Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 27 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Amanda, Julian
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Ponad 5000 pielgrzymów na Świętym Krzyżu

Ponad 5000 pielgrzymów na Świętym Krzyżu

wielkość tekstu:A | A | A

27 września br. w gminie Nowa Słupia na Świętym Krzyżu miał swoją metę Jubileuszowy XV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy z hasłem przewodnim „Jezus naszym przewodnikiem”. Głównym organizatorem Rajdu był Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, a Komandorem Rajdu została Martyna Sutowicz z Kielc.     

Jak co roku Rajd zgromadził liczne rzesze pielgrzymów, turystów, rodzin, które cały dzień wędrowały malowniczymi trasami świętokrzyskich szlaków. Organizatorzy Rajdu wyznaczyli 15 tras o różnym stopniu trudności. Najdłuższą okazała się trasa nr 14 o wdzięcznej nazwie „Mocarny szlak”, która prowadziła aż przez 40 km z Kielc na Święty Krzyż. Tę wymagającą trasę pokonało 26 osób.   
       To wielkie przedsięwzięcie logistyczne wspierali druhowie strażacy z OSP z Mirocic, którzy od godzin porannych kierowali ruchem na Świętym Krzyżu. 
    Dokładnie o 14.30 rozpoczęło się podsumowanie Rajdu, gdzie wręczone zostały odznaki „Korona Gór Świętokrzyskich”.  Wójt gminy Wiesław Gałka w imieniu organizatorów podziękował zdobywcom wyróżnień przekazując najnowsze wydania materiałów promujących gminę Nowa Słupia m.in. 100 – stronicowy przewodnik turystyczny gminy, mapę gminy GPS, wirtualny spacer po Centrum Kulturowo-Archeologicznym na płycie DVD czy wydanie albumowe „Gmina Nowa Słupia na starej fotografii”. 
        - Jesteśmy dumni, że właśnie na terenie gminy Nowa Słupia organizowany jest Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy jako największa jednodniowa impreza turystyki pieszej w Polsce. Jak podają organizatorzy na metę Rajdu na Świętym Krzyżu dotarło ponad 5000 osób – powiedział wójt gminy Wiesław Gałka. 

        Kulminacją turystycznych zmagań  była uroczysta koncelebrowana msza święta odprawiona za uczestników Rajdu i ich rodziny oraz przewodników świętokrzyskich PTTK. 
       Na mecie Rajdu na Świetym Krzyżu można było zobaczyć także zrekonstruowany papamobile, którym papież Jan Paweł II podróżował podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. 

Uczestnikom Rajdu gratulujemy wytrwałości. Życzymy zdrowia i do zobaczenia na XVI edycji Rajdu za rok - 28 września 2015 roku. 
 

czytano: 2086 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 27 września 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dymarki Rudki Św. Krzyż Emeryk Stara Słupia Milanowska Wólka Łysa Góra Baszowice Turystyka Góry Świętokrzyskie Jeleniów Dębniak Nowa Słupia Kielce Rekreacja
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej