Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Festyn z rodziną w Starej Słupi

Strona główna » Aktualności » Festyn z rodziną w Starej Słupi

wielkość tekstu: A | A | A

Niezwykle udał się zorganizowany po raz pierwszy festyn rodzinny w Starej Słupi. Nie brakowało atrakcji, występów artystycznych, sportowych, atrakcji kulinarnych, dopisała wspaniała pogoda.    

Festyn otworzył radny Ryszard Karpiński, który powitał mieszkańców Starej Słupi, przede wszystkim dzieci. Na scenę zaprosił wójta Wiesława Gałkę, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Małgorzatę Stanioch, radnych.   

 Z myślą o dzieciach    

Ryszard Karpiński przypomniał, że Stara Słupia ma 830 ha powierzchni, liczy 959 mieszkańców, posiada 228 gospodarstw, szkołę z 85 dziećmi, sklep, kilka zakładów. Powiedział o inwestycjach, o odnowieniu elewacji remizy strażackiej, pokryciu nowym dachem. Zapowiedział w przyszłym roku jej remont kapitalny i wznowienie działalności Koła Gospodyń Wiejskich, które wcześniej działało. Powiedział o zakończeniu budowy wodociągu na Podchełmiu i przyłączeniu 32 gospodarstw, o planowanej budowie kanalizacji, na którą jest przygotowana dokumentacja. Pochwalił się wykonanymi drogami: od pana Mrozowskiego w kierunku w Nowej Słupi, w stronę Grzegorzowic i będącą na ukończeniu w części zwanej Ślepa Kiszka. Powiedział o nowym przystanku, zakończeniu modernizacji światła ulicznego, wymianie części żarówek na energooszczędne, o chodnikach, które powstały przy okazji obwodnicy, wymianie pieca centralnego ogrzewania w szkole, dofinansowaniu budowy placu zabaw i planach budowy boiska Orlik, wymianie wszystkich nawierzchni na przechodzących przez rzekę kładkach, które systematycznie są niszczone.

Radny Ryszard Karpiński podziękował wójtowi Wiesławowi Gałce za pomoc w organizacji pierwszego festynu, który będzie należał już do cyklicznych, sołtysowi Robertowi Cieślikowi, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Rudkach, szkole, Stowarzyszeniu Szklany Dom, Grzegorzowi Siwoniowi za chleb, mieszkańcom za przygotowanie ciast.

Wójt Wiesław Gałka podkreślił, że to jest festyn dla dzieci, podobne będą się odbywać  już co roku. Do jego organizacji włączyła się Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Do tej pory raz w roku organizowany był festyn w Baszowicach pod hasłem „Trzeźwa rodzina, zdrowa rodzina”, wolna od alkoholu i narkotyków, od patologii – powiedział wójt. - Mam nadzieję, że nie ma patologii w innych sołectwach, ale lepiej chuchać na zimne.  Dlatego jest pomysł, by takie festyny organizować przy każdej szkole. Tu będzie wszystko, zabawa, mecz, ale bez alkoholu. Udowodnimy dzieciom, że potrafimy się bawić bez trunków. Takie jest przesłanie festynu.   

 Wielkie inwestycje

Wiesław Gałka nie ukrywał, że trzeba przypominać o inwestycjach, bo czasami pamięć jest ulotna i to, co zostało wykonane kilka lat temu mylnie przypisuje wcześniejszemu okresowi.  - Plany w Starej Słupi są wielomilionowe, wydawać by się mogło, że niemożliwe do realizacji – podkreślił wójt. - A ja potwierdzam, że te plany będą zrealizowane, chociaż sama kanalizacja w Starej Słupi będzie kosztować kilka milionów złotych. Liczymy na dofinansowanie w nowej perspektywie 2015-2020. Niedawno gościliśmy w naszej gminie trzech marszałków: Adama Jarubasa, Jana Maćkowiaka, Piotra Żołądka. Mówiliśmy o dofinansowaniu naszych nowych zadań. Marszałkowie potwierdzili, że na kanalizację powinny być środki z Unii Europejskiej. Na wodociągi już nie, na szczęście zwodociągowaliśmy wszystkie gospodarstwa w gminie, w tym także wspominany przysiółek w Podchełmiu.                                   

Wójt podkreślił, że gmina stawia na turystykę. - Stąd pomysł budowy Centrum Kulturowo-Archeologicznego, to dlatego zwodociągowaliśmy całą gminę, teraz budujemy kanalizację, planujemy budowę na dużą skalę chodników, zwłaszcza przy drogach wojewódzkich – wyjaśniał. – Chcemy, by droga powiatowa przez Starą Słupię też doczekała się chodnika, przynajmniej od drogi wojewódzkiej do krzyżówki, a więc w części najbardziej zamieszkałej, najbardziej odwiedzanej przez turystów. Planujemy odtworzyć i wybudować istniejący kiedyś zbiornik wodny w Baszowicach-Marzeczkach. Tym bardziej, że w przyszłości musimy mieć wodę powierzchniową. Wody gruntowe się kończą. Obecnie budujemy stację uzdatniania wody w Woli Zamkowej, by czysta woda płynęła do wszystkich mieszkańców naszej gminy. Chcemy rozwinąć województwo pod względem turystycznym. Pomysłem są Świętokrzyskie Koleje Linowe, które będą realizować cztery gminy wspólnie z Urzędem Marszałkowskim. Już się odbyło kilka spotkań z udziałem marszałków i wszyscy, którzy w tym uczestniczymy, mamy już koncepcję.  Przekonujemy partnerów, by koleje powstały z Nowej Słupi, przez Święty Krzyż do Huty Szklanej, aż do Krajna, do Miasteczka Miniatur. Już trwają dyskusje na forach internetowych. Dla nas najważniejsze jest to, by osiągnąć efekt. Nigdzie w świecie nie ma takich kolei, o takiej długości. 

Widoczny rozwój gminy

Wójt mówił o dobrej współpracy w realizacji licznych planów z instytucjami wojewódzkimi, z powiatem, Powiatowym Urzędem Pracy, instytucją, która niesie pomoc najbardziej potrzebującym. Wójt wyraził zadowolenie, że w festynie uczestniczy dyrektor PUP Małgorzata Stanioch. Wójt oświadczył, że nie dałoby się niczego zrobić, gdyby nie zabiegi przedstawicieli Starej Słupi, radnego Ryszarda Karpińskiego i sołtysa Roberta Cieślika, którzy na sesjach zawsze stawiają wnioski, potrafią przekonać do swoich pomysłów koleżanki i kolegów, radnych i sołtysów.  Ta znakomita współpraca powoduje, że inwestycje realizowane są racjonalnie, ze zrozumieniem hierarchii potrzeb. Świadczy o tym przyjazd wielu radnych na Wójt podziękował wszystkim mieszkańcom za współpracę. Przypomniał, że w Starej Słupi spędził wiele lat i teraz mieszkam prawie tutaj, za miedzą. A poza tym małżonkę ma ze Starej Słupi, co jest argumentem nie do zbicia.                   

            Dyrektor PUP Małgorzata Stanioch pogratulowała wójtowi inwestycji. - Cieszę się, że rozwój gminy jest bardzo widoczny – powiedziała. - Zasłużyliście sobie na to, to wam się należy. Wszyscy się staramy, by wszystko rozwijało się jak najlepiej. Nowa Słupia to najpiękniejsza gmina w powiecie kieleckim i województwie świętokrzyskim. Życzę, by  kolejka linowa powstałą i woziła turystów z całego świata po naszym pięknym regionie, po naszych najpiękniejszych w Europie Górach Świętokrzyskich. Bawcie się dobrze!          

 Rozgrywki sportowe, występy artystyczne

Zacięty mecz o Puchar Wójta Gminy Nowa Słupia rozegrały dwie drużyny ze Starej Słupi: Stara Słupia Góry i Stara Słupia Podchełmie. Zakończył się wynikiem 6:6, zwycięzcę wyłoniły rzuty karne, które ustaliły wynik na 3:2. Radny Ryszard Karpiński wręczył okazały puchar zwycięskiej drużynie Stara Słupia Góry, która grała w składzie: Damian Dąbrowski, Mateusz Dziółko, Mateusz Cieślik, Piotr Pustuła, Jakub Cybularz, Sebastian Nowak, Dominik Nowak.

Drużyna otrzymała też siatki na bramki. Wójt Wiesław Gałka podkreślił, że chłopcy trenują w Rudkach. Niebawem będą grać na nowym stadionie, który zostanie oddany do użytku 18 października. Gmina nie zatrudnia najemników, trenują i grają miejscowi chłopcy. Obecnie są w IV lidze i jak na gminę wiejską, to ogromny sukces.   

Bogaty był program artystyczny festynu. Z programem prezentował się teatr „Święty Spokój”, który działa przy GOK w Rudkach. Wystąpiły zespoły folklorystyczne:  Wesołe Kumoszki, Chełmowianki. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Starej Słupi pod kierownictwem nauczycielki muzyki i nauczania początkowego Danuty Król przygotowali wiązankę piosenek oraz taniec country. Dzieci pokazały się na scenie dynamicznie, wykonały między innymi piosenkę „Jak dobrze nam zdobywać góry”. Występowały wokalistki: Weronika Kiciak, Monika Marzec.

Zabawy i konkursy z nagrodami  przygotował Janusz Żak z radomskiej firmy Imprezy od A do Z. Nie brakowało zabaw dla dzieci, gier i konkursów rodzinnych, sportowych, tanecznych, wokalnych, sprawnościowych. Najmłodszych bawił animator przebrany za klowna, były dmuchane zjeżdżalnie. Dzieci ustawiały się w kolejce do malowania włosów.

Dla nikogo nie zabrakło kiełbasek, bigosu, ciast, waty cukrowej, po którą ustawiały się długie kolejki dzieci. Pod dostatkiem było napojów, herbaty, kawy.     

Na festyn, oprócz już wymienionych osób, przybyli: przewodniczący Rady Gminy Sylwester Kozłowski, wiceprzewodniczący Henryk Gąsior, radni - Jan Czaja. Sławomir Marzec, Robert Klefas, Jadwiga Kot, Halina Misiurska, Ewa Pastuszyńska, Przemysław Stelmaszczyk, sekretarz gminy Zbigniew Zagdański,  kierownik referatu inwestycyjnego i gospodarczego Urzędu Gminy, Marek Partyka, sołtysi:  Bartoszowin - Kazimierz Pawlik, Mirocic  - Stanisław Marzec, Milanowskiej Wólki – Adam Sałata oraz strażacy z Mirocic.

czytano: 3260 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2014-09-29 13:51:25

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"