Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 27 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Amanda, Julian
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Pamięć o Niepodległości

Pamięć o Niepodległości

wielkość tekstu:A | A | A

W niedzielę, 9 listopada, odbyły się w gminie uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Samorządowcy złożyli wieńce i zapalili znicze przed pomnikami w Nowej Słupi i Rudkach, w kościele w Nowej Słupi odbyła się msza w intencji Ojczyzny oraz koncert Filharmonii Świętokrzyskiej.

            Przed rozpoczęciem mszy świętej z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry Rudkowianie wójt Wiesław Gałka i przewodniczący Rady Gminy Sylwester Kozłowski wspólnie z radnymi: Jadwigą Kot, Ewą Pastuszyńską, Haliną Misiurską, Janem Czają, Przemysławem Stelmaszczykiem, Henrykiem Gąsiorem, Sławomirem Marcem, Robertem Klefasem, Ryszardem Karpińskim, sołtysami: Adamem Sałatą, Józefem Gołębskim  i mieszkańcami złożyli wieniec i zapalili znicze przed Pomnikiem Powstańców Styczniowych przy kościele w Nowej Słupi.  

Podczas rozpoczęcia nabożeństwa ksiądz proboszcz Krzysztof Bartochowski przypomniał, że msza odbywa się za wszystkich tych, którzy oddali życie za ojczyznę w różnych okolicznościach i w różnych sytuacjach. - Szli odważnie i mężnie, oddawali cenę najwyższą, przelewali krew – podkreślił.

W pięknym, patriotycznym kazaniu ksiądz profesor z Sandomierza, Adam Kończak przypomniał, że naród polski zdobywał się na wielkie czyny, bohaterskie. Walczył o swoją i obcą wolność. - 11 listopada 1918 roku narodziła się Polska w Europie, wskrzeszona, zmartwychwstała – powiedział. -  I chciała być wolna, dostatnia, chciała być matką wszystkich Polaków. Niedługo jednak cieszyliśmy się wolnością, tylko 21 lat. A potem przyszła II wojna światowa i tyle ofiar z naszych domów, z naszych rodzin musieliśmy złożyć na wielkim ołtarzu ojczyzny. Dzisiaj pamiętamy o wszystkich naszych bohaterach.          

Podczas mszy mieszkanki Nowej Słupi, licealistka Katarzyna Pietrzyk i studentka Magdalena Rusiecka wykonały Psalm i Wezwanie po modlitwie wiernych.

Z pięknym koncertem wystąpili artyści Filharmonii Świętokrzyskiej: skrzypaczka Krystyna Goncerzewicz, śpiewaczka Marzena Trzebińska, pianista Aureliusz Mendera. Wykonali utwory muzyki polskiej: Kleofasa Ogińskiego, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, a także popularne pieśni z okresu odzyskania niepodległości, miedzy innymi:  Dalej chłopcy, dalej żywo, Pieśń o wodzu miłym, Rozszumiały się wierzby płaczące. To popularny repertuar w latach dwudziestych, muzyka polska, narodowa, klasyczna, patriotyczna.  - Polacy ogromnie cieszyli się z odzyskania niepodległości i wyrażali to w sztuce – powiedziała Zofia Zamojska-Pabich, która prowadziła program.  

Następnie przedstawiciele samorządu i mieszkańców udali się do Rudek, gdzie przed Krzyżem Powstańców Styczniowych złożyli wieniec i zapalili znicze. - Składamy wieniec,  by uczcić pamięć tych rodaków, którzy zginęli w niewoli i którzy walczyli o niepodległość – powiedział wójt Wiesław Gałka. -  Dzisiaj możemy się cieszyć z niepodległości.

 

 

 

czytano: 1520 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 10 listopada 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Milanowska Wólka Dymarki Nowa Słupia Św. Krzyż Dębniak Stara Słupia Baszowice Turystyka Rudki Góry Świętokrzyskie Kielce Emeryk Łysa Góra Rekreacja Jeleniów
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej