Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 23 lipca 2018 r., imieniny obchodzą: Sława, Sławosz
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Kazania Świętokrzyskie powróciły do macierzy

Kazania Świętokrzyskie powróciły do macierzy

wielkość tekstu:A | A | A

13 września 2014 roku. Tuż po godzinie 10.20 do Klasztoru na Świętym Krzyżu powrócił do macierzy na kilka godzin największy skarb narodowy piśmiennictwa polskiego – „Kazania Świętokrzyskie”.

Temu wyjątkowemu wydarzeniu, bez precedensu w dziejach Polski  towarzyszyły nadzwyczajne środki ostrożności.  Na Święty Krzyż „Kazania” przyjechały z Biblioteki Narodowej w Warszawie.

W podniosłej uroczystości powitania najstarszego manuskryptu napisanego prozą w języku polskim uczestniczyło kilkaset osób, w tym wielu znamienitych naukowców, historyków, ludzi kultury regionu świętokrzyskiego.

Samorządowców reprezentował wójt gminy Nowa Słupia Wiesław Gałka, któremu towarzyszyli: radna Ewa Pastuszyńska oraz kierownik referatu inwestycyjnego Marek Partyka.

Z tej uroczystej okazji specjalną mszę dziękczynną odprawił biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski.

Jak pisze dr hab. Prof. UJK Krzysztof Bracha : „Kazania Świętokrzyskie to nieprzebrany skarbiec języka, świadek kultury religijnej i pobozności polskiego średniowiecza, bez którego bylibyśmy ubożsi i rzec można osierocenia, Chwała mnichom łysogórskim, że przechowali ten skarb narodowej kultury i kamień węgielny świętokrzyskiej tożsamości.”

Pochodzące z XIV wieku "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy zapis prozy polskiej, który składa się z jednego całego kazania (na dzień św. Katarzyny) i fragmentów pięciu innych. Spisane zostały na pergaminie, który w XV w. posłużył - pocięty na paski - do oprawy rękopiśmiennego kodeksu, zawierającego łaciński tekst Dziejów Apostolskich i Apokalipsy.

 

 

czytano: 1340 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 13 września 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 17
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Emeryk Góry Świętokrzyskie Św. Krzyż Łysa Góra Rudki Baszowice Turystyka Milanowska Wólka Jeleniów Dębniak Dymarki Stara Słupia Kielce Nowa Słupia Rekreacja
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej