Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
sobota 18 sierpnia 2018 r., imieniny obchodzą: Bronisław, Ilona
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Udany Festyn rodzinny w Nowej Słupi

Udany Festyn rodzinny w Nowej Słupi

wielkość tekstu:A | A | A

Na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi odbył się w niedzielę, 13 lipca, festyn rodzinny „Bawmy się razem”.  Imprezę zorganizowali: wójt gminy Nowa Słupia Wiesław Gałka, Rada Gminy Nowa Słupia, Starostwo Powiatowe w Kielcach.

            To był niezwykły XI Przegląd Kapel Ludowych Powiatu Kieleckiego i VII Powiatowy Konkurs na Najsmaczniejszą Tradycyjną Potrawę Powiatu Kieleckiego. 

             Dzięki dobrej współpracy

- Dobrze się stało, że przegląd kapel rozgrywa się w tym historycznym miejscu, gdzie dwa tysiące lat temu tętniło życie hutnicze – powiedział podczas powitania wójt Wiesław Gałka. - Dzisiaj nawiązujemy do muzyki ludowej, za miesiąc będzie rozbrzmiewać na tej scenie muzyka ludowa, muzyka etniczna. Życzymy wszystkim zespołom, by nabyte umiejętności i wrodzone talenty mogły dzisiaj zaprezentować. I ucieszyć nas wszystkich, którzy tutaj przybyli.

Wójt Wiesław Gałka podkreślił, że przegląd jest możliwy dzięki dobrej współpracy powiatu kieleckiego z gminą Nowa Słupia, a zwłaszcza instytucji, które ze sobą współpracują, Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego oraz GOK w Rudkach. Życzył, by dobre kontakty owocowały kolejnymi przedsięwzięciami gospodarczymi, zwłaszcza kulturalnymi, służyły rozwojowi powiatu kieleckiego i gminy Nowa Słupia. Wójt powitał przybyłych wójtów, Rakowa - Alinę Siwonię, Górna -  Przemysława Łysaka. Zaprosił do zwiedzania Centrum Kulturowo-Archeologicznego oraz na Dymarki Świętokrzyskie, które odbywać się będą trzy dni, od 15 do 7 sierpnia. Zapowiedział, że na tej scenie odbywać się będą występy zespołów etnicznych, na scenie pod lasem pierwszego dnia będzie wieczór najsłynniejszych kabaretów, drugiego dnia - liczne występy zespołów, w tym zespołu Bajm i Beaty Kozidrak, trzeciego dnia – muzyka ludowa.                  

            Starostwo podczas imprezy reprezentowali: starosta Zdzisław Wrzałka, wicestarosta Zenon Janus, członek Zarządu Powiatu Bogdan Gierada. - Warto pielęgnować piękną tradycję muzyki ludowej, smak regionalnych potraw ludowych – powiedział starosta Zdzisław Wrzałka. Życzę wszystkim miłych wrażeń i dobrej zabawy.  

             Kapele i potrawy

W XI Przeglądzie Kapel Ludowych Powiatu Kieleckiego uczestniczyli: Kapela Ciekoty z gminy Masłów, rodzinna kapela Korbanów, Wincentowianie, Piekoszowianie, Bęczkowianie, Chełmowianie, Kapela Bielińska, Kapela z Kakonina, Świętokrzyskie Jodły, kapela z Łopuszna, soliści – Agata Sałata i Edward Banatowicz z Bielin, Eugeniusz Karbownik i Henryk Cacak z Piekoszowa.

W VII Powiatowym Konkursie na Najsmaczniejszą Tradycyjną Potrawę Powiatu Kieleckiego wzięło udział 17 gmin. Każda mogła zgłosić dwie potrawy. W konkursie znalazły się razem 24 potrawy. To potrawy tradycyjne, związane ściśle ze swoim regionem, oceniany był smak, estetyka podania. KGW Lipowiczanie z gminy Chęciny przygotowało  Ziemniaki po lipowsku, KGW Bieliny – Pajdę ziemniaczaną z warzywami, Jolanta Sztorc z KGW Echo Łysicy z gminy Bieliny -  Bieliński krupnik, KGW Chełmce z gminy Strawczyn – Chełmieckie tarciuchy i Zupę furmana, KGW Chełmowianki – Brosiki, KGW Mirocice – Gozły ziemniaczane, KGW Modrzewianki – Jasiowe dyndzolki (wszystkie trzy koła z gminy Nowa Słupia), Zespół Macierzanka z Miedzianej Góry – Mech i Smarowidło, KGW Szewczanki  – Krupy z pokrzywą,  Zespół Obrzędowy Kowalanki – Cierzniówkę w barszczu z pajdą chleba (obydwie grupy z gminy Sitkówka-Nowiny), KGW Wola Łagowska z Łagowa- Kapustę z grochem, KGW Snochowice z gminy Łopuszno – Prazoki, KGW Rykoszyn z gminy Piekoszów – Podpiwek ze Starej Wsi, KGW Nowa Huta z gminy Raków – Barszcz rakowski na „Zacynce”, KGW z Leśnej gmina Bodzentyn – Klopsiki po leśniańsku, Zespół Jaworzanki z gminy Zagnańsk – Kapusta po nasemu, czyli Jaworzańska, oraz Prazoki-Pecoki,  KGW Słopiec gminy Daleszyce – Kocioki, KGW Żurawinki z gminy Mniów – Kotlety z ziemniaka z sosem borowikowym, KGW Leszczyny z gminy Górno – Kurę w cieście z papryka i szpinakiem, Gospodarstwo Agroturystyczne Nad wodą z gminy Masłów – Kucmiok po ciekocku i Sałatkę z dyni.      

Potrawy oceniała komisja w składzie: przewodniczący Mirosław Ciołak, Joanna Karwacka z Modliszewic, Bogdan Gierada, Sylwester Kozłowski. Pierwsze miejsce zdobyło KGW Nowa Huta, drugie – KGW Chełmowianki, trzecie – Jolanta Sztorc Echo Łysicy.

             Imprezy towarzyszące        

Sporo osób oglądało spektakl teatralno-taneczny „Wieczór pielgrzyma” w reżyserii Elżbiety Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtaka, który był już kilkakrotnie pokazany i zawsze z dużym zainteresowaniem. Podczas imprezy studenci z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, ze Stowarzyszenia Pro Antica pod kierunkiem Piotra Kieronia, prezentowali dawne życie codzienne Rzymian, dziedzictwo starożytnych hutników. To były pokazy obrazów cywilizacji rzymskiej, elementów militarnych, kuchni rzymskiej, które mogły się odbywać dzięki wsparciu Funduszy Szwajcarskich.

Nie brakowało różnych gier i zabaw dla dzieci, konkursów. Podczas imprezy dopisała publiczność. Widać, jak wiele jest fanów folkloru, kuchni regionalnej, spotkań na świeżym powietrzu w rodzinnej atmosferze.        

            Festyn prowadziły panie z Referatu Kultury, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego: kierownik Beata Wróbel oraz Wioleta Krzyżanowska:

            W festynie uczestniczyli: poseł Renata Janik, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, przewodniczący Rady Powiatu Kieleckiego Józef Szczepańczyk, wiceprzewodniczący - Teodora Jagiełło, Jan Cedro, radni -  Kazimierz Bielecki, Tomasz Lato, Ryszard Mańkus, Małgorzata Sitarz, Danuta Żebrowska, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego Lidia Grzanka, przewodniczący Rady Gminy w Nowej Słupi Sylwester Kozłowski, wiceprzewodniczący -  Henryk Gąsior, Ryszard Karpiński, radni – Janusz Czaja, Robert Klefas, Jadwiga Kot, Urszula Kozłowska, Sławomir Marzec, Ewa Pastuszyńska, Przemysław Stelmaszczyk, kierownik referatu Urzędu Gminy Marek Partyka.

czytano: 2042 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 14 lipca 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 12
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Turystyka Kielce Góry Świętokrzyskie Jeleniów Św. Krzyż Emeryk Nowa Słupia Łysa Góra Stara Słupia Rudki Dymarki Baszowice Rekreacja Dębniak Milanowska Wólka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej