Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Ponad 5000 pielgrzymów na Świętym Krzyżu

Strona główna » Aktualności » Ponad 5000 pielgrzymów na Świętym Krzyżu

wielkość tekstu: A | A | A

27 września br. w gminie Nowa Słupia na Świętym Krzyżu miał swoją metę Jubileuszowy XV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy z hasłem przewodnim „Jezus naszym przewodnikiem”. Głównym organizatorem Rajdu był Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, a Komandorem Rajdu została Martyna Sutowicz z Kielc.     

Jak co roku Rajd zgromadził liczne rzesze pielgrzymów, turystów, rodzin, które cały dzień wędrowały malowniczymi trasami świętokrzyskich szlaków. Organizatorzy Rajdu wyznaczyli 15 tras o różnym stopniu trudności. Najdłuższą okazała się trasa nr 14 o wdzięcznej nazwie „Mocarny szlak”, która prowadziła aż przez 40 km z Kielc na Święty Krzyż. Tę wymagającą trasę pokonało 26 osób.   
       To wielkie przedsięwzięcie logistyczne wspierali druhowie strażacy z OSP z Mirocic, którzy od godzin porannych kierowali ruchem na Świętym Krzyżu. 
    Dokładnie o 14.30 rozpoczęło się podsumowanie Rajdu, gdzie wręczone zostały odznaki „Korona Gór Świętokrzyskich”.  Wójt gminy Wiesław Gałka w imieniu organizatorów podziękował zdobywcom wyróżnień przekazując najnowsze wydania materiałów promujących gminę Nowa Słupia m.in. 100 – stronicowy przewodnik turystyczny gminy, mapę gminy GPS, wirtualny spacer po Centrum Kulturowo-Archeologicznym na płycie DVD czy wydanie albumowe „Gmina Nowa Słupia na starej fotografii”. 
        - Jesteśmy dumni, że właśnie na terenie gminy Nowa Słupia organizowany jest Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy jako największa jednodniowa impreza turystyki pieszej w Polsce. Jak podają organizatorzy na metę Rajdu na Świętym Krzyżu dotarło ponad 5000 osób – powiedział wójt gminy Wiesław Gałka. 

        Kulminacją turystycznych zmagań  była uroczysta koncelebrowana msza święta odprawiona za uczestników Rajdu i ich rodziny oraz przewodników świętokrzyskich PTTK. 
       Na mecie Rajdu na Świetym Krzyżu można było zobaczyć także zrekonstruowany papamobile, którym papież Jan Paweł II podróżował podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. 

Uczestnikom Rajdu gratulujemy wytrwałości. Życzymy zdrowia i do zobaczenia na XVI edycji Rajdu za rok - 28 września 2015 roku. 
 

czytano: 2805 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2014-09-27 19:06:11

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"