Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
sobota 18 sierpnia 2018 r., imieniny obchodzą: Bronisław, Ilona
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Festyn rodzinny w Baszowicach

Festyn rodzinny w Baszowicach

wielkość tekstu:A | A | A

W niedzielę, 6 lipca odbył się w Baszowicach festyn rodzinny, który cieszył się olbrzymim powodzeniem wśród mieszkańców. W licznych konkursach i zawodach brało udział mnóstwo dzieci i młodzieży, nie brakowało występów miejscowych Kół Gospodyń Wiejskich, solistów, zespołów, gwiazdą imprezy był koncert Genowefy Pigwy z Napierstkowa, czyli Bronisława Opałko.

Festyn „Zdrowa rodzina, trzeźwa rodzina” zorganizowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Ten festyn uważam za najważniejszy ze wszystkich organizowanych w naszym regionie – powiedział wójt Wiesław Gałka podczas otwarcia imprezy. – Jego zadaniem i przesłaniem jest to, by rodziny mogły żyć bez nałogów. Zdrowa rodzina, trzeźwa rodzina, w zdrowym ciele zdrowy duch. Cieszę się, że przybyło tak wielu mieszkańców z Baszowic, Huciska, z całej gminy, nawet z Kielc.

             Podziękowania dla Marszałka

Wójt Wiesław Gałka wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Sylwestrem Kozłowskim powitał gości festynu. Ich lista była dość spora, znaleźli się na niej radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, nauczyciele. Honorowym gościem festynu był członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek.

            - Jest ważne, by w obecnych czasach rodzina działała bez żadnych dysfunkcji – podkreślił podczas spotkania Piotr Żołądek. -  Dzisiaj musimy sobie zadać jedno ważne pytanie, jak wychowywać przyszłe pokolenia. Są dwie metody: albo przez dobry przykład, albo odstraszający. Cieszę się, że w festynie uczestniczy dzisiaj tak wiele dzieci. Gratuluję wójtowi, że nie stawia tylko na działania infrastrukturalne, materialne, ale też na duchowe, kształtowanie osobowości, kreowanie postaw obywatelskich. Gmina Nowa Słupia jest dobrym przykładem, jak można ze sobą łączyć najważniejsze wartości i zachowywać właściwe proporcje. W imieniu marszałka Adama Jarubasa bardzo gorąco wszystkich pozdrawiam i życzę dobrej zabawy.

            Wiesław Gałka podziękował za współpracę Piotrowi Żołądkowi i Adamowi Jarubasowi, za świetlicę, która przed miesiącem została otwarta w Baszowicach, za olbrzymie inwestycje infrastrukturalne, które były możliwe dzięki środkom unijnym otrzymanym za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego.

Wójt podziękował za organizację festynu radnemu Robertowi Klefasowi, sołtysowi Józefowi Gołębskiemu, Kołu Gospodyń Wiejskich w Baszowicach.  

             Występy, koncerty

Podczas festynu wójt poprosił na scenę pisarkę z Baszowic, Beatę Kępińską, która osiągnęła w ostatnich czasie olbrzymi sukces wydawniczy. W Wydawnictwie Zysk i Spółka opublikowała trzy ksiązki: „Sielsko i diabelsko”, „Zaradna”, „Taniec z czarownicą”. Wójt omówił treść publikacji i życzył sukcesów pisarce. Beata Kępińska powiedziała o swojej przygodzie z literaturą, o wyborze Baszowic jako miejscu swojego zamieszkania. Przeczytała trzy swoje nowe wiersze, które dedykowała mieszkańcom gminy i regionu.

Ważnym punktem festynu była prezentacja nowego KGW Baszowice, które powstało z inicjatywy mężczyzn. Składa się z 32 osób, w tym z trzech mężczyzn. Prezesem  wybrano Annę Jabczyk. To czwarte KGW ostatnio reaktywowane w gminie.  

   Spotkania, wypowiedzi, rozstrzygane konkursy przeplatane były występami zespołów i solistów. Na scenie pojawiały się grupy: Wesołe Kumoszki, Koło Gospodyń Wiejskich Chełmowianki, Kapela Ludowa Chełmowianie, Teatr Amatorski Święty Spokój, zespół Hip-Hop z GOK w Rudkach, Świętokrzyskie Diabliki, występowały solistki - Weronika Kiciak, Weronika Marzec, Marta Żelazowska.

             Konkursy, turnieje

            Duże zainteresowanie wywołał konkurs plastyczny „Życie bez nałogów”. Plecaki i namioty otrzymali: Lena Kozera, Julia Kończak, Paulina Masternak ze Szkoły Podstawowej oraz Karolina Gąś z Publicznego Gimnazjum w Nowej Słupi, Julia Kisiel z SP Rudkach oraz  Weronika Kozłowska i Agnieszka Łasisz z PG w Rudkach, Jakub Miśkiewicz i Natalia Falińska z SP oraz Marta Witkowska z PG w Paprocicach, Małgorzata Sobkiewicz, Weronika Wróblewska i Klaudia Jęczmień z SP w Starej Słupi, Oliwia Kaczmarska i Oliwia Kozłowska z SP w Mirocicach, Karolina Tatarek z SP w Jeziorku.  

            Rozegrany został Turniej o Puchar Wójta Nowej Słupi, w którym wzięło udział 11 zespołów, ponad 100 zawodników. Pierwsze zajęła drużyna z Baszowic, drugie – z Serwisa, trzecie – ze Starej Słupi. Sylwester Spelak ze zwycięskiej drużyny wyraził nadzieję, że następny turniej odbędzie się już na boisku w Baszowicach.  

- Klub GKS Rudki awansował do czwartej ligi, co jest dużym sukcesem – powiedział wójt Wiesław Gałka podczas wręczania pucharów. - Grają w nim miejscowi piłkarze, nie ma najemników spoza gminy. Dlatego przebudowujemy stadion sportowy w Rudkach, powstanie boisko do piłki plażowej tu, w Baszowicach, boisko trawiaste przy Zespole Szkół w Nowej Słupi. Rozpocznie się budowa dużej hali sportowej w Rudkach. Stawiamy na młodzież.    

            W konkursie „Pieróg niejedno ma imię: wzięło udział osiem grup i osób: KGW Modrzewianki, Cząstków, Sosnówka, KGW Chełmowianki, Baszowice, Jeziorko, Lidia Wiącek z gospodarstwa agroturystycznego, KGW Mirocice. Przewodnicząca komisji dyrektor PUP w Kielcach Małgorzata Stanioch uznała, że wszyscy przygotowali smaczne i nadzwyczajne pierogi z czekoladą, ze szpinakiem, mięsem, kaszą. Uczestnicy konkursu otrzymali od wójta garnki. Swoja nagrodę, termos, wręczyła Małgorzata Stanioch KGW Chełmowianki, z którym jest związana rodzinnie. Podczas festynu rozegrany też został rodzinny turniej na skakance, w którym chętnie brały udział całe rodziny.      

             Koncert Pigwa Show

Prawdziwym wydarzeniem był koncert Pigwa Show. Wystąpiła Genowefa Pigwa z Naparstkowa, czyli Bronisław Opałko. Publiczność chętnie włączała się do wspólnego śpiewania. Dowcipnie, przewrotnie i zawsze na wesoło Genowefa Pigwa komentowała najnowsze wydarzenia polityczne, aferę podsłuchową wśród polityków, wizytę prezydenta USA w Polsce. Nie brakowało nawiązań do gminy Nowa Słupia, która osttanio diametralnie sie zmieniła. Powstało w niej wiele inwestycji. Mieszkańcy usłyszeli piękną „Balladę o wiosennym cukierniku”. Była też piosenka „Jestem ze wsi”, która powstała jako przeciwwaga do znanego przeboju „Jestem z miasta”. Na koniec artysta zaprosił na scenę wójta Wiesława Gałkę, z którym wspólnie śpiewał o urodzie i pięknie naszego regionu.

Duże zainteresowanie wywołał spektakl teatralno-taneczny „Wieczór Pielgrzyma” Na koniec festynu odbyła się dyskoteka przy muzyce zespołu Krokus.

W festynie uczestniczyli: członek Zarządu Województwa Piotr Żołądek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Małgorzata Stanioch, radni: Robert Klefas, Sylwester Kozłowski, Henryk Gąsior, Przemysław Stelmaszczyk, Ryszard Karpiński, Ewa Pastuszyńska, Jadwiga Kot, Halina Misiurska, Urszula Kozłowska, Jan Czaja, Sławomir Marzec, Józef Świetlik, sołtysi – Józef Gołębski, Bogusław Dziółko, Stanisław Marzec, Jerzy Sitek, radna powiatu kieleckiego Danuta Żebrowska, terapeuta Henryk Kowalczyk, sekretarz gminy, przewodniczący Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Zbigniew Zagdański, kustosz Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego Lucyna Spelak, dyrektorzy szkół Bożena Jop z Rudek, Andrzej Lauko ze Starej Słupi, Jolanta Krężelewska z Jeleniowa, nauczyciele, strażacy ze Starej Słupi i Mirocic, mistrzyni w trójboju siłowym Magdalena Białek z Baszowic, prezes Związku Emerytów i Rencistów Stefan Zieja, prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Agroturystyki Łysogóry Jarosław Maliszewski.   

 

czytano: 25158 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 07 lipca 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 13
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Baszowice Stara Słupia Rudki Nowa Słupia Łysa Góra Milanowska Wólka Kielce Św. Krzyż Góry Świętokrzyskie Dymarki Emeryk Rekreacja Jeleniów Turystyka Dębniak
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej