Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Wizyta partnerska w ramach programu ERASMUS oraz projektu Matematyka jest wszędzie

Strona główna » Aktualności » Wizyta partnerska w ramach programu ERASMUS oraz projektu Matematyka jest wszędzie

wielkość tekstu: A | A | A
MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE SZKÓŁ PARTNERSKICH PROJEKTU „MATHS IS EVERYWHERE!” – „MATEMATYKA JEST WSZĘDZIE!” W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

  W dniach 8 – 12 luty 2015 w Zespole Szkół w Rudkach odbyło się międzynarodowe spotkanie szkół partnerskich z Polski, Wielkiej Brytanii, Turcji, Rumunii i Włoch w ramach projektu „Maths is Everywhere!” w programie  Erasmus+ realizowanym w latach 2014-2016. Koordynatorem projektu w Zespole Szkół w Rudkach jest p. Marzena Kozłowska, natomiast koordynatorem merytorycznym p. Marzena Zbrożyna. W przygotowanie spotkania zaangażowani byli wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz pracownicy Zespołu Szkół w Rudkach.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele szkół partnerskich:

- Debra Grogan, Shelley Plant, Angela Cowgill i Laura Barratt ze szkoły Pendle Community High School w Wielkiej Brytanii, która jest także głównym koordynatorem projektu;
- Gonca ÇİLLİ, Fatma BAYIR, Erdal ÖZEL i Mehmet Ali GÜRSOY ze szkoły Balikesir Karesi Ortaokulu w Turcji;
- Magdalena-Maria Georgescu, Cristina Petre, Oana Zahiu i Tina-Elena Puiu ze szkoły SCOALA GIMNAZIALA ,,SFANTA VINERI” w Rumunii;
- Linda PICCIONE, Teresa BELLOFIORE, Maria Filippa VASTA i Claudia ROLLO ze szkoły „Scuola Media Statale M. Pluchinotta” we Włoszech.


W dniu 9 lutego 2015 zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Rudkach dwukrotnie korzystali z gościnności Gminnego Ośrodka Kultury i pana Dyrektora Piotra Sepioło.

PREZENTACJA PROJEKTU ERASMUS+ i KRAJÓW PARTNERSKICH

      Pierwsze spotkanie projektowe odbyło się o godzinie 10.00. Po serdecznym powitaniu gości przez panią Dyrektor Alinę Cieślę, uczniowie Zespołu Szkół w Rudkach zaprezentowali nasz kraj, region i szkołę.
Na początek uczniowie z Koła Teatralnego prowadzonego przez p. Wiesławę Lasotę w przedstawieniu „Polak w Londynie” w zabawny i przewrotny sposób pokazali, że Polacy potrafią spojrzeć na siebie „z przymrużeniem oka”. Następnie uczniowie z kl. II Gimnazjum – Maciej Cedzyński, Paulina Sala, Paulina Kozera i Bartosz Chamera - zapoznali gości ze swoją szkołą i z pięknem naszej „Małej i Dużej Ojczyzny” w formie prezentacji multimedialnej. Uczniowie klas III SP zaśpiewali piosenkę „Moja szkoła”, której słowa opracowała p. Renata Lasota-Lenart.
      Centralnym punktem programu była prezentacja projektu ERASMUS+. Uczniowie Zespołu Szkół zaprezentowali swoje dotychczasowe działania w prezentacjach multimedialnych na temat logo projektu oraz dwóch pierwszych zadań pt. „Matematyka wokół nas”. Izabela Życińska i Dominika Mrozowska przedstawiły Zadanie 1, które polegało na poszukiwaniu zagadnień matematycznych w naszym otoczeniu, zaś Dorota Kwiecień i Igor Sala zaprezentowali Zadanie 2, w którym uczniowie projektowali budowle z wykorzystaniem przestrzennych i płaskich figur geometrycznych.  W tym ostatnim zadaniu uczniowie mieli okazję poczuć się jak prawdziwi projektanci i konstruktorzy i przygotowali wiele ciekawych modeli budynków.
        Ostatnia część spotkania była poświęcona partnerom z projektu ERASMUS+. Zagraniczni goście zaprezentowali swoje kraje i szkoły w bardzo interesujący, a czasem wzruszający sposób. Społeczność Zespołu Szkół w Rudkach z dużym zainteresowaniem obejrzała prezentacje o Wielkiej Brytanii, Turcji, Włoszech i Rumunii.
       Całość prezentacji uświetniał Chór Szkolny pod czujnym okiem p. Anity Cieślik, prezentując swoje talenty językowe, muzyczne oraz taneczne. Uczniowie specjalnie dla naszych gości przygotowali utwory w języku polskim, angielskim, włoskim oraz rumuńskim. Najtrudniejszym utworem okazała się piosenka w języku tureckim "Kiss, Kiss" Tarkana, ale z tym zadaniem uczennice klasy IV poradziły sobie również „śpiewająco”, wykonując ten utwór w uniwersalnym języku, czyli tańcu, przygotowanym przez p. Anetę Kluzek. Igor Sala zaśpiewał "You've Got The Love" Florence & The Machine. Chór Szkolny zaśpiewał "Lasciatemi cantare" Toto Cutugno. Na zakończenie szkolny zespół GIMbazaTYM wykonał hit "Dragoseat Din Tei" O- Zone. Na scenie pojawiła się również absolwentka Zespołu Szkół w Rudkach, Oliwia Ozga, która w duecie z p. Anitą Cieślik wykonała utwór w języku angielskim pt. "Say Something".
            Nad całością prezentacji czuwały panie Magdalena Mazur-Młynarczyk, Agnieszka Jankowska i Marzena Kozłowska. Pomoc techniczną zapewnili p. Sylwester Spelak oraz p. Izabela Pańtak i p. Wojciech Janus. Należy dodać, że prowadzenie całego przedstawienia odbyło się w języku angielskim w wykonaniu uczennic z klasy II Gimnazjum – Michaliny Kowalskiej i Marii Niebrzydowskiej.

PREZENTACJA PROJEKTU ERASMUS+ I PREZENTACJA KULTURY REGIONALNEJ I MŁODZIEŻOWEJ
        Kolejna część międzynarodowego spotkania odbyła się tego samego dnia – 9 lutego o godzinie 17.00 i została przygotowana dla zagranicznych gości i społeczności Gminy Nowa Słupia przez Gminny Ośrodek Kultury. Na uroczystości w Gminnym Ośrodku Kultury obecni byli przedstawiciele władz lokalnych, Wójt Gminy Nowa Słupia – pan Andrzej Gąsior, Przewodniczący Rady Gminy – pan Sylwester Kozłowski wraz z radnymi oraz Radna Powiatu – pani Danuta Żebrowska.
Uroczystość również prowadzona była w języku angielskim przez pana Dyrektora GOK Piotra Sepioło oraz nauczyciela języka angielskiego w Zespole Szkół w Rudkach - panią Agnieszkę Jankowską.
Dwie piosenki turystyczne pt. „Krajka” i „Piosenka dla Wojtka Bellona” w wykonaniu „Zespołu Pieśni i Tańca Świętokrzyskie Diabliki” rozpoczęły program artystyczny tego wieczoru. Nasi goście mogli posłuchać też występu zespołu muzycznego działającego przy GOK pod kierunkiem pana Piotra Wrzosowskiego. Młodzież i dzieci zaprezentowały utwory w języku polskim i angielskim – „Karuzela” i „Zombie”.
        Następnie na scenie wystąpił solista Zespołu Pieśni i Tańca „Świętokrzyskie Diabliki” - pan Wojciech Janus i brawurowo wykonał utwór „Babę zesłał Bóg”.
Swoje wspaniałe umiejętności zaprezentowała również formacja tańca jazz-funky-hip-hop „CNT” działająca w GOK od dwóch lat i prowadzona przez pana Bartosza Wójcika – tancerza Kieleckiego Teatru Tańca. 
          W następnym punkcie programu goście mogli zapoznać się z naszą piękną, polską kulturą i tradycjami dzięki występom Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów ludowych „Chełmowianki”, „Modrzewianki” i „Wesołe Kumoszki”. Na koniec zaprezentował się ponownie „Zespół Pieśni i Tańca Świętokrzyskie Diabliki”, prowadzony przez panią Izabelę Pańtak. Tym razem młodzież wystąpiła w regionalnych strojach prezentując tradycyjne pieśni i tańce polskie.
 Na zakończenie programu pani Dyrektor Alina Cieśla wraz z koordynatorem projektu p. Marzeną Kozłowską wręczyły przedstawicielom zaprzyjaźnionych szkół regionalne upominki. Po prezentacjach goście z Wielkiej Brytanii, Turcji, Rumunii i Włoch mogli spróbować tradycyjnych polskich potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich: Koła Gospodyń Wiejskich z Baszowic i z Mirocic oraz Koła Gospodyń „Chełmowianki” i „Modrzewianki”, ale także nauczycieli, rodziców i pracowników Zespołu Szkół w Rudkach. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Baszowicach wręczyły gościom piękne ozdoby choinkowe, natomiast panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mirocicach przepyszne pączki.
Zaproszeni goście dziękowali wszystkim za gorące przyjęcie, podkreślając na każdym kroku, że mieli okazję doświadczyć słynnej polskiej gościnności.

ERASMUS+: LEKCJA POKAZOWA MATEMATYKI I GEOGRAFII
            W kolejnych dniach wizyty programu Erasmus+ nauczyciele ze szkół partnerskich mieli okazję wziąć udział w lekcji geografii i matematyki związanej z kolejnym zaplanowanym zadaniem projektu „Maths is Everywhere!”. Zajęcia zostały przygotowane przez nauczyciela geografii - p. Beatę Cieślik i nauczyciela matematyki - p. Marzenę Zbrożynę. Podczas zajęć uczniowie poszukiwali najszybszej, najtańszej i najbardziej komfortowej trasy podróży oraz środka transportu do szkół partnerów projektu. Podczas zajęć korzystali z mapy, Internetu oraz pomocy obecnych nauczycieli. Zdobyte umiejętności na pewno okażą się bardzo przydatne w dorosłym życiu uczniów.
Celem całego projektu jest rozwijanie kompetencji matematycznych i językowych, ale przede wszystkim udział w projekcie ma uświadomić uczniom przydatność tych umiejętności w ich przyszłości, ponieważ znaczenie matematyki nigdy nie było większe niż obecnie i umiejętności te są kluczowe dla szerokiej gamy zastosowań analitycznych, technologicznych, naukowych i gospodarczych.

          Zagraniczni goście mieli również okazję zwiedzić najpiękniejsze miejsca naszej „Małej i Dużej Ojczyzny”, w celu poznania kultury, historii, religii i tradycji kraju goszczącego. Odwiedzili Sanktuarium na Świętym Krzyżu, Kopalnię Soli w Wieliczce oraz obóz „Auschwitz” w Oświęcimiu.

Bieżące informacje na temat projektu
ERASMUS+ 2014-2016: "Maths Is Everywhere"
na stronie Zespołu Szkół w Rudkach: zsrudki.edupage.org
 Zapraszamy również do odwiedzania bloga projektu:
http://erasmusmaths.blogspot.com/

czytano: 3780 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2015-02-10 12:42:32

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"