Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
sobota 21 lipca 2018 r., imieniny obchodzą: Daniel, Wawrzyniec
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Wieża na Świętym Krzyżu już poświęcona ...

Wieża na Świętym Krzyżu już poświęcona wideo

wielkość tekstu:A | A | A

 

 W niedzielę, 7 września, na Świętym Krzyżu została pobłogosławiona i poświęcona wieża po 100 latach od zniszczenia. Uroczystości religijne prowadził arcybiskup, metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga i biskup, ordynariusz sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. 

Uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego i Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Przybyli Rycerze Kolumba, którzy wspierali duchownych podczas nabożeństwa. Świetna pogoda sprawiła, że msza polowa na Błoniach Świętokrzyskich zgromadziła kilka tysięcy wiernych, pielgrzymów, turystów.

 

Klasztor nabrał nowego blasku

-  To na pewno dzień historyczny, bardzo dla nas ważny – mówi wójt gminy Nowa Słupia Wiesław Gałka. – Święty Krzyż odwiedzili nie tylko mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, ale i spoza regionu, liczni goście. Arcybiskup Andrzej Dzięga podkreślał w kazaniu, jak bardzo był i jest przywiązany do Świętego Krzyża.

Wiesław Gałka mówi, że wieża jest cennym uzupełnieniem budynku klasztornego, obecnie Bazyliki. Bez niej klasztor nie miał takiego wyglądu architektonicznego, jaki mu nadali ci, którzy go budowali. Poza tym z wieży, jeśli tylko będzie przejrzyste powietrze, turysta zobaczy panoramę na kilkaset kilometrów. Takich widoków nie ma nigdzie w Polsce i być może w Europie. - Po odbudowie wieży klasztor nabrał nowego blasku i jednocześnie będzie mógł ściągnąć jeszcze więcej turystów, pielgrzymów – nie ukrywa wójt. - A na tym nam bardzo zależy, bo Nowa Słupia jest gminą turystyczną i na tym musi opierać swój przyszły rozwój.        Juz podczas nabożeństwa w modlitwie wiernych wójt Wiesław Gałka powiedział: - Doświadczając jedności Kościoła powszechnego módlmy się za papieża Franciszka, obecnych wśród nas arcybiskupa Andrzeja, biskupa Krzysztofa i Edwarda, aby w mocy Ducha Świętego ukazywali światu drogę bożej prawdy, miłości i przebaczenia.   

 Niech będzie jak dodatkowy drogowskaz

Wzruszające, pełne odniesień do historii kazanie wygłosił arcybiskup Andrzej Dzięga.  Przypomniał, że od Relikwii Drzewa Krzyża Świętego swoją nazwę wzięła miejscowość, pasmo górskie, województwo. To miejsce identyfikowane jest z krzyżem, z jego dziejami,  duchowymi zadaniami.  Krzyż wpisany w to miejsce sprawił, że tutaj wyrosło pierwsze sanktuarium narodowe.

- To centrum oddziaływania kulturowego i historycznego, ale także centrum ducha, z którego płynie nowa nadzieja – powiedział ksiądz arcybiskup. - I znowu wyrosła ta wieżyca, która jaśnieje i góruje, jest znowu rozpoznawalna. I już nikt nie będzie, patrząc na Święty Krzyż z odległości kilkunastu czy kilkudziesięciu kilometrów, szukał jedynie masztu telewizyjnego. Będzie szukał kościelnej wieży. Niech wieża jaśnieje nad tą ziemią i niech przywraca radość, ale też i nadzieję tej ziemi. Niech wam wszystkim będzie jak dodatkowy drogowskaz i niech wam będzie jak źródło nadziei, że trzeba po bożemu każdy dzień przeżywać.

    Ojciec superior Zygfryd Wiecha podziękował arcybiskupowi Andrzejowi Dziędze za jego bliskość ze Świętym Krzyżem, wsparcie, radę.

 Arcybiskup pobłogosławił i poświęcił

Po mszy wszyscy wierni udali się pod budynek klasztoru, gdzie arcybiskup Andrzej Dzięga pobłogosławił i poświęcił wieżę. - Módlmy się w intencji tych, którzy pierwszą wieżę budowali, o życie wieczne dla nich, a także za wszystkich, którzy we wzniesieniu tej wieży pomagali – powiedział. - Obdarz tę wieżę swoim błogosławieństwem, błogosław wszystkich fundatorów, budowniczych i dobroczyńców tej budowy, błogosław również nam i wszystkim pielgrzymom Świętego Krzyża i spraw, abyśmy zawsze byli świadkami twojej miłości i pokoju.        

Symboliczną wstęgę przy wejściu na wieżę przecinali: arcybiskup Andrzej Dzięga, biskup Krzysztof Nitkiewicz, superior Zygfryd Wiecha, marszałek Adam Jarubas, wójtowie: Nowej Słupi – Wiesław Gałka, Bielin - Sławomir Kopacz, wojewódzki konserwator zabytków Janusz Cedro, wykonawcy – Elżbieta i Krzysztof Furmanek.   

W uroczystościach uczestniczyło wielu znamienitych gości: wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, marszałek Adam Jarubas, członek Zarządu Województwa – Kazimierz Kotowski, przewodniczący Sejmiku Województwa - Tadeusz Kowalczyk, prezydent Kielc - Wojciech Lubawski, przewodniczący Rady Miasta  - Tomasz Bogucki, prezydent Skarżyska-Kamiennej Roman Wojcieszek, starosta powiatu kieleckiego Zdzisław Wrzałka, posłowie i senatorowie, prof. Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, prof. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł.      

 Odtworzona z rycin i fotografii

Przypomnijmy, że wieża została zniszczona przez Austriaków w 1914. Próby jej odrestaurowania były podejmowane kilkakrotnie. Jednak ze względów finansowych nigdy nie zostały urzeczywistnione. Konkretny plan jej odbudowy powstał kilka lat temu. Prace zostały dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Kamień węgielny pod odbudowaną wieżę poświęcił przed 14 miesiącami ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.

Nie zachowała się żadna dokumentacja barokowej wieży, jej zarys odtworzono z rycin i fotografii. Pierwszy etap polegał na nadbudowaniu na kościele trzydziestometrowej konstrukcji i został zakończony już w marcu. Po montażu najbardziej skomplikowanych części, które musiały być wykonane zgodnie z dawną sztuką zdobniczą, wieża ma 52 metry, z czego  stalowo-drewniany hełm wieży pokryty miedzianą blachą - 7 metrów.

 

 

 

  

 

czytano: 1715 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 08 września 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Stara Słupia Dymarki Nowa Słupia Św. Krzyż Milanowska Wólka Turystyka Rudki Łysa Góra Dębniak Baszowice Jeleniów Rekreacja Kielce Emeryk Góry Świętokrzyskie
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej