Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa

Strona główna » Aktualności » Certyfikat dla Gminy Nowa Słupia i koncert ...

Certyfikat dla Gminy Nowa Słupia i koncert chóru z Budapesztu

wielkość tekstu:A | A | A

10 sierpnia w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu miała miejsce wyjątkowa i podniosła uroczystość związana z odbudową wieży kościelnej, którą 100 lat temu zniszczyły wojska austriackie. Po zakończeniu mszy świętej dziękczynnej  w Kaplicy Oleśnickich ponad stu ofiarodawców indywidualnych oraz firmy i samorządy odebrały z rąk superiora klasztoru o. Zygfryda Wiechy  OMI pamiątkowe Certyfikaty. Wśród uhonorowanych znalazł się samorząd gminy Nowa Słupia, który przekazał na odbudowę jedną z większych kwot tj. 20.000, 00 zł. Gminę Nowa Słupia reprezentowali : Wiesław Gałka wójt gminy, Sylwester Kozłowski – przewodniczący rady, radne Jadwiga Kot i Ewa Pastuszyńska oraz radny Robert Klefas.

Ojciec Superior w specjalnym podziękowaniu wyróżnił wójta gminy Nowa Słupia za życzliwość i ogromny wkład organizacyjny w przygotowanie i uzyskanie  niezbędnych zgód i pozwoleń w toku całej odbudowy wieży.  - Dzisiejszy dzień dla naszej wspólnoty był szczególną chwilą spotkania z konkretnymi ludźmi, dla których Święty Krzyż jest miejscem wyjątkowym. Ich dar serca w postaci złożonej ofiary na odbudowę wieży pozwolił choć w części na pokrycie wkładu własnego tej inwestycji, który spoczywa na nas jako kustoszach sanktuarium – podsumował O. Zygfryd Wiecha.

W kościele można było po raz ostatni z bliska zobaczyć i ucałować krzyż, który jest zwieńczeniem zrekonstruowanej wieży. Konstrukcja pokryta jest w części złotem najwyższej próby. Pielgrzymi mogli dotknąć krzyża i zawierzyć Bogu swoje próby.

Tę niezwykłą niedzielę na Świętym Krzyżu uświetnił występ 49 osobowego chóru z Budapesztu, który specjalnie przyjechał na tę okazję na zaproszenie Wójta Gminy Nowa Słupia.

- Do Sanktuarium na Świętym Krzyżu zawsze prowadzi droga prawdy uświęcona Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Jesteśmy dumni, że to właśnie na terenie gminy Nowa Słupia znajduje się najcenniejszy skarb narodowy i stolica regionu świętokrzyskiego. Jako samorząd gminy jesteśmy zobowiązani do dbania o ten bezcenny  w swoim wymiarze duchowym i materialnym zabytek. Jesteśmy to winni naszym przodkom ale również dajemy wspaniały przykład młodemu pokoleniu, w które wierzymy, że będzie kierować się drogowskazem duchowej prawdy. Cieszę się, że klasztor świętokrzyski po stu latach odzyskał dawny blask i świetność. Jestem przekonany, że zrekonstruowana wieża będzie największą historyczną atrakcją turystyczną. Pragnę przy tej okazji podziękować radnym gminy Nowa Słupia za podjęcie uchwały o przekazaniu środków finansowych na odbudowę wieży – dodał Wiesław Gałka wójt Gminy Nowa Słupia.

 

 

  

 

czytano: 1796 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 12 sierpnia 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rudki Nowa Słupia Stara Słupia Łysa Góra Kielce Dębniak Dymarki Milanowska Wólka Turystyka Jeleniów Baszowice Góry Świętokrzyskie Św. Krzyż Rekreacja Emeryk
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej