Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
sobota 21 lipca 2018 r., imieniny obchodzą: Daniel, Wawrzyniec
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Festyn w Pokrzywiance

Festyn w Pokrzywiance

wielkość tekstu:A | A | A

Udał się zorganizowany w niedzielę, 5 października, festyn rodzinny w Pokrzywiance. Dopisała pogoda, dzieci i ich rodzice, dziadkowie chętnie brali udział w konkursach, grach, zabawie.

Festyn otworzył radny i sołtys Sławomir Marzec, który powitał mieszkańców Pokrzywianki, przede wszystkim dzieci, przybyłych gości, radnych. Głos zabrał wójt Wiesław Gałka, do udziału w nowych programach zachęcała dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach, Magdalena Kędzierska.    

 Radny dziękował wójtowi, radnym i mieszkańcom     

Sławomir Marzec zaprosił na scenę wójta Wiesława Gałkę, przybyłych radnych, powitał mieszkańców gminy, dyrektor szkoły w Pokrzywiance, Agnieszkę Pustułę, byłą dyrektor, obecnie prezes stowarzyszenia szkoły Teresę Woźniak, wszystkich nauczycieli, radę rodziców, Koła Gospodyń Wiejskich. – Przypadł mi zaszczyt otwarcia festynu – powiedział. - Od razu dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w jego organizacji. Wielkie podziękowania kieruję do gospodarza naszej gminy, Wiesława Gałki, współorganizatorów, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminnego Ośrodka Kultury w Rudkach, dyrektor szkoły w Pokrzywiance. Dziękuję za przygotowanie posiłków rodzicom dzieci szkoły oraz KGW z Cząstkowa i Pokrzywianki.

W imieniu mieszkańców Pokrzywianki Sławomir Marzec podziękował wójtowi i radnym za inwestycje, które w ostatnim czasie zostały wykonane, przede wszystkim wodociągi w Pokrzywiance i Cząstkowie, o które w poprzednich kadencjach bezskutecznie ludzie zabiegali. Dzięki temu woda popłynęła dalej, w kierunku wsi Włochy i Skały. W Pokrzywiance Górnej powstał niedawno odcinek drogi, który był bardzo zniszczony, wykonano oświetlenie uliczne od boiska szkolnego w kierunku rzeki Pokrzywianki. Sławomir Marzec podziękował za pieniądze na ogrodzenie i bieżący remont szkoły. Nie ukrywał, że przydałby się plac zabaw, który nie tylko byłby wykorzystywany w dni robocze, ale i w święta. Byłoby to miejsce spotkań mieszkańców miejscowości. Radny zapowiedział dużą inwestycję, budowę kanalizacji, na którą jest już wykonana dokumentacja. Prace ruszą, gdy tylko gmina uzyska pieniądze w nowej perspektywie unijnej.  

Sławomir Marzec przypomniał, że od wielu lat pomaga rolnikom w wypełnianiu wniosków obszarowych. W przyszłym roku ruszą nowe programy unijne i dlatego trzeba działać szybko, bo chętnych jest wielu i pieniędzy może po prostu zabraknąć. Tak było w przeszłości, kiedy pojawił się program pomocy dla gospodarstw niskotowarowych, gdzie można było pozyskać około 25 tys. zł. W nowej perspektywie 2015-2020 jest wiele ciekawych programów dla rolników, między innymi na restrukturyzację małych gospodarstw, gdzie kwota dofinansowania wynosi 60 tys. zł, jest wiele zmian w dopłatach bezpośrednich, z którymi każdy rolnik powinien się zapoznać. Wspólnie z Urzędem Gminy jeszcze w październiku odbędą się szkolenia dla rolników, aby każdy mógł się przygotować do nowych programów, na przykład do 100-tysięcznej premii dla młodych rolników, gdzie trzeba spełnić kilka warunków i szkolenia w tym pomogą.

 Zabawa bez alkoholu

Wójt Wiesław Gałka wyraził uznanie dla radnego i zażartował, że nawet premier Ewa Kopacz nie powstydziłaby się takiego expose. - Pan Sławomir od niedawna jest radnym, rok upłynął od jego wyboru, ale już swoim charakterem, swoją charyzmą, pracowitością zjednał sobie koleżanki i kolegów radnych i spowodował tym samym, że kolejne środki finansowe są kierowane do Pokrzywianki - powiedział.

Wójt potwierdził, że jest już przygotowywane ogrodzenie placu szkolnego, remontowane są schody do szkoły, wcześniej wymieniono okna. Doświetlony został jeden przysiółek i są kolejne plany związane z budową kanalizacji. Dokumentacja jest ukończona, podobnie dla Cząstkowa i Starej Słupi. W kolejnej kadencji budową kanalizacji lub przydomowymi oczyszczalniami ścieków objęte będą wszystkie sołectwa i gospodarstwa. To już czas najwyższy, bo z wodą gmina już się uporała. W nowej perspektywie już nie ma na to środków, ale za to będą na budowę kanalizacji.

- Festyn organizujemy po to, by pokazać młodym, dzieciom, dorastającej młodzieży, że możemy się bawić bez alkoholu – podkreślił wójt. -  Przy zdrowym trybie życia, bez alkoholu można się świetnie bawić. Staramy się, by propagować zdrowy tryb życia, wolny od alkoholu i narkotyków, patologii. Cieszmy się, jak dzieci się bawią, uczestniczą w licznych konkursach. My dorośli jesteśmy po to, by w naszej obecności były bezpieczne.     

Wójt wyraził zadowolenie, że gmina się rozwija. Dzięki dobrej współpracy radnych w ostatnich siedmiu latach udało się pozyskać 27 mln zł z Unii Europejskiej, rządu norweskiego, budżetu naszego państwa, Drugie tyle dołożyła z własnego budżetu. Dzięki temu wykorzystano ogromne pieniądze, czego efekty są widoczne. Każdy powinien zauważyć, że powstało Centrum Kulturowo- Archeologiczne, w całkiem innych warunkach organizowane są Dymarki Świętokrzyskie, w tym roku trwały trzy dni, przyjechało ponad 30 tys. gości. Stadion w Rudkach jest w budowie, służyć będzie młodzieży z każdej miejscowości. Znajdzie się na nim płyta treningowa, płyta podstawowa. W czwartej lidze dobrze radzi sobie zespół, właśnie wygrał ostatnio 4:1.

Budowana jest obecnie kanalizacja w Sosnówce. Przygotowania do inwestycji trwały kilka lat, ścieki będą odprowadzane do niedawno oddanej oczyszczalni w Rudkach. Gmina planuje odtworzyć i wybudować istniejący kiedyś zbiornik retencyjno-rekreacyjny w Baszowicach-Marzeczkach. Chce w ten sposób zabezpieczyć odpowiednią ilość wody do wszystkich wodociągów. Tym bardziej, że w przyszłości musi mieć wodę powierzchniową, bo gruntowa już się kończy. Obecnie gmina buduje stację uzdatniania wody w Woli Zamkowej.

Wójt potwierdził, że przydałby się plac zabaw przy szkole. Nie ukrywał jednak, że musi być więcej dzieci. Życzył wszystkim dobrej zabawy. Podziękował za pracę radnemu Marcowi, jego rodzinie, przyjaciołom, mieszkańcom.

Przybyła na festyn dyrektor ARiMR, Magdalena Kędzierska potwierdziła, co mówił radny Sławomir Marzec. Zmienia się system dopłat bezpośrednich, głównie dla rolników posiadających gospodarstwa powyżej 10 ha gruntów ornych. Jest wiele uproszczeń w nowym systemie, co także jest bardzo korzystne.

- Dziękuję za to, że chcecie ze mną pracować nie tylko na co dzień, ale także bawić się od święta – powiedziała. - Wspieram zawsze zabawy, by dzieci uczyły się bezpiecznie docierać do szkoły, na plac zabaw, do domu. Dzisiaj przywiozłam dla nich kamizelki odblaskowe, by były widoczne na drodze. Rolników zapraszam na szkolenia dotyczące wparcia bezpośredniego, jak również nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, gdzie będą premie dla młodych rolników, wsparcie małych gospodarstw czy też modernizacja gospodarstw rolnych.          

 Występy artystyczne, konkursy

Bogaty był program artystyczny festynu. Pojawiły się zespoły folklorystyczne: Wesołe Kumoszki, Chełmowianki. Występowały wokalistki. Weronika Kiciak, uczennica pierwszej klasy gimnazjum w Rudkach, wykonała piosenki: Chcę być na plaży z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej,  Irracjonalna. Z kolei Monikaa Marzec, studentka pierwszego roku wzornictwa na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, córka radnego, zaśpiewała między innymi utwory: Babę zesłał Bóg, Bombonierka, Jeden moment. 

Sołtys Cząstkowa Krystyna Sielicka przyjechała na festyn z nagrodzonym w Bielinach gulaszem żołądkowym, którego lokalna nazwa brzmi: fałszywe gęsie pipki. 150 porcji rozeszło się w mig. Dla nikogo nie zabrakło kiełbasek, duży był wybór ciast: serników, pierników, jabłkowców, rogalików, a także waty cukrowej, po którą ustawiały się długie kolejki dzieci. Pod dostatkiem było napojów, herbaty, kawy.    

Program rozrywkowy festynu przygotował Janusz Żak z radomskiej firmy Imprezy od A do Z. Nie brakowało zabaw dla dzieci, gier na planszach, konkursów sprawnościowych, wokalnych Karaoke Śpiewać każdy może, sprawnościowych.

W kalamburach pierwsze miejsce zajęła rodzina Głuszków, drugie - Pocheciów, trzecie – Gawlików. Konkurencję rzut do celu wygrała Klaudia Cebula, na drugim miejscu znalazła się Zuzia Pocheć, na trzecim - Daniel Fijas. W zabawach w klasy pierwsze miejsce zajęła Zuzia Pocheć i Tomek Mrozowski, drugie – Klaudia Adamska i Wiktoria Piętowska, trzecie – Julia Kozioł i Krzysztof Kosiarski. W konkursie karaoke pierwsze miejsce przypadło rodzinie  Pocheciów, drugie otrzymał Krzyś Kosiarski z babcią, trzecie – rodzina Piętowskich. Solidne były nagrody: rodzinny materac dmuchany, śpiwór, piłki, rakietki do badmintona, gry planszowe. 

Najmłodszych bawił animator przebrany za klowna, były dmuchane zjeżdżalnie. Na koniec wszyscy wspólnie tańczyli przed sceną w rytm biesiadnych i cygańskich melodii.

Radny Sławomir Marzec podziękował na koniec wszystkim mieszkańcom za tak liczną obecność na festynie. Wyraził nadzieję, że w przyszłości takie spotkania będą częściej organizowane.   

Na festyn, oprócz juz wymienionych osób, przybyli: wiceprzewodniczący Henryk Gąsior, radni - Jan Czaja, Robert Klefas, Halina Misiurska, Ewa Pastuszyńska, Przemysław Stelmaszczyk, sekretarz gminy Zbigniew Zagdański, kierownik referatu inwestycyjnego i gospodarczego Urzędu Gminy, Marek Partyka, dyrektor GOK Piotr Sepioło, sołtysi:  Bartoszowin - Kazimierz Pawlik, Mirocic  - Stanisław Marzec, Milanowskiej Wólki – Adam Sałata, Sosnówki – Jerzy Sitek.  

czytano: 1794 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 07 października 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Stara Słupia Milanowska Wólka Baszowice Rudki Dębniak Kielce Nowa Słupia Góry Świętokrzyskie Emeryk Dymarki Rekreacja Św. Krzyż Turystyka Łysa Góra Jeleniów
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej