli duży wkład pracy, by mogła się odbyć uroczystość. - Ta wymarzona, oczekiwana świetlica stała się faktem – powiedział radny. - Serdecznie dziękuję wszystkim gościom, którzy tak licznie przybyli na spotkanie. Jesteście najważniejsi, najmilsi. Przy okazji dołączam się do życzeń wójta kierowanych do dzieci. Aby Dzień Dziecka trwał dla was cały rok.                

Prezes Zdzisław Zwoliński nie ukrywał, że z wielką przyjemnością przyjechał do Baszowic, by cieszyć się z otwarcia obiektu tak wspaniale położonego. - Wierzę, że ta świetlica będzie żyła – stwierdził.-  Dziękuję Robertowi, że troszczy się o środowisko. Dziękuję za podjęcie inicjatywy założenia Funduszu Stypendialnego, który działa już w czterech gminach. Fundusz zbiera młodzież zdolną, aktywną. Fundacja Stefana Batorego wspomaga te inicjatywy, do każdej zebranej złotówki dokłada kolejną. Gmina Nowa Słupia, spośród sześciu gmin wchodzących do Lokalnej Grupy Działania, jest bardzo aktywna, skutecznie wykorzystuje środki.             

W ceremoniale przecięcia wstęgi wzięli udział wszyscy zaproszeni goście, ksiądz Krzysztof Bartochowski, radni, wykonawcy, mieszkańcy, dzieci. Był czas na zwiedzanie świetlicy, kiełbaski i kaszanki z grilla, ciasta. Teatr Święty Spokój z GOK wystąpił ze spektaklem, który wzbudził olbrzymie zainteresowanie mieszkańców. Wspaniale bawiły się dzieci. Mogły bezpłatnie korzystać z urządzeń zabawowych, dmuchanych zjeżdżalni, pałaców, trampolin. Nie brakowało dla nich słodyczy, pączków, napojów. Ze specjalnym pokazem sprawności i bojowej wystąpiła OSP z Mirocic.

 

czytano: 3235 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 02 czerwca 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 11
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Św. Krzyż Turystyka Nowa Słupia Stara Słupia Góry Świętokrzyskie Kielce Dymarki Dębniak Emeryk Baszowice Milanowska Wólka Rekreacja Jeleniów Rudki Łysa Góra
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej