Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
sobota 18 sierpnia 2018 r., imieniny obchodzą: Bronisław, Ilona
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Ostatnia sesja rady gminy z Marszałkiem

Ostatnia sesja rady gminy z Marszałkiem

wielkość tekstu:A | A | A

 

Ostatnia sesja Rady Gminy w szóstej kadencji odbyła się w poniedziałek, 10 listopada. Goście specjalni, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Damian Urbanowski, poinformowali o zatwierdzonych niedawno olbrzymich inwestycjach drogowych w gminie.   

Wójt Wiesław Gałka i przewodniczący Sylwester Kozłowski podziękowali wszystkim za współpracę. Wręczyli nagrodę wybitnemu sportowcowi Marcinowi Rakowi.

             Podziękowanie za kadencję

Podczas sesji wójt Wiesław Gałka podziękował radnym za współpracę i podejmowanie ważnych decyzji, często niepopularnych. - Mieliście państwo odwagę na mój wniosek podejmować decyzje, które mogły zmniejszać waszą i moją popularność – powiedział. -  Na szczęście okazały się one trafne. Często moje wnioski były kontrowersyjne, ale po dyskusji uznawaliście, że mam rację. Przyglądaliście się potem, jak uchwała jest wykonywana, za co wam dziękuję.

            Wójt Wiesław Gałka podziękował sołtysom za współpracę, kierownikom referatów Urzędu Gminy, skarbnik Danucie Fijas, sekretarzowi Zbigniewowi Zagdańskiemu, Magdalenie Gąsior, Markowi Partyce, kierownikom jednostek organizacyjnych, GOPS - Annie Moruś-Mergalskiej, GZOS – Agnieszce Lewandowskiej, GOK – Piotrowi Sepiole. Wójt przypomniał ostatnie duże uroczystości z okazji 50-lecia szkoły w Rudkach i złotych godów 86 par małżeńskich, a także festyny rodzinne przy każdej szkole podstawowej. – Staramy się, by przebudować drogi wojewódzkie, które są oknem na świat – podkreślił. - Wykonana została obwodnica Nowej Słupi, przy której powstają obiekty turystyczne. Inwestycja pobudziła działalność gospodarczą, jest już w tym rejonie stacja diagnostyczna, myjnia, warsztat samochodowy. Obecnie naszym celem jest budowa drogi od Sosnówki do Nowej Słupi, drogi przez Baszowice, dlatego zabiegaliśmy, by przybył do nas marszałek i  dyrektor.

Przewodniczący Sylwester Kozłowski nie ukrywał, że kadencja minęła bardzo szybko. Przyłączył się do wcześniejszych podziękowań. Przypomniał, że w ciągu ośmiu lat gmina zbudowała inwestycje za 52 mln zł, z czego dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego i innych instytucji wyniosło 27 mln zł, z budżetu gminy – 25 mln zł.

 Gratulacje dla Marcina Raka                          

W dalszej części sesji wójt Wiesław Gałka wręczył Marcinowi Rakowi list gratulacyjny w dowód uznania za znakomite wyniki sportowe w 2014 r., osiągnięcia w pięściarstwie. Życzył zdrowia i kolejnych osiągnięć w następnych latach. Przekazał młodemu sportowcowi 600 zł nagrody. Do gratulacji przyłączył się przewodniczący Rady Gminy Sylwester Kozłowski.

 Miliony na drogi wojewódzkie

Ważnym momentem sesji było wystąpienie marszałka Adam Jarubasa, który podziękował za współpracę. – Mam okazję obserwować, jak się zmienia wasza gmina – powiedział. - Inwestycje liczone są w dziesiątki milionów złotych. Czuję w tym swój udział. Mam okazję porównywać was z innymi gminami i z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że jesteście wizytówką ziemi świętokrzyskiej, o czym świadczy nie tylko Święty Krzyż, ale skala inwestycji.

            Marszałek powiedział, że przyjechał z dobrymi wiadomościami. Dotrzymuje słowa. Obecnie budowana jest droga z Sosnówki do Rudek za 2,2 mln zł. Jest juz w planie dokończenie tego odcinka aż do Nowej Słupi, co wyniesie dodatkowe 2 mln zł, a także drogi i chodnika z Mirocic do Nowej Słupi przez Baszowice za 6,5 mln zł. Zarząd Województwa przyjął inwestycje. To dopięcie deklaracji, które padały od lat o rozszerzeniu Małej Pętli Świętokrzyskiej przez Świętą Katarzynę.  W ramach zamykania budżetu unijnego udało się jeszcze wygospodarować pieniądze.  

            Adam Jarubas poinformował, że na wiosnę ruszy nabór wniosków na kolejną perspektywę unijną. Zbierane będą tak zwane fiszki, by realizować inwestycje, na które są dokumentacje. W nowym okresie będzie sporo pieniędzy na przedsiębiorczość, na tworzenie miejsc pracy, 1,5 mld zł z 5 mld zł wszystkich pieniędzy. Dalej będą środki na edukację, drogi, co ważne, także na drogi lokalne.

            Dyrektor Damian Urbanowski podał, że parametry drogi Baszowice- Nowa Słupia bedą takie same, jak wcześniejszego odcinka zbudowanego przed dwoma laty. Droga zostanie poszerzona do 7 m, w miejscach niezbędnych powstanie kanalizacja deszczowa, oraz 2-metrowy chodnik na całym 3,3-kilometrowym odcinku. Na drogę od przepustu w Rudkach do ulicy Staszica w Nowej Słupi przetarg będzie ogłoszony na początku roku.

Radny Robert Klefas podziękował marszałkowi za budowę drogi. Stwierdził, że nie jest zagrożona jego następna kadencja. - Jest pan lokomotywą samorządności w województwie świętokrzyskim – nie ukrywał. -  Ludzie widzą pańskie działania i z pewnością obdarzą pana tak ogromnym poparciem jak przed 4 i 8 laty. Uzyskiwał pan najwyższe wyniki w kraju spośród samorządowców. Tą drogą będą uczęszczać zarówno mieszkańcy, jak i turyści. To wielka rzecz dla Baszowic, Nowej Słupi. Łatwo chwalić się odcinkami autostrad, a dla naszych mieszkańców nasza droga gminna jest właśnie autostradą.                            

Podziękowania złożył także radny i sołtys Jan Czaja, radny Przemysław Stelmaszczyk, sołtys Sosnówki Jerzy Sitek. Radna Urszula Kozłowska upomniała się o ciągi pieszo-rowerowe przy drodze wojewódzkiej w Dębniaku, na trasie od Paprocic do ronda w Nowej Słupi. Nie ma tam poboczy, doszło do kilku wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów.

Dyrektor Damian Urbanowski odpowiedział, że jest w planie budowa ciągu rowerowego i pieszego w szerszym ujęciu, od Nowej Słupi poprzez Łagów, Raków do Szydłowa, co można zbudować za pieniądze przeznaczone na turystykę.   
 

Szansa na kolejną obwodnicę

            Wójt Wiesław Gałka i przewodniczący Sylwester Kozłowski wręczyli radnym dyplomy z podziękowaniami. Skromne podarki otrzymali także goście sesji, marszałek Adam Jarubas - rzeźbę myśliwego ze strzelbą, dyrektor Damian Urbanowski – rzeźbę muzykanta. -  Niech dyrektor dobrze gra, pan marszałek jako myśliwy niech nadal zarządza województwem świętokrzyskim i pomaga wszystkim społecznościom, zwłaszcza Nowej Słupi – powiedział Wiesław Gałka.

W imieniu pracowników i mieszkańców wójt Wiesław Gałka wręczył podziękowanie przewodniczącemu Sylwestrowi Kozłowskiemu za pracę dla gminy. Przewodniczący życzył wszystkim jak najlepszego wyniku w wyborach.

Pod koniec sesji, już po rozmowie z marszałkiem Adamem Jarubasem i dyrektorem Damianem Urbanowskim, wójt Wiesław Gałka poinformował, że pojawiła się realna szansa budowy kolejnej, po drugiej stronie, obwodnicy wokół Nowej Słupi

 

czytano: 3179 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 12 listopada 2014 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 13
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Stara Słupia Dymarki Nowa Słupia Rekreacja Turystyka Baszowice Łysa Góra Kielce Jeleniów Emeryk Św. Krzyż Milanowska Wólka Rudki Góry Świętokrzyskie Dębniak
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej