Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 21 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Jan, Monika
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Dożynki Gminne 2014

Dożynki Gminne 2014

wielkość tekstu:A | A | A

W niedzielę, 24 sierpnia w kościele św. Wawrzyńca w Nowej Słupi odbyła się msza dożynkowa z udziałem licznych wiernych. Po nabożeństwie na placu obok plebanii mieszkańcy wspólnie podzielili się świętym chlebem. Wieniec z Serwisa będzie reprezentował gminę na dożynkach powiatowych.     

             Solidaryzujmy się z pracą rolnika

– To dożynki ograniczone do wspólnej modlitwy – powiedział wójt Wiesław Gałka przed rozpoczęciem nabożeństwa. – W ciepłych i serdecznych słowach podziękował wszystkim rolnikom Gminy Nowa Słupia  za trud i pracę na roli. Słowa podziękowania skierował również do wszystkich mieszkańców gminy, którzy wspierają pracę rolników. Podkreślił, że ma świadomość tego, że wiele zboża jest jeszcze na polach. Nie wszystkie rady sołeckie były w stanie wykonać wieńce, bo w niektórych sołectwach zboże w ogóle nie było zbierane. A i tak wieńców jest aż dwanaście. Podziękował wszystkim za pracę nad nimi, to prawdziwe dzieła sztuki,  komisja konkursowa wybierze jeden z nich, który będzie reprezentował gminę na dożynkach powiatowych. Wyraził wiarę , że razem z pomocą Boga uda nam się przezwyciężyć wszystkie trudności, na które napotykają rolnicy w tym roku,
z powodu złej pogody, trudnościami w zakresie zbytu produktów rolnych. Wierzymy, że kolejny rok będzie lepszy, szczęśliwszy.

Wójt Wiesław Gałka zwrócił się do księży i ojców oblatów z prośbą o odprawienie mszy świętej w intencji rolników oraz o  poświęcenie  wieńców.  Poprosił też o poświęcenie chleba, który został wypieczony w miejscowych piekarniach i z tegorocznego zboża. Potem, po mszy świętej, zaprosił księży, ojców oblatów i mieszkańców na plac obok plebanii, gdzie postawione zostały duże parasole, namioty, by wszyscy mogli poczęstować się świętym chlebem.

- W swoim imieniu, w imieniu radnych gminy życzę wszystkim rolnikom zdrowia i wiary w to, że to lepsze wkrótce przyjdzie, jeśli będziemy wspólnie o to zabiegać – podkreślił wójt. -  Solidaryzujemy się z trudną i niebezpieczną pracą rolnika  Dlatego dzisiaj, wobec  niekorzystnej pogody, która nie sprzyja żniwom , spotykamy się i chcemy wspólnie modlić się o lepsze jutro.

 

Żniwa obrazem naszego życia

Mszę świętą wspólnie odprawiali: ojciec superior Zygfryd Wiecha, ksiądz proboszcz Krzysztof  Bartochowski, ksiądz profesor Adam Kończak. - Ojciec superior Zygfryd Wiecha przypomniał, że żniwa to obraz naszego życia. Rozpoczyna się od uprawy ziemi, od wrzuconego ziarna, od towarzyszenia temu ziarnu podczas wzrastania. Cała liturgia, którą Kościół proponuje do przeżywania w roku liturgicznym, ma również taki proces, od Matki Bożej Siewnej, od tych wszystkich wydarzeń, przeżywania ze świętymi, którzy są złączeni z praca na roli. Wiele elementów liturgii, procesji błagalnych, modlitwy o urodzaje  nawiązuje do trudnej  pracy rolnika.  Ojciec superior wyraził refleksję, że teraz mamy taki dziwny świat, że chleb staje się narzędziem walki politycznej, amunicją armatnią wymierzoną przeciw ludziom. Nie ma nic smutniejszego niż to, że w różnych częściach świata ludzie muszą niszczyć chleb, a w drugiej części świata umierają z głodu. Taka jest rzeczywistość, że chleb stał się narzędziem manipulacji w walce politycznej, międzynarodowej. To jest bardzo smutne.              

Ojciec superior zaprosił 7 września na Święty Krzyż, gdzie będzie oddana do użytku  zrekonstruowana wieża. Powiedział, że wieża jest zaproszeniem do modlitwy, drogowskazem naszego kierunku, na górę. To jest skała, nasze oparcie, nasza podstawa.

- Spraw Boże, aby nie zabrakło w tym roku nikomu pożywienia, wspomagaj swoją łaską wszystkich, którzy pracują na roli, a nas staraj się naucz dzielić swoimi darami – powiedział ojciec superior.    

 Serwis z najlepszym wieńcem         

Wieńce wykonały sołectwa: Nowa Słupia, Baszowice, Hucisko, Mirocice, Jeziorko, Dębno, Jeleniów, Serwis, Pokrzywianka, Cząstków, Stara Słupia, Dębniak. Każdy z nich to prawdziwe dzieło sztuki.  Wykonane  z użyciem wielu zbóż i innych  plonów ziemi,
z zastosowaniem wielu technik i sposobów wykonania, z prawdziwym bogactwem barw są potwierdzeniem nie tylko pracowitości, ale też szczególnych zdolności i kunsztu artystycznego mieszkańców gminy Nowa Słupia.

Komisja w składzie Anna Kucharczyk, Izabela Pańtak i sekretarz gminy Zbigniew Zagdański dokonała przeglądu i oceny wszystkich wieńców. – Braliśmy pod uwagę przede wszystkim nawiązywanie do obyczaju, kiedy w dawnych czasach pojawiły się wieńce i miały pokazywać jakby koronę, zwracaliśmy uwagę na użyte do wykonania zboża, owoce, warzywa, bogactwo barw – wyjaśniał Zbigniew Zagdański. Zadanie komisji było bardzo trudne bo wszystkie wieńce są bardzo piękne, wymagały przeogromnej pracy ale niestety tylko jeden z naszej gminy może być zaprezentowany na uroczystościach dożynkowych Powiatu Kieleckiego.– Ostatecznie komisja wybrała wieniec wykonany przez Sełectwo Serwis i Zespół Chełmowianki.

Gorący poczęstunek na placu obok plebanii,  przygotowały radne z Nowej Słupi- Jadwiga Kot i Ewa Pastuszyńska. Dla dzieci były lody ze wspaniałej cukierni obok kościoła. Spotkaniu towarzyszyło wiele rozmów, nie zabrakło również występów zespołów  Rudkowianie i Chełmowianki.

 

 

czytano: 2121 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 25 sierpnia 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Św. Krzyż Góry Świętokrzyskie Łysa Góra Rudki Baszowice Nowa Słupia Kielce Emeryk Stara Słupia Milanowska Wólka Jeleniów Dębniak Rekreacja Dymarki Turystyka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej