Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Certyfikat dla Gminy Nowa Słupia i koncert chóru z Budapesztu

Strona główna » Aktualności » Certyfikat dla Gminy Nowa Słupia i koncert chóru z Budapesztu

wielkość tekstu: A | A | A

10 sierpnia w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu miała miejsce wyjątkowa i podniosła uroczystość związana z odbudową wieży kościelnej, którą 100 lat temu zniszczyły wojska austriackie. Po zakończeniu mszy świętej dziękczynnej  w Kaplicy Oleśnickich ponad stu ofiarodawców indywidualnych oraz firmy i samorządy odebrały z rąk superiora klasztoru o. Zygfryda Wiechy  OMI pamiątkowe Certyfikaty. Wśród uhonorowanych znalazł się samorząd gminy Nowa Słupia, który przekazał na odbudowę jedną z większych kwot tj. 20.000, 00 zł. Gminę Nowa Słupia reprezentowali : Wiesław Gałka wójt gminy, Sylwester Kozłowski – przewodniczący rady, radne Jadwiga Kot i Ewa Pastuszyńska oraz radny Robert Klefas.

Ojciec Superior w specjalnym podziękowaniu wyróżnił wójta gminy Nowa Słupia za życzliwość i ogromny wkład organizacyjny w przygotowanie i uzyskanie  niezbędnych zgód i pozwoleń w toku całej odbudowy wieży.  - Dzisiejszy dzień dla naszej wspólnoty był szczególną chwilą spotkania z konkretnymi ludźmi, dla których Święty Krzyż jest miejscem wyjątkowym. Ich dar serca w postaci złożonej ofiary na odbudowę wieży pozwolił choć w części na pokrycie wkładu własnego tej inwestycji, który spoczywa na nas jako kustoszach sanktuarium – podsumował O. Zygfryd Wiecha.

W kościele można było po raz ostatni z bliska zobaczyć i ucałować krzyż, który jest zwieńczeniem zrekonstruowanej wieży. Konstrukcja pokryta jest w części złotem najwyższej próby. Pielgrzymi mogli dotknąć krzyża i zawierzyć Bogu swoje próby.

Tę niezwykłą niedzielę na Świętym Krzyżu uświetnił występ 49 osobowego chóru z Budapesztu, który specjalnie przyjechał na tę okazję na zaproszenie Wójta Gminy Nowa Słupia.

- Do Sanktuarium na Świętym Krzyżu zawsze prowadzi droga prawdy uświęcona Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Jesteśmy dumni, że to właśnie na terenie gminy Nowa Słupia znajduje się najcenniejszy skarb narodowy i stolica regionu świętokrzyskiego. Jako samorząd gminy jesteśmy zobowiązani do dbania o ten bezcenny  w swoim wymiarze duchowym i materialnym zabytek. Jesteśmy to winni naszym przodkom ale również dajemy wspaniały przykład młodemu pokoleniu, w które wierzymy, że będzie kierować się drogowskazem duchowej prawdy. Cieszę się, że klasztor świętokrzyski po stu latach odzyskał dawny blask i świetność. Jestem przekonany, że zrekonstruowana wieża będzie największą historyczną atrakcją turystyczną. Pragnę przy tej okazji podziękować radnym gminy Nowa Słupia za podjęcie uchwały o przekazaniu środków finansowych na odbudowę wieży – dodał Wiesław Gałka wójt Gminy Nowa Słupia.

 

 

  

 

czytano: 2507 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2014-08-12 11:26:15

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"