Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 20 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Bogna, Rafał
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Międzynarodowe warsztaty w Nowej Słupi

Międzynarodowe warsztaty w Nowej Słupi

wielkość tekstu:A | A | A

Od 26 do 30 sierpnia na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego odbywają się XI Międzynarodowe Warsztaty Starożytnego Hutnictwa. Uczestniczy w nich ponad 50 osób z czterech krajów, z Polski, Niemiec, Austrii i Holandii.      

W środę, 27 sierpnia, w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego odbyło się uroczyste otwarcie warsztatów. - Cieszymy się, że wybrali państwo na miejsce swego spotkania gminę Nowa Słupia – zwrócił się do uczestników warsztatów w imieniu wójta Wiesława Gałki sekretarz gminy Zbigniew Zagdański. - Tu w czasach starożytności znajdował się wielki ośrodek hutnictwa. Takie spotkanie, które organizujecie, przybliżają nam wiedzę o dawnej metalurgii. To miejsce, gdzie się znajdujemy, obok zabytku na Świętym Krzyżu, jest jednym z najważniejszych i stanowi podstawę budowy turystyczno-wypoczynkowego wizerunku gminy Nowa Słupia.

Sekretarz Zbigniew Zagdański poinformował, że po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej pojawiły się możliwości otrzymania środków na inwestycje turystyczne. Udało się gminie z nich skorzystać. Tak powstało Centrum Kulturowo-Archeologiczne, które  przyciąga olbrzymie rzesze turystów. Co roku odbywają się tu Dymarki Świętokrzyskie. Sekretarz wyraził nadzieję, że goście, obok realizacji swojej pasji, znajdą czas, by zwiedzić najpiękniejsze zakątki gminy, do czego ich zachęcał. Sekretarz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do spotkania, w tym kustosz Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, Lucynie Spelak.

Podczas otwarcia organizatorzy warsztatów powitali wszystkich naukowców, przedstawili grupy. Wyrazili zadowolenie, że obecnie, jedenaste spotkanie odbywa się w Polsce. Dotychczas spotkania odbywały się w całej Europie, między innymi w Anglii, Niemczech. Głos zabierali: Marcin Marciniewski, reprezentant Projektu Hutnia oraz Władysław Weker  z Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Krótką prelekcje o gminie, o jej tradycji, historii zaprezentował dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Piotr Sepioło.   

W warsztatach uczestniczy 13 zespołów naukowych, w tym cztery z Niemiec. Najliczniejsza jest grupa z Austrii, która liczy 8 osób. Jest kilka osób, które są fachowcami i zajmują się starożytnym hutnictwem, głównie z Holandii, Niemiec. 

Warsztaty polegają na próbie odtworzenia procesu otrzymywania żelaza w piecach nazywanych dymarkami. Potrzebny jest do tego węgiel drzewny, drzewo, ruda żelaza, co  gmina zapewnia wszystkim gościom. Z tych elementów każda z grup swoimi metodami otrzymuje żelazo.

W uroczystym otwarciu warsztatów, obok sekretarza Zbigniewa Zagdańskiego, uczestniczyli: wiceprzewodniczący Rady Gminy - Ryszard Karpiński, Henryk Gąsior, radna Jadwiga Kot.

Organizatorzy warsztatów:  Lokalna Organizacja Turystyczna Partnerstwo Ziemi Świętego Krzyża, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich oddział w Warszawie, PTTK oddział kielecki, Projekt Hutnia, Regionalna Organizacja Turystyczna.

 

czytano: 1346 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 28 sierpnia 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dymarki Łysa Góra Stara Słupia Rekreacja Emeryk Turystyka Milanowska Wólka Rudki Baszowice Jeleniów Kielce Dębniak Św. Krzyż Góry Świętokrzyskie Nowa Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej