Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Spotkanie w Sosnówce

Strona główna » Aktualności » Spotkanie w Sosnówce

wielkość tekstu: A | A | A

       W poniedziałek, 1 września, w Sosnówce mieszkańcy spotkali się z wójtem gminy Wiesławem Gałką, radnymi, przedstawicielami firmy, którzy rozpoczynają budowę kanalizacji sanitarnej.

Podczas spotkania wójt Wiesław Gałka poinformował, że w Sosnówce rusza budowa długo oczekiwanej inwestycji, kanalizacji sanitarnej. Inwestycja rozpoczyna się od strony oczyszczalni ścieków w Rudkach. -  Proszę pytać o wszystko, co państwa nurtuje – zwrócił się wójt do mieszkańców. - Jestem do państwa dyspozycji.       

            Wójt przypomniał, że kilka tygodni temu podpisywał umowę z marszałkiem województwa Adamem Jarubasem na inwestycję, która została uznana za największą z dofinansowania 2007-2013 w ostatnim okresie. Kanalizacja w Sosnówce ma już swoją historię, która zaczęła się kilka lat temu. Firma projektowa napotkała na wiele sprzeciwów, uzasadnionych i nieuzasadnionych. Każdy z nich był rozpatrywany, by później budowa była sprawnie realizowana i by mieszkańcy byli zadowoleni. - Co się rodzi w bólach, to dobrze służy – nie ukrywał wójt. - Nie jest to więc czas stracony. Na szczęście zdążyliśmy, pozyskaliśmy zgodę wszystkich właścicieli. Otrzymaliśmy też pozwolenie na budowę. Mogliśmy ogłosić przetarg. Wygrała firma Tad-Bud.

            Sieć ma 8,5 km długości. Wójt tłumaczył, jaka to jest kanalizacja, podawał parametry techniczne. Będzie budowanych 119 przyłączy, 300 studzienek, w tym 282 - rewizyjnych, 18 – kanalizacyjnych i przepompownia. Widać, jak skomplikowane jest to zadanie i jednocześnie dość drogie. Koszty wyniosą: z budżetu gminy 457,6 tys. zł, ze środków unijnych poprzez Regionalny Program Operacyjny – 975, 8 tys. zł, razem – 1,433 tys. zł. Sieć kanalizacyjna będzie wybudowana dla całej miejscowości do końca maja 2015 r. Wójt podkreślił, że radni jednogłośnie poparli wniosek na budowę kanalizacji w Sosnówce.

Wiesław Gałka wspomniał o drugiej dobrej wiadomości, o przebudowie drogi wojewódzkiej z budową chodnika od Sosnówki do Serwisa. Chodnik będzie miał szerokość 2 metry i będzie położony przy jezdni. Odwodnienie zostanie wykonane krytym kolektorem o średnicy 50cm.  Zadanie zostało podzielone na 2 etapy. Pierwszy - na odcinku Sosnówka-Rudki zostanie wykonany do końca bieżącego roku i jego koszt wyniesie 2,3 mln zł, w tym wkład finansowy gminy 150 tys. zł. Drugi etap od Rudek do Serwisa wykonany zostanie w przyszłym roku.  

Kolejna inwestycja w Sosnówce, ale też Serwisie i Rudkach to gazyfikacja. Zachęcał do niej wójt wszystkich mieszkańców.

Podczas rozmowy mieszkańcy pytali o koszty przyłączy kanalizacyjnych. Wójt mocno podkreślał, że właściciele sami wybierają sobie wykonawców i rozliczają się z nimi.  Przyłącza muszą być wykonywane zgodnie z przepisami, nad ich budową musi mieć nadzór  kierownik posiadający uprawnienia. Mieszkańcy prosili wójta o budowę odcinka oświetlenia w Sosnówce.  

Wójt Wiesław Gałka wspomniał o najbliższych największych inwestycjach, które wykonywane będą w gminie. Zaprosił na uroczystość 50-lecia szkoły w Rudkach, która odbędzie się 18 października. Jubileusz będzie połączony z oddaniem wyremontowanej sali gimnastycznej, nowego stadionu z dwoma boiskami, dróg dojazdowych. Wójt podziękował zespołowi Chełmowianki, który zechciał przybyć, by swoim talentem uświetnić to dzisiejsze spotkanie. Podziękował też radnemu Janowi Czai za przygotowanie poczęstunku wspólnie z osobami, z którymi współpracuje. Był bigos, kiełbaski, ciasto.

Radny Jan Czaja wymienił osoby, które pomogły w przygotowaniu poczęstunku:  Elżbieta i Henryk Kowalski, Dominik Drewniak, Marek Partyka, Sabina Polit, Krystyna Mazur, Halina Klusek, Karolina Basa, Agata Sałata, Beata Faliszewska, Stanisława Basa.         

Sołtys Jerzy Sitek podziękował wszystkim za przybycie.W spotkaniu uczestniczyli radni: wiceprzewodniczący Henryk Gąsior, radni – Przemysław Stelmaszczyk, Halina Misiurska, Ewa Pastuszyńska.  

  

czytano: 2369 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2014-09-02 10:04:18

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"