Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa

Strona główna » Aktualności » 50 lat Szkoły w Rudkach

50 lat Szkoły w Rudkach

wielkość tekstu:A | A | A

Szkoła w Rudkach obchodziła jubileusz 50-lecia. Po mszy otwarto nowo zbudowany stadion, salę gimnastyczną, drogi dojazdowe, parking.

 

W uroczystościach uczestniczyła wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, delegacja z Węgier. Występy orkiestry i mażoretek z Csengele uświetniły bogaty program artystyczny.

             Uczniowie największą wartością

Wyjątkowo uroczystą oprawę miała msza święta dziękczynna w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, którą koncelebrowali liczni księża, dziekan sandomierskiej kapituły katedralnej, ksiądz profesor Adam Kończak, ojciec superior Zygfryd Wiecha, ksiądz proboszcz Kazimierz Hara, ksiądz proboszcz parafii w Nowej Słupi Krzysztof Bartochowski, absolwent szkoły w Rudkach, ksiądz Jacek Zieliński.

Pismo Święte odczytał znany aktor Kazimierz Mazur. Pieśni chwalące Pana śpiewały solistki Teatru Muzycznego Blustrada, Elwira Sibiga, Magdalena Zimny, Karolina Teofile z towarzyszeniem chóru „Klakson”. - Szkole oddajemy dzisiaj część – powiedział podczas kazania ksiądz profesor Adam Kończak. – W swej historii nauczyciele nie zrażali się trudnościami, uczniowie uczyli się nie tylko z książek. Szkoła kosztuje, trzeba do niej dokładać. Tym, którzy wspierają oświatę, jesteśmy wdzięczni. 

 Ksiądz proboszcz Kazimierz Hara podkreślał, że pomnikami są absolwenci szkoły, największą wartością - uczniowie. Podczas mszy świętej wzruszającym momentem były nazwiska dwudziestu nauczycieli zmarłych w ciągu ostatniego półwiecza, które odczytywał Tomasz Andzela. W tym czasie dzieci szły przed ołtarz i przypinały czerwone serduszka do symbolicznej kroniki szkoły.          

 Przed nami stadion

Po mszy wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Rudek na nowo zbudowany stadion. Najpierw szła orkiestra z Węgier z mażoretkami, potem poczty sztandarowe, młodzież Zespołu Szkół w Rudkach, goście z Kół Gospodyń Wiejskich wraz z orkiestrą Rudkowianie, przedstawiciele władz administracyjnych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych, nauczyciele emeryci, absolwenci.    

Po ustawieniu się na placu przed stadionem wójt Wiesław Gałka powitał wszystkich gości, członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotra Żołądka, radnego wojewódzkiego Grzegorza Gałuszkę, przyjaciół z Węgier, byłego burmistrza Csengele Ferenca Sántę, obecnego – Sándora Kormányosa, lidera grupy mazoretek Zusannę Krizsán Czirokné, tłumaczkę Theodorę Katona. a także członka Zarządu Powiatu Kieleckiego Bogdana Gieradę, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Małgorzatę Stanioch.

- Przed nami stadion, nowo zbudowany, z dwoma boiskami, podstawowym do rozgrywek sportowych i treningowym z oświetleniem sztucznym – powiedział wójt Wiesław Gałka. - A jeszcze kilka miesięcy temu było tu nierówne boisko potocznie nazywane przez zawodników klepiskiem, a dookoła rosły krzaki. Boisko ma własne odwodnienie, podwójne ogrodzenie, trybuny, łapacze piłek. Powstało wspólnie z budową drogi dojazdowej i z parkingiem, który będzie służył szkole i obiektom sportowym. Przeprowadziliśmy częściowy remont budynku szkoły, generalny remont sali gimnastycznej wraz z zapleczem sportowym, drogę dojazdową i parking. Całość kosztowała 1,1 mln zł, z czego 500 tys. zł pochodzi z Unii Europejskiej, drugie tyle z własnego budżetu i 100 tys. zł z Ministerstwa Sportu.

            Wójt poinformował, że zarządzaniem obiektów zajmie się Gminny Klub Sportowy wspólnie z Zespołem Szkół w Rudkach. Będą tu odbywać się zajęcia trampkarzy, juniorów i seniorów. Seniorzy, chłopcy z Rudek i okolicznych miejscowości, w tym roku awansowali do czwartej ligi polskiej, co jest bardzo dużym sukcesem jak na tak małą miejscowość. Dzisiaj z powodzeniem rywalizują z drużynami z dużych miast województwa świętokrzyskiego, obecnie są na piątym miejscu na liście.

Stadion, co podkreślił wójt, znakomicie wkomponowuje się w zaplecze sportowe wybudowane wcześniej przez gminę. Nawiązuje do hali sportowej w Nowej Słupi, wielofunkcyjnych boisk przy szkole w Rudkach, obiektu kilka lat temu oddanego do użytku pod nazwą Orlik 2012. Całość obiektów sportowych wraz z częściowo wyremontowanym budynkiem szkoły świetnie komponuje się z przeobrażeniami osiedla Rudki. Utworzone wspólnoty mieszkaniowe starają się, by ich własności były ładniejsze i lepiej im służyły. Gmina dba o niezbędną infrastrukturę, na przykład o Gminny Ośrodek Kultury, który jeszcze kilka lat temu miał przestać istnieć, przedszkole, ośrodek zdrowia, chodniki, ulice, drogi, kanalizację, która teraz powstaje w Sosnówce i niebawem będzie na osiedlu Górne. A całość, właśnie przeobrażone Rudki, znakomicie się komponuje ze zmianami, które nastąpiły i następują w całej gminie. - Wielka zasługa w tym radnych z waszej miejscowości, Przemysława Stelmaszczyka, Henryka Gąsiora, z Sosnówki i Serwisa – Janusza Czai – zwrócił się do mieszkańców wójt. - To oni cały czas o to zabiegali i przekonywali radę. Świadkiem jest obecny z nami przewodniczący Rady Gminy Sylwester Kozłowski. A dzisiaj oddajemy nowy obiekt. Proszę o poświęcenie księdza proboszcza Kazimierza Harę, by opaczność boża czuwała nad wszystkimi, którzy tu będą uprawiać sport, doskonalić swoje umiejętności tak, że być może znowu właśnie z Rudek będzie wywodził się kolejny zawodnik na klasę światową .

Wójt Wiesław Gałka poprosił do przecięcia wstęgi księży, przedstawicieli  województwa, powiatu, gości z Węgier, trenera i zawodnika Łukasza Kowalskiego, radnych z Rudek – Henryka Gąsiora i Przemysława Stelmaszczyka, sołtysa Włodzimierza Chamerę, radnego  Serwisa i Sosnówki Jana Czaję.

Po występie orkiestry węgierskiej i mażoretek burmistrz Csengele. Sándor Kormányos pogratulował wójtowi inwestycji i zapewnił, że będzie z nim wspólnie pracował dla swoich społeczności, prowadził wymiany kulturalne, młodzieżowe.     

             Na jubileusz – oszlifowany kryształ

Po przejściu wszystkich do budynku Zespołu Szkół. Ksiądz Kazimierz Hara poświęcił tablicę umieszczoną na holu pierwszego piętra, gdzie wyryto słowa: „W 50. rocznicę otwarcia szkoły i nadania imienia Stanisława Staszica 1963- 2013. Uczniowie, nauczyciele, rodzice, sponsorzy”. Następnie uroczystości, które prowadzili Aneta Kluzek i Robert Klefas, odbyły się w sali gimnastycznej. Tradycyjnie rozpoczął je taniec narodowy, polonez. Dyrektor szkoły Alina Cieśla i jej zastępca Bożena Jop dość długo witały gości, których lista była olbrzymia.

Wspomnienia z przeszłości szkoły zostały przywołane poprzez stare zdjęcia przedstawiane na ekranie. Piosenkę z repertuaru Marka Grechuty „Ocalić od zapomnienia” zaśpiewał absolwent szkoły, Mateusz Łochocki. Na ekranie pojawiły się filmy, wypowiedzi osób, które zetknęły się ze szkołą. Solistki Teatru Muzycznego Blustrada żywiołowo wykonały znany utwór Katarzyny Gaertner „Trzeba mi wielkiej wody”.

Na scenę zostali zaproszeni dyrektorzy, którzy tworzyli historię szkoły: Annę Kucharską, Teodorę Klefas, Marię Majcher, Alicję Alf, Jolantę Krupę, Barbarę Chrobot i Alinę Cieślę i Bożene Jop oraz  dyrektorów Zespołu Szkół Zawodowych, Marię Pankowska, Mirosławę Mierzejewską, Jana Sepioło. Wójt Wiesław Gałka wręczył wszystkim pamiątkowe patery. Podziękowania z rąk dyrektor trafiły do przyjaciół szkoły, Katarzyny Gaertner, Kazimierza Mazura, Stanisława Rogali.

Dyrektor przypomniała, że w tych murach była szkoła przyzakładowa, zawodowa, podstawowa, gimnazjum. - Wszyscy jesteśmy cząstką historii tej szkoły – powiedziała. - Sercem szkoły jest uczeń, duszą - nauczyciel, wparciem – rodzic, a dumą – zawsze absolwenci.

            Dyrektor promowała wydaną dzięki wójtowi książkę, którą z okazji jubileuszu szkoły napisała Teodora Klefas i Stanisław Majcher. Dyrektor podziękowała przedstawicielom władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych za przybycie na uroczystości, wójtowi - za okazaną pomoc, niezbędną do funkcjonowania szkoły. Dzięki jego wsparciu wykonany został częściowy remont budynku szkoły, generalny remont sali gimnastycznej wraz z zapleczem sportowym, drogę dojazdową i parking.

Z okazji jubileuszu nagrody wójta otrzymali nauczyciele szkoły: Alina Cieśla, Bożena Jop, Marzena Kozłowska, Iwona Zarosa, Sylwester Spelak. Uczniowie podziękowali swoim wychowawcom w wierszu  „Drogi nauczycielu”.

Wiceminister Beata Oczkowicz nawiązała w swej wypowiedzi do pięknych słów Jana Pawła II, że uczniowie i nauczyciele odnajdują w szkole swoje Westerplatte. Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek i radny sejmiku Piotr Gałuszka nie ukrywali, że dzisiejsza szkoła ma szczególne znaczenie. Buduje społeczeństwo obywatelskie, które uczestniczy w procesach demokratycznych. Nie ma lepszej inwestycji niż inwestycja w młodego człowieka. Podziękowali wójtowi za szerokie wsparcie oświaty i przekazali dyrektor okolicznościowy grawerton w imieniu marszałka Adama Jarubasa i przewodniczącego sejmiku Tadeusza Kowalczyka.

Wójt Wiesław Gałka podziękował gościom za słowa skierowane do społeczności Zespołu Szkół w Rudkach, do niego osobiście, do wszystkich.  Podziękował za dotychczasową współpracę i nie ukrywał, że liczy na dalszą. - Nie da się dzisiaj nauczać na wysokim poziomie w baraku – powiedział. - Muszą być odpowiednie budynki, dobrze wyposażone i  dobrze utrzymane, remontowane, by nie odbiegały wyglądem od najnowocześniejszych, nowo powstałych. Jednak najważniejsza jest społeczność szkolna, gminna, właśnie człowiek, uczeń i nauczyciel. Objęliśmy opieką przedszkolną wszystkie dzieci, których rodzice wyraziły na to zgodę. Jesteśmy jedyną taką gminą w województwie.

Wiesław Gałka wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Sylwestrem Kozłowskim przekazał pani dyrektor z okazji 50-lecia tej szkoły, a tak naprawdę 70-lecia szkoły w Rudkach, specjalnie oszlifowany kryształ.    

Gratulacje szkole, jej nauczycielom uczniom złożyli: dyrektor PUP w Kielcach Małgorzata Stanioch, były nauczyciel szkoły i obecnie wójt Waśniowa Krzysztof Gajewski,  dyrektor Zespołu Szkół w Nowej Słupi, Małgorzata Jakubczyk, prezes ZNP Edyta Dziedzic oraz Ewa Klefas, przedstawiciele KGW Chełmowianki 

Teatr Święty Spokój, który składa się z nauczycieli szkoły i jej absolwentów, wystąpił ze świetnym skeczem na motywach wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Gimnazjaliści przedstawili śmieszną scenkę o szkole w czasach prehistorycznych. Najmłodsi uczniowie zaśpiewali piosenkę na 50-lecie szkoły ze słowami: Moja szkoła ukochana, co odkrywa wielki świat. Na koniec wniesiono na środek olbrzymi tort urodzinowy w kształcie budynku szkoły. 

 Wspólna zabawa

Trzecia część uroczystości po krótkiej przerwie na degustację smacznych potraw odbyła się na placu przed szkołą i salą gimnastyczną. Najpierw uczniowie klasy czwartej zaprezentowali się w sportowym układzie tanecznym, potem dziewczęta zatańczyły przy utworze Shakiry. W koncercie absolwentów Oliwia Ozga, która jest laureatką wielu nagród muzycznych, zaśpiewała dwie piosenki. W koncercie Katarzyny Gartner solistki Teatru Muzycznego Blustarada zaśpiewały kilka jej piosenek, które pochodziły z dzieła powstałego na uroczystości kanonizacji Jana Pawła II. Świetnie prezentowała się orkiestra z mażoretkami. W bloku ludowym wystąpiły: Chełmowianki, Wesołe Kumoszki, Świętokrzyskie Diabliki.

 

czytano: 56331 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 20 października 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Kielce Milanowska Wólka Rekreacja Dębniak Emeryk Dymarki Nowa Słupia Baszowice Łysa Góra Turystyka Rudki Św. Krzyż Góry Świętokrzyskie Stara Słupia Jeleniów
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej