Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Nowa Słupia z godłem Nasze Dobre ...

Nowa Słupia z godłem Nasze Dobre Świętokrzyskie

wielkość tekstu:A | A | A

Gmina Nowa Słupia otrzymała nagrodę w konkursie „Echa Dnia” pod hasłem Nasze Dobre Świętokrzyskie. Specjalne godło odebrał wójt Wiesław Gałka podczas uroczystości, która odbyła się 22 października w Kieleckim Centrum Kultury.

            Nowa Słupia znalazła się w doborowym towarzystwie obok tak dynamicznie rozwijający się gmin, jak Sitkówka-Nowiny, Morawica. O wyróżnieniu zdecydowali czytelnicy w SMS-owym głosowaniu oraz specjalna Kapituła.  

Podczas uroczystości gminę Nowa Słupia przedstawiano jak zakątek Świętokrzyskiego z olbrzymim rozmachem w inwestycjach i dynamicznym rozwojem. Podkreślano, że to jeden z samorządów w województwie świętokrzyskim, który najlepiej wykorzystuje pieniądze z Unii Europejskiej. W rankingu Rzeczpospolitej gmina zajęła 9 miejsce wśród najlepiej zarządzanych gmin w Polsce. Podstawową funkcją gospodarczą gminy jest rolnictwo, ale bardzo dynamicznie na tych terenach rozwija się też turystyka, która z racji historycznych i krajobrazowych walorów ma wiele do zaoferowania swoim gościom.   

- Dla nas ważne są dwie lokomotywy, Centrum Kulturowo-Archeologiczne i wieża na Świętym Krzyżu - powiedział wójt Wiesław Gałka po otrzymaniu nagrody. -  Będziemy się koncentrować na ich promocji w Polsce i za granicą, rozwijając współpracę między innymi z Węgrami. Tylko w ciągu dwóch miesięcy taras widokowy na wieży odwiedziło 8 tys. osób. Z kolei Centrum Kulturowo-Archeologiczne to jedyna tego typu budowla w Polsce i Europie, w której obecnie odbywają się prezentacje przez cały sezon. Kulminacją są Dymarki, gdzie średnio przybywa do nas 30 tys. gości z Warszawy, ze Śląska, Pomorza i oczywiście z województwa świętokrzyskiego.  

Wójt Wiesław Gałka podkreślił, że gmina znakomicie poradziła sobie z aplikacją środków z budżetu państwa, Unii Europejskiej i rządu norweskiego. Za pozyskane pieniądze, oczywiście dokładając własne, wybudowała niezbędną już infrastrukturę, wodociągową w 100 proc. W tej chwili gmina buduje kanalizację i chce uregulować kompletnie całą gospodarkę wodno-ściekową.  Przebudowuje drogi, zwłaszcza wojewódzkie uczestnicząc w ich przebudowie, obecnie został jeszcze odcinek przez Baszowice, także powiatowe, w przebudowie, na przykład, jest odcinek Jeleniowie. - Trzecia dla nas sprawa to budowa zbiornika rekreacyjno-retencyjnego w Baszowicach, czwarta – gazyfikacja gminy i piąta – stworzenie w następnej kadencji terenów ekonomiczno-przemysłowych do przyciągania przedsiębiorców, zwiększenia miejsc pracy i zmniejszenia bezrobocia – wymieniał wójt.

W kategorii gminy, obok Nowej Słupi, nagrody otrzymali: gmina Morawica, gmina Sitkówka-Nowiny, powiat ostrowiecki za Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, Samorządowe Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie.

Podczas rozstrzygnięcia konkursu Dobre Świętokrzyskie 2014 nagrody otrzymały też produkty spożywcze i przemysłowe, usługi, które już stały się znaczącymi markami rozpoznawalnymi nie tylko w kraju, ale również za granicą. Redakcja Echa Dnia zorganizowała konkurs już po raz siódmy. W tym roku liczba zgłoszeń była rekordowa, a Kapituła zakwalifikowała do konkursu 30 produktów spożywczych i przemysłowych, usług i  gminy. Przyznanie przez kapitułę godła to ogromna nobilitacja i motywacja do dalszej, intensywnej  pracy.

Brawurowo podczas uroczystości wystąpiło Koło Gospodyń Wiejskich   Chełmowianki, najlepsze KGW Województwa Świętokrzyskiego w 2013 r., które zwyciężyło w plebiscycie Echa Dnia.   

Wspólnie z wójtem w uroczystości w KCK uczestniczyli: wiceprzewodniczący Rady Gminy Henryk Gąsior, radne – Jadwiga Kot, Halina Misiurska, sekretarz gminy Zbigniew Zagdański, kierownik referatu inwestycyjno gospodarczego Urzędu Gminy Marek Partyka.

 

czytano: 1597 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 24 października 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Jeleniów Baszowice Św. Krzyż Łysa Góra Rudki Rekreacja Milanowska Wólka Stara Słupia Dymarki Dębniak Emeryk Nowa Słupia Turystyka Kielce Góry Świętokrzyskie
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej