Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Nowa droga Dębno Parcele

Nowa droga Dębno Parcele

wielkość tekstu:A | A | A

W niedzielę, 12 października, oficjalnie otwarta została i poświęcona po remoncie droga Dębno-Parcele. Inwestycja została wykonana ze środków powodziowych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji za pośrednictwem wojewody świętokrzyskiego.

             Bezpieczeństwo najważniejsze

- Wspólnie z wami, mieszkańcy, z radnymi, sołtysami, proboszczem parafii przekazujemy dzisiaj uroczyście drogę – zwrócił się do społeczności Dębna wójt Wiesław Gałka. -  Spotykamy się, by ją poświęcić, by była bezpieczna dla użytkowników. Stąd obecność księdza proboszcza Dębna, Jeziorka, Woli Szczygiełkowej. Życzymy, by nie dochodziło tu do wypadków, by kierowcy nie robili tu toru wyścigowego. Namawiajcie wszystkich, by jeździli bezpiecznie. Nieporozumieniem byłoby, gdybyśmy musieli tu instalować pachołki, spowalniacze ruchu.

Wiesław Gałka podkreślił, że to była wspólna decyzja wójta, radnych. Wyraził zadowolenie, że wszyscy tworzą jeden zespół. Każdy radny ma swoje potrzeby, u siebie widzi ogrom potrzeb, ale każdy potrafi ustalić rangę potrzeb, spojrzeć trochę wyżej niż na czubek swego nosa. I na tym polega zarządzanie gminą.

Wójt przypomniał, że jeszcze niedawno droga wyglądała inaczej. Nie była skanalizowana, odwodniona, brakowało przepustów, a te, które istniały, ze względu na niewielkie średnice, nie zostały dostosowane do przepływu dużych ilości wody. To doprowadziło do olbrzymich strat po ulewnym deszczu, który nawiedził te tereny w czerwcu ubiegłego roku.

             Coraz atrakcyjniejsza miejscowość   

Referat Inwestycyjno-Gospodarczy Urzędu Gminy przgotował projekt, który znalazł uznanie w Urzędzie Wojewódzkim oraz Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Został pozytywnie zweryfikowany i ministerstwo przekazało na drogę 200 tys. zł. Gmina wykorzystała 176,167 tys. zł, bo okazało się, że nie było tyle przepustów. Dotacja została obniżona do tego, co zostało odtwarzane.  Całość kosztowała 258,758 tys. zł, czyli z własnego budżetu gmina dołożyła 82,591 tys. zł. Nad powstaniem i realizacją projektu czuwali kierownik referatu Marek Partyka i pracownik Szymon Markiewicz. 

Kierownik Marek Partyka poinformował, że droga ma 1091 m długości i 3,40 m szerokości. Prawidłowo zostało odwodnienie, rowy, 23 przepusty, 3 mijanki. To najdłuższy do tej pory odcinek drogi wykonany w ostatnich czterech latach, teraz jest wykonywany dłuższy o 100 m w Mirocicach Trochowinach.       

Wójt dodał, że na nowej drodze w Dębnie jest 20-centymetrowa podbudowa i dwie warstwy asfaltowe: 4-centymetrowa podstawowa i 2-centymetrowa ścieralna. To standard na takich inwestycjach.     

Oprócz 82,591 tys. zł na drogę w Dębnie gmina dołożyła 50 tys. zł do przebiegającej w Dębnie drogi powiatowej o łącznej długości 920 m. Starostwo wyłożyło na inwestycję  109,478 tys. zł, pozyskało ze środków powodziowych z ministerstwa za pośrednictwem wojewody 111,105 tys. zł. Koszty drogi wyniosły 270,583 tys. zł.       

            Inwestycje w Dębnie, modernizowane drogi, podświetlony kościół o ciekawej architekturze, sprawiają, że miejscowość zaczyna się robić atrakcyjna pod względem turystycznym. W tym rejonie droga gminna w kierunku wojewódzkiej na początku Jeziorka też zostanie przebudowana, bo została zgłoszona w ramach likwidacji szkód powodziowych     

W imieniu mieszkańców Tadeusz Markiewicz podziękował wszystkim za otwarcie drogi i wyraził zadowolenie z wykonanej inwestycji.            

 Proboszcz podziękował za współpracę   

 - Kiedy ludzi oddzielają duże odległości, duże obszary gór, lasów, budują oni drogi, znajdują nowe środki lokomocji, by pokonywać przestrzeń i zbliżać się do siebie – powiedział podczas poświęcenia drogi ksiądz proboszcz Marian Jakubowski. - Prosimy więc Boga, by pobłogosławił tych, którzy wykonali tę drogę i będą z niej korzystać. By wszystkich otaczał swoją łaskawą opieką. 

Symboliczną wstęgę przecinali: wójt, radni, sołtysi, pracownicy Urzędu Gminy, ksiądz proboszcz, wykonawca, a także przedstawiciele mieszkańców Dębna, zarówno seniorzy, jak i dzieci. Ze słowami „niech ta droga wszystkim służy” do końca wstęgę przeciął Tadeusz Markiewicz.    

Podczas dyskusji w świetlicy oazowej przy parafii wójt Wiesław Gałka powiedział, że przyszedł czas na zmiany dla Dębna. Przedstawił plan odnowy miejscowości, w tym między innymi budowę parkingu, świetlicy.

Proboszcz Marian Jakubowski podziękował za współpracę przy powstawaniu projektu i wniosku na budowę parkingu. – Zawsze mogłem liczyć na pomoc wójta, jego pracowników, którzy pomogli w różnych kwestiach związanych z działalnością parafii – powiedział. - Znają się na tym, co robią. Teraz czekamy na decyzję o wparciu inwestycji. Sprawa jest w toku. Nie jesteśmy na odludziu, tylko w konkretnej społeczności, gminie. Konkretni ludzie podejmują decyzje, stąd moje podziękowanie za wszelką pomoc.   

W otwarciu i poświęceniu drogi uczestniczyli również: przewodniczący Rady Gminy Sylwester Kozłowski, wiceprzewodniczący – Henryk Gąsior, Ryszard Karpiński, radni – Jan Czaja, Jerzy Domański, Robert Klefas, Jadwiga Kot, Halina Misiurska, Przemysław Stelmaszczyk, sołtysi – Stanisław Cisłowski, Adam Sałata, sekretarz gminy Zbigniew Zagdański, przedstawiciel wykonawcy, Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Chybicach, Zygmunt Cieśla.  

czytano: 2575 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 13 października 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rekreacja Baszowice Dymarki Dębniak Nowa Słupia Jeleniów Góry Świętokrzyskie Łysa Góra Turystyka Stara Słupia Emeryk Kielce Św. Krzyż Milanowska Wólka Rudki
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej